Pomiary Ericssona wykazały, że globalny ruch danych wzrastał w ostatnich dwóch latach o 280% rocznie. Według prognoz będzie on się podwajał w każdym z następnych pięciu lat. Zrównanie ruchu danych i głosu nastąpiło na poziomie około 140 000 TB miesięcznie. Wzrost ruchu danych przyczynia się do zwiększenia przychodów operatorów. Jest związane z faktem, że coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń przesyłających dane, takich jak smartfony i komputery PC. Pomiary Ericssona przeprowadzone w tym samym okresie wykazały, że ruch w sieciach 3G przekroczył ruch w sieciach 2G.
„Jest to ważny, przełomowy moment — około 400 milionów abonentów bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej generuje większy ruch, niż ruch głosowy generowany przez 4,6 miliarda abonentów telefonii komórkowej na całym świecie” — powiedział Hans Vestberg, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson na spotkaniu z kadrą kierowniczą w Las Vegas. „Nasza opinia, że łączność dostępna zawsze i wszędzie zwiększy ruch w bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej, została potwierdzona w pomiarach Ericssona wykonanych w rzeczywistych sieciach”.
Znaczna część bezprzewodowego ruchu danych jest związana z korzystaniem z urządzeń mobilnych dających dostęp do serwisów społecznościowych oraz z komputerów PC umożliwiających bezprzewodową łączność szerokopasmową. Na przykład, ponad 200 operatorów sieci komórkowych w 60 krajach wdraża i promuje produkty związane z serwisem Facebook, a przeszło 100 milionów użytkowników korzysta z dostępu do Facebooka przez swoje urządzenia mobilne.
Jest to zgodne z wynikami ostatniego badania ankietowego przeprowadzonego przez firmę Ericsson wśród konsumentów. Okazuje się, że aż 80% użytkowników szerokopasmowej sieci bezprzewodowej chce mieć do niej dostęp zawsze i wszędzie. Stał się on częścią ich życia codziennego. Badanie objęło 4580 konsumentów z sześciu dojrzałych rynków. Badanie to wykazało również, że gdy wzrasta ruch związany z bezprzewodowym przesyłaniem danych, mobilne połączenie szerokopasmowe staje się tak samo osobiste, jak telefon komórkowy. 80% respondentów podało, że nie chcieliby z nikim współużytkować swojego laptopa, a 65% nie godzi się na współużytkowanie połączenia szerokopasmowego.
W związku z nowymi zachowaniami użytkowników sieci komórkowe będą musiały zostać przystosowane do przesyłania zarówno danych, jak i głosu. Będzie to wymagało znacznej modernizacji sieci i pełnego przejścia na technologie IP oraz nowe systemy wsparcia. W tych obszarach Ericsson ma silną pozycję i może pomóc operatorom w wykorzystaniu tych ogromnych możliwości.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |