Społeczną debatę nad rozwiązaniami technologicznymi dla polskiej gospodarki do 2030 roku rozpoczynają we współpracy z naukowcami polskimi resorty gospodarki oraz rozwoju regionalnego. Inauguracją projektu jest konferencja, organizowana 7 grudnia w Warszawie.
"Foresight Technologiczny Przemysłu 2030" prowadzi konsorcjum, w skład którego wchodzą: Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii oraz Główny Instytut Górnictwa. Działania zleciło ministerstwo gospodarki.
Naukowcy i specjaliści mają wskazać technologie kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki, ze szczególnym naciskiem na te, które przenikają wiele sektorów przemysłowych. Jednym z priorytetowych zadań projektu jest przeprowadzenie debaty społecznej na temat wizji rozwoju przemysłu w naszym kraju i wyłonienia polskich specjalności.
W dyskusji nad działaniami, które zostaną podjęte w Polsce do roku 2030, będzie brana pod uwagę rosnąca konkurencja międzynarodowa oraz czynniki bezpośrednio wpływające na życie gospodarcze, jak: transformacja w kierunku niskoemisyjnej gospodarki (zmiany klimatyczne), starzenie się społeczeństwa, wyczerpywanie się surowców naturalnych i dbałość o bezpieczeństwo energetyczne.
Zadaniem ekspertów zewnętrznych będzie śledzenie i komentowanie informacji na temat stanu realizacji projektu pojawiających się na portalu internetowym projektu www.fortech2030.pl . Będą też nadzorowali wypełnianie ankiet wraz z komentarzy i opiniami na temat potencjału rozwoju technologii przemysłowych w Polsce i ich znaczenia dla środowiska naukowego, biznesowego oraz całego społeczeństwa.
Efekty współpracy w postaci dokumentu prezentującego propozycje zostaną przedstawione na początku 2012 roku.
Dialog inauguruje debata organizowana 7 grudnia w Warszawie. W programie znajdą się wystąpienia dotyczące polskiego stanowisko w zakresie polityki spójności Unii Europejskiej po 2013 oraz wielu aspektów projektu "Foresight Technologiczny Przemysłu", którego kierownikiem jest dr Piotr Żuber, dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w ministerstwie rozwoju regionalnego.
Podczas spotkania zostaną omówione wyniki badań i diagnoza wyjściowa stanu rozwoju technologicznego w sektorach: przemysłu (dr Włodzimierz Boroń), usług powiązanych z przemysłem (dr Olaf Gajl), przemysłu wydobywczego (dr Jan Bondaruk) oraz energetycznego (prof. Krystyna Czaplicka).
Portal Foresight Technologiczny Przemysłu (www.fortech2030.pl) zaprezentuje Edward Piekarski z Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Gospodarzem spotkania będzie Grażyna Henclewska, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Udział w spotkaniu potwierdził prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.
Konferencja odbędzie się w godz. 10.00-15.00 w gmachu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (ul. Wspólnej 4, sala konferencyjna, I piętro).
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |