Jednopłytkowe komputery i akcesoria Raspberry Pi oficjalnie trafiły do katalogu TME, dzięki czemu klienci łódzkiego dystrybutora zyskali dostęp do najnowszych rozwiązań brytyjskiego dostawcy popularnych "malinek". Raspberry Pi to producent, który dzięki serii komputerów jednopłytkowych zyskał światowy rozgłos i przyczynił się do rozwoju rynku modułów elektronicznych dla sektora edukacji i pasjonatów, ale produkty dostawcy równie dobrze sprawdzają się w urządzeniach przemysłowych i innych aplikacjach.
Trzeba tu podkreślić, że portfolio Raspberry Pi sięga daleko poza trzonową rodzinę komputerów, z którymi kojarzona jest marka. Oferta RPi obejmuje także szereg wyspecjalizowanych rozwiązań, peryferiów, akcesoriów i innych produktów komplementarnych.
Komputer Raspberry Pi zaprojektowano z myślą o amatorskim i profesjonalnym wykorzystaniu w różnych urządzeniach elektronicznych, od segmentu Internet of Things, po aplikacje multimedialne, robotykę i sterowniki maszyn przemysłowych.
Sztandarowe produkty dostawcy to, oczywiście, komputery jednopłytkowe Raspberry Pi. Obecnie można nabyć ich piątą generację, chociaż, ze względu na duże możliwości, nieustającą popularnością cieszą się również starsze modele.
Płyta główna Raspberry Pi jest wyposażona w porty USB, HDMI oraz Ethernet (RJ45), slot karty SD pełniącej funkcję dysku twardego, gniazda DSI i CSI (zgodne ze specyfikacją MIPI) służące podłączeniu wyświetlacza i kamery, a także charakterystyczne, wielofunkcyjne złącze GPIO. To ostatnie zapewnia użytkownikowi dostęp do linii wejścia-wyjścia, możliwość użycia portów szeregowych SPI czy I2C, a także linię zasilającą o napięciu 3,3V DC. Ponadto komputer posiada wbudowany układ komunikacji WiFi oraz Bluetooth.
Do zasilania komputera służy złącze USB (obecnie w wersji C, dawniej micro), ale energia może być dostarczona przez określone piny GPIO (2 i 4) lub z użyciem standardu Power-over-Ethernet.
Procesorem w modelach Raspberry Pi 5 jest dwurdzeniowy, 64-bitowy układ Broadcom BCM2712 oparty na architekturze Arm Cortex-A76 i taktowany z prędkością 2,4GHz. Ponadto komputer posiada pamięć operacyjną do 8GB RAM oraz procesor graficzny (GPU VideoCore 7) wspierający technologie OpenGL oraz Vulkan. Nowościami w 5. generacji są m.in.:
Komputer Raspberry Pi 400 wszedł na rynek niedługo po płytce 4. generacji (którą zawiera). Jest to urządzenie nawiązujące formatem do klasycznych komputerów z lat 70. i 80. XX wieku (tzw. „micro”), których płyta główna mieściła się w jednym korpusie z klawiaturą. RPi 400 jest właściwie bardziej praktycznym formatem komputera RPi 4. Oprócz klawiatury-obudowy posiada w zestawie mysz, zasilacz, kartę z preinstalowanym systemem oraz bogato ilustrowany, przystępnie napisany przewodnik. Wystarczy podłączyć monitor HDMI i można rozpoczynać przygodę. Taki format jest szczególnie atrakcyjny dla młodszych użytkowników i amatorów. Warto zwrócić uwagę, że jednocześnie nie ograniczono tu możliwości rozwojowych, gdyż korpus zapewnia dostęp nie tylko do standardowych interfejsów (np. portów USB), ale posiada też slot odsłaniający użytkownikowi wyprowadzenia GPIO.
Źródło: TME
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |