ABB zmodernizowała rozproszony system sterowania największego zakładu energetycznego na Filipinach, gwarantując projektowi przekształcania gazu w energię szeroki zakres korzyści i oszczędności.
Stanowiąca własność niezależnego producenta energii KEILCO, elektrownia Ilijan o mocy 1 200 MW pracująca w układzie gazowo-parowym, zlokalizowana w Batangas City, na Filipinach, została uruchomiona w 2002 roku i szybko (w 2003 roku) okrzyknięta jedną z dwunastu czołowych elektrowni na świecie przez wiodący amerykański magazyn przemysłu energetycznego.
Elektrownia Ilijan to największy zakład energetyczny na Filipinach i część krajowego projektu przekształcania gazu w energię elektryczną, wykorzystującego gaz ziemny z morskiego złoża Malampaya do produkcji energii elektrycznej w Ilijan i dwóch innych elektrowniach pracujących w układzie gazowo-parowym.
"Zintegrowane sterowanie elektrownią oparte jest na ABB-owksim rozproszonym systemie sterowania umożliwiającym operatorom bezpieczne i efektywne zarządzanie zakładem.” KEILCO
Ilijan posiada największy na Filipinach zakład odsalania działający na zasadzie odwróconej osmozy i pierwszą stację rozrządową 500 kV (zakład odsalania dostarcza wodę do elektrowni, a wytworzona energia jest przekazywana do sieci przesyłowej 500 kV). Cała infrastruktura projektu przekształcania gazu w energię elektryczną – platforma morska, rurociągi, elektrownie, zakład odsalania, linia przesyłu wysokiego napięcia – zostały zbudowane od podstaw.
ABB została wybrana przez KEILCO do przeprowadzenia modernizacji rozproszonego systemu sterowania (DCS) elektrowni Ilijan o mocy 2x600 MW.
W ramach projektu przekształcania gazu w energię elektryczną gaz ziemny dostarczany jest do elektrowni Ilijan i dwóch innych elektrowni pracujących w układzie gazowo-parowym na Luzon, największej i najważniejszej ekonomicznie wyspie Archipelagu Filipińskiego (po lewej). Elektrownia Ilijan ze zbiornikami oleju, jako paliwa rezerwowego, zakładem odsalania i stacją rozrządową 500 kV (po prawej).
ABB dostarczyła pierwsze rozwiązanie DCS na początku 2000 roku i obecnie rozbudowuje ten system gwarantując zakładowi doskonałe zdolności wytwórcze, przy jednoczesnej dbałości o pierwotną inwestycję poczynioną przez klienta.
Wśród wielu nowych elementów rozbudowywanego systemu znajdzie się modernizacja stacji operatorskich, a także znaczne przyspieszenie pracy sieci, jak również zabiegi umożliwiające zatrzymywanie części pracy zakładu w sytuacjach planowanych lub awaryjnych.
Ewolucja tego systemu jest również zgodna z założeniami filozofii ABB dotyczącej systemów sterowania. Umożliwia ona klientom rozwój swoich systemów sterowania w miarę rozwoju lub zmiany potrzeb, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie dotychczasowych dużych inwestycji dotyczących systemu takich jak grafiki procesów, aplikacje sterowania i historyczne dane.
ABB przeprowadza instalację online w celu zminimalizowania wyłączeń zakładu tylko do testów końcowych i krótkiego planowego przestoju, umożliwiając w ten sposób elektrowni utrzymanie ustalonej 90-procentowej gotowości operacyjnej.