W Grodzisku Mazowieckim powstaje kolejna fabryka Danfoss - DANFOSS - GRODZISK MAZOWIECKI
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności W Grodzisku Mazowieckim powstaje kolejna fabryka Danfoss
drukuj stronę
poleć znajomemu

W Grodzisku Mazowieckim powstaje kolejna fabryka Danfoss

W Grodzisku Mazowieckim powstaje kolejna fabryka Danfoss
fot. Danfoss

Mimo pandemii, w trakcie mierzenia się całego świata z jednym z największych w historii kryzysów gospodarczych, Danfoss Poland rozwija się i rozbudowuje swoją fabrykę w Grodzisku Mazowieckim, w której do końca 2021 r. zatrudni dodatkowo ponad 400 osób. Inauguracja  budowy nowej fabryki odbyła się 13 października 2020 r. na terenie firmy Danfoss w Grodzisku Mazowieckim. Jak przystało na lidera technologicznych rozwiązań, wydarzenie miało również akcenty high-tech - symboliczną łopatę wbił autonomiczny pojazd Danfoss DAVIS (Danfoss Autonomous Vehicle Integration System).

Rok 2020 to czas pełen wyzwań -  dla rządu, przedsiębiorców i wszystkich obywateli. Europa mierzy się obecnie z jednym z największych w historii kryzysów gospodarczych. Mimo że Polska nie należy do krajów najbardziej dotkniętych kryzysem, również odnotowuje wyraźny spadek PKB i wzrost bezrobocia. Dlatego tak istotne są wszystkie inicjatywy wspierające odbudowę gospodarczą, zwłaszcza te wspierające dążenie do neutralności klimatycznej.

W tym trudnym czasie Danfoss stawia na dbałość o środowisko, ale też na wspieranie lokalnych społeczności i rozwój pracowników - kiedy tak wielu Polaków traci pracę, w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie ponad 400 osób. Rozbudowa produkcji to nie tylko istotny krok w rozwoju firmy, ale również solidne wsparcie dla regionu, a także impuls do dalszej odbudowy gospodarki po kryzysie.

Danfoss, światowy lider energooszczędnych rozwiązań, które są odpowiedzią na potrzebę walki ze zmianami klimatycznymi, tworzy technologie przyjazne środowisku, które istotnie redukują zużycie energii, wspierając tym samym osiągnięcie unijnych celów klimatycznych.

„Nowo budowana hala będzie jednym z najnowocześniejszych parków technologicznych w okolicy,
a zastosowane w niej technologie będą wysoce energooszczędne. Wytwarzane w niej produkty przyczynią się do dbałości o środowisko – oszczędności zasobów, wody i energii oraz ograniczenia strat żywności. To kolejna nasza inwestycja, która realizuje ambitne cele firmy – neutralność klimatyczną do 2030 roku” - mówi Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland. 

W nowej fabryce produkowane będą energooszczędne rozwiązania

W rozbudowywanej części fabryki produkowane będą m.in. zawory elektromagnetyczne do różnych zastosowań w instalacjach wody bieżącej: między innymi jako elementy systemów przeciwzalaniowych, jako zawory ograniczające zbędne straty wody w budynkach itp. Tego typu zawory mogą być stosowane wszędzie, gdzie istnieje instalacja wody bieżącej, a właścicielowi i użytkownikowi zależy na ograniczeniu zbędnych strat i związanych z tym kosztów, a także na zabezpieczeniu się przez zalaniem. Zawory takie już stosujemy, a będziemy to robić coraz częściej,  w szkołach, szpitalach, hotelach, biurowcach, budynkach i domach mieszkalnych, domach letniskowych, w zakładach karnych.

Zawory elektromagnetyczne pozwalają systemowo odłączać dopływ wody w czasie, gdy np. pojedyncza łazienka lub cała grupa łazienek nie jest używana, np. w szkołach po zakończeniu lekcji lub w trakcie weekendu. W tych okresach odcięcie wody do takich pomieszczeń zabezpiecza przed jej kosztownym marnotrawieniem w kapiących niedomkniętych kranach lub cieknących nieszczelnych spłuczkach. Równocześnie pozwala znacznie ograniczyć ryzyko groźnego w skutkach zalania części lub całego budynku w czasie gdy nie ma na miejscu nikogo, kto mógłby w porę zareagować na powstałą awarię.

W skali roku wszystkie zawory elektromagnetyczne wytworzone w nowo powstającej fabryce będą miały potencjał zaoszczędzenia nawet do 9 mln m3 wody, czyli 9 mln ton wody rocznie - do przewozu takiej ilości wody potrzebne byłoby 16 największych obecnie pływających światowych supertankowców lub 50 największych tankowców, jakie są w stanie przepłynąć przez Cieśniny Duńskie na Bałtyk. Tak duża oszczędność wody przekłada się na redukcję zużycia energii potrzebnej do jej pozyskania i dostarczenia o 5,85 GWh rocznie, a tym samym zapobiega zbędnej emisji 4 633,2 ton dwutlenku węgla.

Warto także dodać, że zawory te będą miały jednocześnie dodatkową wartość dla zdrowia mieszkańców wyposażonych w nie budynków  – będą to zawory „bezołowiowe" (ang. lead free), czyli niezawierające ołowiu w swoich korpusach, spełniając w ten sposób wymagania najbardziej restrykcyjnej najnowszej normy RoHS. Tym samym będą dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia wszystkich osób pijących wodę z kranu.

Danfoss będzie produkował w Grodzisku Mazowieckim również całą gamę rozwiązań zwiększających efektywność systemów chłodniczych w przemyśle spożywczym. Zanim jedzenie trafi na nasz stół przechodzi przez wszystkie ogniwa łańcucha żywnościowego, począwszy od produkcji i przetwórstwa, poprzez transport i magazynowanie, a skończywszy na handlu
i gospodarstwach domowych, co generuje zużycie olbrzymich ilości energii i wody oraz znaczną emisję, bo sięgającą średnio ¼ globalnych emisji CO2. Efektywne rozwiązania w zakresie chłodnictwa pozwalają zredukować zużycie energii nawet o 40 proc., co w skali całego kraju, np. biorąc pod uwagę funkcjonujące supermarkety i dyskonty, daje potencjał oszczędności równy średnio 892,5 GWh energii rocznie. Taka ilość energii pokryłaby roczne zapotrzebowanie na prąd dla 400 tys. samochodów elektrycznych. Problem właściwego przechowywania jedzenia jest tym bardziej palący, że 1/3 żywności na świecie ulega zniszczeniu. Utracona i zmarnotrawiona żywność odpowiedzialna jest za emisję 4,4 Gt ekwiwalentu CO2, co stanowi 8 proc. emisji spowodowanych działalnością człowieka. Gdyby marnowanie żywności było krajem, uplasowałoby się na 3. miejscu największych światowych emitentów zaraz po Chinach i USA. W samej UE średnio 39 proc. marnowanej żywności jest tracona na etapie produkcji, transportu i przechowywania, a więc tam, gdzie można temu zapobiec w sposób systemowy, stosując odpowiednie technologie.  

Nowoczesny park technologiczny

Technologie zastosowane w nowo budowanej fabryce istotnie zmniejszą wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewnią wysoki komfort pracy zatrudnionym osobom. Zastosowany zostanie m.in. system odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, aby w efektywny i czysty sposób przygotować ciepłą wodę użytkową, a także ogrzać hale i biura. Jeśli ciepło odzyskane z kompresorów i systemu chłodzenia będzie niewystarczające, pierwszym głównym źródłem ciepła będą pompy ciepła powietrze-woda. Jako rezerwę dla wszystkich innych źródeł ciepła, na okres szczytowego zapotrzebowania na ciepło, przewidziane są dwa kotły gazowe kondensacyjne o mocy 600kW każdy. Zastosowana zostanie również wentylacja
z rekuperacją. Aby ograniczyć straty ciepła budynek zostanie wybudowany z zachowaniem parametrów przewyższających wymagania WT2021. Całość kontrolowana będzie przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. W projekcie przewidziano również dalszy rozwój inwestycji – na parkingu infrastrukturę niezbędną do przyszłej instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych, a na dachu możliwość montażu paneli fotowoltaicznych.

Za projekt i budowę parku technologicznego dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim odpowiada Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie. Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad  2021 roku. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5, Grodzisk Mazowiecki
tel.  022 7550700
fax.  022 7550701
www.danfoss.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl