Debata nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu - PRZEMYSŁ - PAN - POLSKA - MINISTERSTWO GOSPODARKI - GŁÓWNY INSTYTUT GÓRNICTWA - GOSPODARKA NISKOEMISYJNA - FORESIGHT TECHNOLOGICZNY PRZEMYSŁU
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Debata nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Debata nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu

Debata nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu
fot. bslmmrs/CC/Flickr

Społeczną debatę nad rozwiązaniami technologicznymi dla polskiej gospodarki do 2030 roku rozpoczynają we współpracy z naukowcami polskimi resorty gospodarki oraz rozwoju regionalnego. Inauguracją projektu jest konferencja, organizowana 7 grudnia w Warszawie. 

"Foresight Technologiczny Przemysłu 2030" prowadzi konsorcjum, w skład którego wchodzą: Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii oraz Główny Instytut Górnictwa. Działania zleciło ministerstwo gospodarki.

Naukowcy i specjaliści mają wskazać technologie kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki, ze szczególnym naciskiem na te, które przenikają wiele sektorów przemysłowych. Jednym z priorytetowych zadań projektu jest przeprowadzenie debaty społecznej na temat wizji rozwoju przemysłu w naszym kraju i wyłonienia polskich specjalności.

W dyskusji nad działaniami, które zostaną podjęte w Polsce do roku 2030, będzie brana pod uwagę rosnąca konkurencja międzynarodowa oraz czynniki bezpośrednio wpływające na życie gospodarcze, jak: transformacja w kierunku niskoemisyjnej gospodarki (zmiany klimatyczne), starzenie się społeczeństwa, wyczerpywanie się surowców naturalnych i dbałość o bezpieczeństwo energetyczne.

Zadaniem ekspertów zewnętrznych będzie śledzenie i komentowanie informacji na temat stanu realizacji projektu pojawiających się na portalu internetowym projektu www.fortech2030.pl . Będą też nadzorowali wypełnianie ankiet wraz z komentarzy i opiniami na temat potencjału rozwoju technologii przemysłowych w Polsce i ich znaczenia dla środowiska naukowego, biznesowego oraz całego społeczeństwa.

Efekty współpracy w postaci dokumentu prezentującego propozycje zostaną przedstawione na początku 2012 roku.

Dialog inauguruje debata organizowana 7 grudnia w Warszawie. W programie znajdą się wystąpienia dotyczące polskiego stanowisko w zakresie polityki spójności Unii Europejskiej po 2013 oraz wielu aspektów projektu "Foresight Technologiczny Przemysłu", którego kierownikiem jest dr Piotr Żuber, dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w ministerstwie rozwoju regionalnego.

Podczas spotkania zostaną omówione wyniki badań i diagnoza wyjściowa stanu rozwoju technologicznego w sektorach: przemysłu (dr Włodzimierz Boroń), usług powiązanych z przemysłem (dr Olaf Gajl), przemysłu wydobywczego (dr Jan Bondaruk) oraz energetycznego (prof. Krystyna Czaplicka).

Portal Foresight Technologiczny Przemysłu (www.fortech2030.pl) zaprezentuje Edward Piekarski z Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Gospodarzem spotkania będzie Grażyna Henclewska, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Udział w spotkaniu potwierdził prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Konferencja odbędzie się w godz. 10.00-15.00 w gmachu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (ul. Wspólnej 4, sala konferencyjna, I piętro).

PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl