Pojemnościowe dotykowe panele oferują swobodne interakcje oraz wydajność interfejsu multi-touch. Stają się wciąż coraz bardziej popularne dzięki instalowaniu w smartphone'ach, tabletach, itp. Dostrzegalną wadą tego typu ekranów jest ograniczenie do określonych typów wykrywanych przedmiotów i materiałów wskazujących, np. skóry czy specjalnych rysików, ponieważ technologia ta może być stosowana tylko z przewodzącymi wskaźnikami.
Rozwiązanie tego problemu proponuje Hitachi Displays Ltd, które opracowało dotykowy panel projekcyjny zdolny do wykrywania interakcji z izolatorami takimi jak plastik czy ubrania. Nowa technologia jest wciąż rozwijana, ale już na tym etapie pozwala na pracę użytkownika np. noszącego rękawice.
Panel charakteryzuje się właściwościami standardowych jeszcze wyświetlaczy. Czas odpowiedzi wynosi 10-16ms, a ilość światła jakie dotrze do użytkownika stanowi aż 90% światła emitowanego przez podświetlenie wyświetlacza.
Dodatkowo ekran jest w stanie współpracować z mniejszymi niż to było dotychczas rysikami, które mogą mieć zaledwie 0,8mm średnicy.
Hitachi nie ujawnia szczegółów technologii, komentuje ją w ten sposób: "zmieniliśmy strukturę i dodaliśmy kilka składników". Oprócz zmian sprzętowych zostały opracowane nowe algorytmy w celu wykrywania obiektów izolacyjnych.
Firma planuje sprzedaż nowych paneli dotykowych, a także kompletnych modułów zawierających LCD. Próbki będą udostępniane do testowania po zgłoszeniu zapotrzebowania. Maksymalny rozmiar ekranu z zaimplementowaną nową technologią to 10", ale większość aplikacji będzie wykorzystywała ekrany o przekątnej od 3 do 4".
techon.nikkeibp.co.jp
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |