Nowy Raspberry Pi Compute Module 4 już dostępny w Farnell - PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW WBUDOWANYCH - RASPBERRY PI - COMPUTE MODULE - RASPBERRY PI 4
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowy Raspberry Pi Compute Module 4 już dostępny w Farnell
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowy Raspberry Pi Compute Module 4 już dostępny w Farnell

Nowy Raspberry Pi Compute Module 4 już dostępny w Farnell
fot. Raspberry Pi Compute Module 4

Szybszy i bardziej potężny Raspberry Pi Compute Module 4 to uniwersalny moduł SOM, cechujący się mniejszymi wymiarami i rozszerzonymi opcjami pojemności pamięci, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozwiązań wbudowanych.

Farnell, należący do koncernu Avnet, a zarazem globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, ogłosił dziś wprowadzenie do sprzedaży nowego modułu Compute Module 4 (CM4), przygotowanego przez Fundację Raspberry Pi. Moduł CM4 przenosi moc minikomputera Raspberry Pi 4 do rodziny modułów obliczeniowych. Ponadto w ofercie znalazły się też dla specjalnie zaprojektowane pod jego kątem akcesoria: płytka Compute Module 4 I/O (CM4IO) i zestaw Compute Module 4 Antenna Kit.

CM4 to szybszy i bardziej potężny moduł SOM (System on Module) niż poprzednie generacje. Wprowadza większy wybór obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych i wariantów pojemności pamięci, co ma znaczenie dla inżynierów budujących systemy wbudowane. Wśród kluczowych cech należy wymienić niewielkie wymiary, wysoką efektywność energetyczną, obsługę PCIexpress i różnorodne interfejsy multimedialne. Duża moc i uniwersalność CM4 czynią go idealnym rozwiązaniem do zastosowań w sztucznej inteligencji (AI), w Internecie Rzeczy (IoT) oraz w szerokiej gamie aplikacji domowych i automatyki przemysłowej. Coraz więcej asortymentu z rodziny Raspberry Pi jest wykorzystywanych w projektowanych produktach. Szacuje się, że obecnie około 40 – 50 procent płytek Raspberry Pi jest sprzedawanych klientom z branży przemysłowej i producentom OEM (Original Equipment Manufacturers). Jako partner produkujący największą liczbę płytek Raspberry Pi, Farnell wiele zainwestował w zatowarowanie magazynów, aby mieć pewność, że będzie mógł spełnić wymogi dużych zamówień. Oznacza to zarazem, że inżynierowie – projektanci będą mogli bez obaw integrować w swoich nowych produktach moduły CM4 i inne moduły obliczeniowe z rodziny Raspberry Pi.

Moduł CM4 bazuje na uznanym komputerze jednopłytkowym Raspberry Pi Model 4B, ale cechuje się zaktualizowanymi wymiarami i wspiera nowe interfejsy, takie jak podwójne HDMI, PCIexpress i gigabitowy Ethernet – a wszystko to w postaci płytki o zmniejszonym rozmiarze. Dostęp do interfejsów procesora i wyprowadzeń GPIO odbywa się za pomocą podwójnych, 100-pinowych złączy o bardzo małym rastrze. Dla zapewnienia maksymalnej elastyczności CM4 jest dostępny w różnych wariantach, cechujących się odmienną ilością pamięci eMMC Flash i DRAM, a ponadto dostępna jest wersja z opcjonalnym, dwuzakresowym interfejsem sieci bezprzewodowych. Wariant „lite” jest natomiast oferowany bez pamięci eMMC, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla aplikacji, w których kluczowy jest koszt.

Moduł CM4 ma wiele cech, które czynią go wydajnym i łatwym do podłączenia do innych systemów. Wśród nich warto wymienić:

  • procesor: czterordzeniowy Broadcom BCM2711, oparty o 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz; zapewnia wiodącą na rynku wydajność i efektywność energetyczną,
  • pamięć: warianty od 1 GB do 8 GB pamięci LPDDR4-3200 SDRAM oraz do 32 GB pamięci eMMC Flash, w zależności od modelu,
  • multimedia: sprzętowe wsparcie dla kodeków H.265 (dekodowanie do 4kp60) i H.264 (dekodowanie do 1080p60 i enkodowanie do 1080p30),
  • łączność: opcjonalny, w pełni certyfikowany moduł radiowy, wspierający dwuzakresową obsługę sieci bezprzewodowych IEEE 802.11 b/g/n/ac oraz interfejsu Bluetooth 5.0. Wbudowany przełącznik elektroniczny pozwala wybrać, czy do komunikacji ma być używana zewnętrzna antena, czy też ta umieszczona na płytce drukowanej.

Płytka CM4IO została zaprojektowana tak, aby uprościć proces projektowania nowych produktów, w których zostanie zastosowana. Sprawdzi się zarówno w trakcie wstępnych badań, jak i prototypowania przygotowywanych rozwiązań, służąc przy tym jako projekt referencyjny, pokazujący jak połączyć zewnętrzne urządzenia z modułem CM4, a ponadto może być bezpośrednio wykorzystana do budowy produktów końcowych. Płytka CM4IO może być użyta z dowolnymi z wariantów modułu CM4, a jej cechy to:

  • obsługa gigabitowego Ethernetu ze wsparciem dla PoE (wymaga skorzystania z dodatkowego modułu Raspberry Pi PoE HAT),
  • dwa złącza HDMI pełnych rozmiarów,
  • dwa gniazda USB 2 oraz wyprowadzenie do podłączenia dwóch kolejnych gniazd,
  • gniazdo microUSB, za pomocą którego można aktualizować moduł CM4 oraz gniazdo kart microSD, przeznaczone dla modułów CM4Lite,
  • gniazdo PCIexpress Gen 2 x1.

Ponadto, wraz z wariantami modułu CM4, wyposażonymi we wbudowany interfejs sieci bezprzewodowej, można zastosować zestaw Compute Module Antenna Kit. Znajduje się w nim zewnętrzna antena, która została wstępnie certyfikowana do użycia z modułem CM4, dzięki czemu zredukowane są dodatkowe wymagania odnośnie testowania zgodności produktu z regulacjami prawnymi w sytuacji, gdy konieczne staje się użycie zewnętrznej anteny.

Lee Turner, Global Head of Semiconductors and SBC, Farnell, powiedział: „Łatwość wykorzystania jest kluczowa dla naszych klientów: dzięki bogatej dokumentacji, dojrzałemu zestawowi oprogramowania i ogromnej społeczności, moduły obliczeniowe z serii Raspberry Pi zawsze stanowiły produkt bardzo popularny wśród inżynierów systemów wbudowanych. Nowa wersja modułu obliczeniowego cechuje się większą wydajnością i lepszym zestawem interfejsów komunikacyjnych, a także zwiększoną sprawnością energetyczną i przy okazji jest łatwiejsza niż kiedykolwiek do implementacji w nowych produktach. Dzięki dwóm portom HDMI, gnieździe PCIexpress oraz wyborowi wariantów różniących się dostępną pamięcią RAM i pamięcią eMMC, a także za sprawą oferowania wersji z dwuzakresowym interfejsem bezprzewodowym, projektanci mogą opracowywać bardziej różnorodne aplikacje oraz wprowadzać swoje produkty na rynek szybciej niż kiedykolwiek.”

Eben Upton, Chief Executive, Raspberry Pi Trading, powiedział: „Od 2014 roku rodzina produktów Compute Module stawała się coraz ważniejszą częścią oferty Raspberry Pi, pozwalając naszym klientom na wykorzystanie niewygórowanego kosztu, wydajności i stabilności platformy Raspberry Pi w swoich własnych produktach, budowanych w oparciu o samodzielnie ustalane wymiary sprzętu. Farnell zawsze był w sercu programu modułów obliczeniowych RPI, inwestując w te komponenty tak, by nasi klienci mieli dostęp do potrzebnych im podzespołów wtedy, kiedy ich wymagają, a zarazem zapewniał niezrównane wsparcie poprzez swoją społeczność element14. Moduł Compute Module 4 rozszerza tę rodzinę, wzbogacając ją o moc Raspberry Pi 4 i o warianty o podwyższonej ilości pamięci RAM, a także o opcjonalną komunikację bezprzewodową i jeszcze szerszy wybór kompatybilnych interfejsów. Jesteśmy podekscytowani na myśl o tym, co ludzie zbudują, korzystając z platformy CM4.”

Farnell ma w swojej ofercie wiodący na rynku wybór komputerów jednopłytkowych, dostarczanych na podstawie porozumień handlowych, podpisanych z ponad setką dostawców. Oferuje wsparcie techniczne świadczone w dni robocze, aby dać pewność klientom, że będą oni mogli wykorzystać najnowsze osiągnięcia technologiczne, tak w ramach eksperymentów, jak i w projektowanych rozwianiach wbudowanych. Farnell może również wspierać klientów na drodze od pomysłu przez specyfikację techniczną, po produkcję. Ekosystem koncernu Avnet oferuje rozwiązania obejmujące cały przebieg życia produktu, od jego wczesnych faz, a kończąc na utrzymaniu i wygaszaniu produkcji.

Moduł Raspberry Pi Compute Module 4 i akcesoria, a w tym płytka Compute Module 4 I/O i zestaw Compute Module 4 Antenna Kit są dostępne do nabycia w Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl