Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w zastosowaniu ciągłego przepływu mikroraktorów do produkcji cienkowarstwowych pochłaniaczy do ogniw słonecznych. Technologia ta znacznie może wpłynąć na redukcję kosztów energii słonecznej.
Progres w tej dziedzinie został już zaprezentowany w Current Applied Physics, profesjonalnym wydawnictwie , przez inzynierów z Uniwersytetu w Oregonie i Yeungnam w Korei.
Jest to pierwszy pokaz tego typu technologii, która jest bezpieczniejsza, szybsza i bardziej ekonomiczna niż poprzednie rozwiązania chemiczne. Rozwiązanie umożliwia tworzenie cienkowarstwowych absorberów promieniowania słonecznego z takich komponentów jak diselenek indu galu.
Poprzednie podejścia do wykorzystania tego związku, który jest jednym z wiodących alternatyw dla bazujących na krzemie urządzeń fotowoltaicznych, zależały od takich procesów jak rozpylanie i parowanie. Te procesy są czasochłonne i kosztowne oraz wymagają systemów próżniowych lub dodatkowych substancji chemicznych podnoszących koszty produkcji.
Dalsze prace mają za zadanie rozwiązać zagadnienia związane z procesami kontroli, testowania i wykończenia ogniw słonecznych przy jednoczesnym ciągłym podnoszeniu wydajności urządzeń.
W chwili obecnej uaptruje się zastosowania nowej technologii w systemach zasilania z zainstalowanymi panelami na powierzchni dachowej. W praktycznym podejściu ideą docelową nie jest instalowanie paneli jako dodatkowych elementów dachu a jego całkowite zastąpienie ogniwami.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |