Ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej sprawności 44,7% - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - CPV - WYDAJNOŚĆ ENERGETYCZNA - SKONCENTROWANA ENERGIA SŁONECZNA - INSTYTUT FRAUNHOFERA - SOITEC - CEA-LETI
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej sprawności 44,7%
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej sprawności 44,7%

Ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej sprawności 44,7%
fot. fraunhofer.de

Niemiecki Instytut Fraunhofera poinformował, że dzięki opracowaniu nowej struktury ogniw słonecznych udało się ustanowić nowy rekord w konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. 

Po ponad 3 latach badań niemiecko-francuskie konsorcjum badawcze, w którego skład wchodzi też firma Soitec, laboratorium CEA-Leti i Helmholtz Center Berlin, osiągnęło wynik 44,7% sprawności ogniw. Oznacza to, że 44,7% z widma słonecznego, od ultrafioletu aż do podczerwieni, przekształcane jest w energię elektryczną. Jak podkreśla Instytut jest to kolejny krok w kierunku dalszego zmniejszenia kosztów energii słonecznej, którego celem jest efektywność na poziomie 50%. Pomiar przeprowadzono przy skoncentrowaniu światła słonecznego 297 razy.

Nowe ogniwa słoneczne mają być wykorzystywane w technologii CPV (Concentrated Photovoltaics), która na dobrze nasłonecznionych terenach pozwala osiągnąć nawet dwukrotnie lepszą wydajność niż konwencjonalne elektrownie fotowoltaiczne. 

CPV wywodzi się z technologii kosmicznej i wykorzystuje multi-złączowe ogniwa, składające się z kilku ogniw z różnych materiałów półprzewodnikowych (pierwiastków z grup III–V układu okresowego), ułożonych jedno na drugim. Pojedyncze sub-ogniwa pochłaniają różne zakresy długości fali widma słonecznego.

Naziemne zastosowanie techonologii CPV oferuje biorąca udział w badaniach firma Soitec, która uruchomiła niedawno produkcję modułów fotowoltaicznych bazujących na ogniwach o skuteczności 31,8%, a w przyszłości ma wprowadzać na rynek bieżące efekty prac niemiecko-francuskiego konsorcjum badawczego. Jeszcze w maju 2013 r. zespół badawczy potwierdził opracowanie ogniw o wydajności 43,6 %. Dalsze intensywne prace i działania optymalizacyjne doprowadziły do ​​obecnej sprawności 44,7%.

Źródło: Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme ISE

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Artykuł nt. badań Olgi Malinkiewicz:

http://www.elektroonline.pl/news/7165,Polka-
;nagrodzona-za-elastyczne-ogniwa-s
loneczne-z-perowskitu
No avatar
Panie czytelniku . To nie jest tak tylko wybitne innowacyjne jednostki od zawsze z Polski musiały emigrować , aby czegoś dokonać . Odsyłam choćby do osiągnięć Olgi Malinkiewicz - Dopiero w Barcelonie mogła realizować się. Teraz mówimy nasza . Jak pan zna historię , to niestety . Idąc dalej mam 4 patenty i nagrody . Inwestor dopiero po 4 latach i środki mizerne. Niestety urzędnicy nie widzą innowacyjności tak jak w przypadku polskiego grafenu . A Rząd ma interesy w starej energetyce i Tusk nie chce popierać fotovoltaiki. To znaczy , że niedługo będziemy naprawdę sto lat za murzynami .
No avatar
Uwazny_czytelnik
Jaka szkoda, że polska innowacyjność jest zdolna tylko do opisywania cudzych sukcesów... My zakładamy za to pakownie Amazona (Wrocław), który w atmosferze skandalu ewakuował się z Niemiec (skandal dot. m. in. łamania praw pracowniczych)... Polska innowacyjność będzie pakowała paczki za 1/3 niemieckiej płacy.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl