Modernizacja systemu wentylacji w kopalni Bogdanka - KOPALNIA WĘGLA - ABB - WENTYLACJA - MODERNIZACJA - LW BOGDANKA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Modernizacja systemu wentylacji w kopalni Bogdanka
drukuj stronę
poleć znajomemu

Modernizacja systemu wentylacji w kopalni Bogdanka

Modernizacja systemu wentylacji w kopalni Bogdanka
fot. arch. ABB

ABB modernizuje system wentylacji w najnowocześniejszej kopalni w Polsce. Zintegrowana i bardziej niezawodna wentylacja na polu wydobywczym w kopalni „Bogdanka” podniesie poziom bezpieczeństwa osób pracujących pod ziemią.

Kopalnia Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. modernizuje stację wentylatorów głównych na swoim trzecim z kolei polu wydobywczym – Nadrybie. Po zakończeniu projektu realizowanego przez ABB, kopalnia będzie posiadać ujednolicony i zintegrowany system stacji wentylacyjnych, wykorzystujący cyfrową komunikację i zaawansowane funkcje monitoringu.

System wentylacji to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa każdej kopalni. Zapewnia przewietrzanie wyrobisk, a więc dostarcza do nich odpowiednie ilości tlenu, redukując stężenie metanu oraz innych niebezpiecznych gazów. Stacja wentylatorów głównych to „płuca” kopalni. Nawet chwilowa awaria zasilania może spowodować zagrożenie życia pracowników. Stąd też ważne jest, aby stosować rozwiązania, które zapewnią nieprzerwaną pracę urządzeń.

W „Bogdance” istnieją już dwie nowoczesne stacje wentylatorów głównych – na polach Bogdanka i Stefanów. W latach 2007-2012 ABB wyposażyła je m.in. w energooszczędne napędy średniego napięcia i system sterowania. Teraz przyszła kolej na modernizację wentylacji w trzecim i ostatnim z pól należących do kopalni – Nadrybie.

„Bogdanka” postawiła na standaryzację zastosowanych rozwiązań, aby wszystkie trzy stacje wentylatorów głównych były zintegrowane i mogły pracować bezobsługowo. Cały zakres prac powierzony został ABB, która oprócz dostawy części elektrycznej odpowiada również za integrację systemu. Firma wykorzysta do tego m.in. stację procesową AC 800F, która wspiera wszystkie najważniejsze magistrale polowe. Dzięki komunikacji cyfrowej, zmodernizowana stacja wentylatorów na polu Nadrybie będzie tworzyć z dwiema pozostałymi jeden połączony system. 

– Umożliwi to monitorowanie każdej ze stacji i sterowanie nimi z jednego miejsca. W efekcie ich obsługa zostanie uproszczona – powiedział Paweł Powroźnik z Dywizji Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce.

Zespół dwóch wentylatorów głównych rejonu Nadrybie pochodzi jeszcze z lat 80. Znajduje się przy głębokim na prawie 1000 metrów szybie wydechowym. Zaplanowane rozwiązania mają zapewnić nieprzerwaną pracę tych urządzeń nawet przy kilkusekundowych zanikach napięcia. Biorąc pod uwagę również funkcje monitoringu, które mają zostać wdrożone, kopalnia podniesie poziom bezpieczeństwa osób pracujących pod ziemią.

Ze względu na konieczność ciągłego działania systemu przewietrzania, prace modernizacyjne zostaną przeprowadzone bez zatrzymania ruchu stacji. Projekt modernizacji ma zostać ukończony w ciągu dwóch lat. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl