Włoski wynalazca Enrico Dini, prezes firmy Monolite UK Ltd doprowadził do stworzenia ogromnej trójwymiarowej drukarki o nazwie D-shape, która jest w stanie "wydrukować" całe budynki z piasku i nieorganicznych spoiw. Drukarka działa przez rozpylenie cienkiej warstwy piasku, a następnie warstwy spoiwa opartego na magnezie przez setki dysz w spodzie. "Klej" zamienia piasek w twardą skałę, która jest tworzona warstwa po warstwie od spodu tworząc rzeźby lub budynki.
Drukarka D-shape jest w stanie tworzyć budowle 4 razy szybciej niż jest to możliwe tradycyjnymi metodami i przy okazji ogranicza koszty o ponad połowę. Efekt "druku" powstaje przy małej ilości odpadów co jest korzystne dla środowiska. Umożliwia także tworzenie zakrzywionych konstrukcji, których budowa tradycyjnymi byłaby niemożliwa lub bardzo kapitałochłonna. Możliwości urządzenia zostały już zaprezentowane przez stworzenie pawilonu o objętości 9m3 na rondzie w miejscowości Pontedera.
Drukarkę można przesuwać wzdłuż poziomych belek oraz 4 pionowych kolumn. Drukarka jest podnoszona o 5 do 10 mm dla każdej nowej warstwy. Sercem urządzenia jest komputer z oprogramowaniem CAD, który wydaje instrukcje druku z rozdzielczością 25 dpi (25 punktów na cal, 1 punkt = 1mm).
Wydrukowana konstrukcja przypomina marmur, jest mocniejsza niż beton i nie musi być zbrojona metalowaymi elementmi. Proces drukowania bez problemu tworzy krzywe, przegródki, kanały i kolumny.
Dini planuje wykorzystać D-shape na księżycu, dlatego też prowadzi rozmowy z La Scuola Normale Superiore, Norman Foster (brytyjska firma architektoniczna) oraz Alta Space w ramach programu Aurora prowadzonym przez European Space Agency (ESA). D-shape musiałoby być zmodyfikowane tak, aby jako budulec mogło wykorzystywać księżycowy Regolit (pył księżycowy) i w efekcie budować bazy na Księżycu.
Włoch przeprowadzi badania w komorze próżniowej w zakładzie Space Alta w Pizie w celu zapewnienia ciągłości procesu druku w warunkach księżycowych.
Dini mówi, że jego największym marzeniem jest ukończenie katedry Gaudiego Sagrada Familia w Barcelonie, której budowa została wstrzymana w 1882 r.
więcej informacji na d-shape.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
dzięki za wyśledzenie literówki :)
Natomiast jeśli chodzi o kościół Segrada Familia, to rzeczywiście budowa trwa, jednak z powodu ograniczonej ilości funduszy przybliżona data jej ukończenia to rok 2026! Trudno więc powiedzieć, że budowa idzie pełną parą ;) Zapewne tą właśnie sytuację miał na myśli Dini.
Pozdrawiam
a budowa idzie pełną parą. więc albo dini nie wie co mówi albo wy nie wiecie o czym piszecie