Politechnika Rzeszowska kupiła siedem samolotów do szkolenia pilotów - SAMOLOT - POLITECHNIKA RZESZOWSKA - LOTNICTWO.
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Politechnika Rzeszowska kupiła siedem samolotów do szkolenia pilotów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Politechnika Rzeszowska kupiła siedem samolotów do szkolenia pilotów

Politechnika Rzeszowska kupiła dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego (OKL) siedem nowych samolotów: dwa dwusilnikowe oraz pięć jednosilnikowych. Rozstrzygnięty został także przetarg na budowę pasa startowego i hangaru.

Jak powiedziała w czwartek PAP Anna Worosz z PRz, obie inwestycje są realizowane w ramach projektu rozbudowy ośrodka; jego całkowita wartość to ok. 40 mln. zł.
"Projekt finansowany jest z środków programu Rozwój Polski Wschodniej" - dodała Worosz.

Do przetargu na zakup nowych samolotów zgłosiły się cztery firmy. Formalnie były to dwa oddzielne przetargi: jeden na samoloty jednosilnikowe, drugi na samoloty dwusilnikowe. Oba przetargi wygrała jedna firma: JB Investments z Warszawy.

Politechnika kupi od niej 5 samolotów jednosilnikowych: Liberty XL2 oraz dwa dwusilnikowe: Piper Seneca V. Samoloty jednosilnikowe zostaną dostarczone do końca czerwca, a dwusilnikowe do końca trzeciego kwartału. Dzięki nowym samolotom uda się prawdopodobnie zwiększyć liczbę kształconych na uczelni pilotów.

Jak przekonują władze OKL, zakup nowych samolotów jest ogromnym skokiem jakościowym dla ośrodka. Przede wszystkim ze względu na podniesienie standardów szkolenia, bo wyposażenie nowych samolotów spełnia współczesne wymogi. Studenci od początku będą się stykać z najnowocześniejszymi przyrządami pokładowymi o technologii zbliżonej do tej, jaka jest stosowana w samolotach pasażerskich.

Rozstrzygnięty został także przetarg na budowę m.in.: betonowego pasa startowego o długości 900 m i szerokości 30 m, drogi kołowania i hangaru postojowego dla samolotów. Zwyciężyła firma Budimex z Warszawy. Trwa jeszcze przetarg na zakup zakup dwóch symulatorów lotu.

Termin zakończenia całego projektu rozbudowy OKL to rok 2011.

OKL PRz powstał w 1967 r. na bazie Aeroklubu Rzeszowskiego oraz części terenów Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Obecnie zajmuje teren ok. 11 ha. Posiada m.in. pięć samolotów Tampico i trzy Mewy. Do tej pory specjalność pilotażu ukończyło ponad 460 osób; większość z nich pracuje w PLL LOT w charakterze pilotów komunikacyjnych.

PRz jest jedyną w kraju uczelnią cywilną, która kształci przyszłych pilotów. HUK

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl