Nowy ultra-kondensator ładuje się w czasie poniżej 1ms - ENERGIA - ULTRAKONDENSATOR - POJEMNOŚĆ - URZĄDZENIA MOBILNE - ŁADOWANIE - ŁADUNEK
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowy ultra-kondensator ładuje się w czasie poniżej 1ms
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowy ultra-kondensator ładuje się w czasie poniżej 1ms

Nowy ultra-kondensator ładuje się w czasie poniżej 1ms

W tym tygodniu został zaprezentowany ultrakondensator zwany również dwuwarstwowym kondensatorem (DLC, ang. double-layer capacitor), który może być kolejnym krokiem w stronę mniejszych i lżejszych urządzeń mobilnych.

Ultrakondensatory są zdolne do ładowania i rozładowania w przeciągu pojedynczych sekund, co daje im znaczną przewagę nad bateriami, w przypadku których proces ładowania zajmuje znacznie dłużej. Dla niektórych aplikacji nawet kilka sekund jest zbyt długim okresem i właśnie takim aplikacjom dedykowany jest najnowszy ultrakondensator.

Naukowcy z USA zbudowali kondensator z nanoskalowych płatów grafenu. Taka struktura pozwoliła im na otrzymanie elementu pojemnościowego, który jest w stanie naładować i rozładować się w zaledwie 200μs.

Ultrakondensatory przechowują ładunki w polu elektrycznym pomiędzy powierzchniami wykonanymi z przewodnika. Im większe są te powierzchnie tym element jest w stanie przechowywać więcej ładunków. Większa pojemność pozwala na to, aby ultrakondensatory mogły być stosowane w urządzeniach o większym zapotrzebowaniu na energię niż ta, którą mogłyby dostarczyć zwykłe kondensatory. Dodatkowo energia ta może być dostarczona znacznie szybciej.

Prowadzący projekt John Miller, szef firmy JMEzajmującej się kondensatorami elektrochemicznymi, stwierdza, że nowy ultrakondensator może zastąpić zwykłe kondensatory w urządzeniach mobilnych pozwalając tym samym na zmniejszenie rozmiarów całego urządzenia. Rozmiar elementów pojemnościowych w standardowym urządzeniu zostanie zmniejszony sześciokrotnie. Nie zmieniając rozmiarów można by wydłużyć maksymalny czas pracy urządzenia blisko 6 razy.

Więcej informacji: sciencemag.org

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl