Rozległe instalacje solarne ulokowane na pustyni w Kalifornii mają nowego konkurenta, który jak podają dane będzie w stanie zapewnić większą moc przy zachowaniu niższych kosztów instalacji oraz przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni. System znany jako koncentrator fotowoltaiczny lub CPV został zainstalowany w Victor Valley Collage we wtorek 25.02.2010.
Uczelnia została wyposażona w nową instalacje o mocy 1MW, która zajmuje powierzchnię 6 akrów, która ma zapewnić około 30% całkowitego zapotrzebowania energetycznego kampusu uczelni. Instalacja systemu pochłonęła 4,5 mln $ jest największą tego typu w Ameryce Północnej. Oczekuje się, że system przyniesie oszczędności, które pokryją koszt jego instalacji w ciągu najbliższych 5 lat.
Dyrektor szkoły potwierdza ekonomiczny i edukacyjny sens takiej instalacji. Zaznacza również, że kampus posiada idealne warunki do korzystania z tej technologii ze względu na duże nasłonecznienie i duże obszary gotowe do zagospodarowania.
Koncentrator fotowoltaiczny zamienia energię słoneczną na elektryczną używając technologii znanej z konwencjonalnych systemów PV. Różnica pojawia się w systemie dostarczania światła do ogniw, CPV używa luster do koncentracji jak największej ilości promieni słonecznych na panelach słonecznych.
Instalacja w Victorville to 122 fotowoltaiczne macierze, z których każda składa się 28 paneli , a każdy z nich posiada 20 zakrzywionych luster została przygotowana przez firmę SolFocus Inc. Każde lustro skupia światło słoneczne na mniejszym lustrze, które następnie kierują skupioną wiązkę na komórkę fotowoltaiczną o powierzchni 1cm2.
W celu zwiększenia wydajności lustra są zainstalowane na mechanicznych trakerach, które podążają za słońcem w ciągu dnia. Każda ze 122 macierzy produkuje wystarczająco dużo energii aby zasilić 3 przeciętnej wielkości domy zapewniając stabilność energetyczną nawet przy dużym obciążeniu.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |