61,5% gospodarstw domowych w Polsce ma komputer. Z kolei 86,1% z nich ma dostęp do internetu - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponad połowa Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (56,3%), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią w domu (87%) lub w pracy (39,5%).
71,4% Polaków, którzy przeglądali strony w sieci w ciągu ostatniego miesiąca, deklaruje, że korzysta z internetu codziennie.
Zdecydowana większość osób, które korzystają z internetu w domu, posiada stałe łącze, głównie dostęp szerokopasmowy. 25,4% badanych posiada dostęp poprzez łącze o prędkości od 1 Mb/s do 1,99 Mb/s, a 27% korzysta z łącza o przepustowości od 2 do 5,99 Mb/s.
Z komunikatorów internetowych najczęściej wykorzystywane jest Gadu-Gadu (86,7%), natomiast w grupie komunikatorów głosowych Skype (71,8%).
Ponad jedna trzecia respondentów (34,8%) korzysta z telewizji kablowej, a 33,1% posiada telewizję satelitarną. Jedna trzecia (31%) korzysta z telewizji analogowej przez odbiór naziemny za pomocą tradycyjnej anteny; pozostali respondenci korzystają z telewizji cyfrowej naziemnej.
Średnia miesięczna opłata za korzystanie z telewizji to 45 zł.
84% Polaków deklaruje posiadanie telefonu komórkowego. Znajomość trzech największych marek telefonii komórkowej jest na podobnym poziomie: Era (82,8%), Orange (81,1%) oraz Plus (77,7%). Ponad połowa respondentów zna operatora sieci Play (61,2%).
Całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (75 zł), niż użytkowników kart pre-paid (41zł), czy usługi mix (45zł).
43,1% respondentów deklarowało posiadanie telefonu stacjonarnego. Najwyższe wskazania znajomości spośród operatorów telefonii stacjonarnej zanotowała Telekomunikacja Polska (94,2%). Drugim dobrze znanym operatorem jest Netia, wymieniana przez ponad połowę badanych (53,1%). Kolejnym rozpoznawanym dostawcą jest Telefonia Dialog, wskazywana przez ok. jedną czwartą respondentów (24,2%).
Pierwsze miejsce pod względem liczby abonentów zajmuje Telekomunikacja Polska, z której usług korzysta 67,9% respondentów posiadających telefon stacjonarny.
Średnia miesięczna opłata za telefon stacjonarny w gospodarstwie domowym to około 65,7 złotych. Najliczniejszą grupę posiadaczy telefonów stacjonarnych stanowią osoby płacące rachunki od 51 do 100 złotych miesięcznie (45,4%).
Badanie zrealizowano w dniach 22-30 listopada 2010 roku na terenie całego kraju, na podstawie 1,6 tys. wywiadów.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |