Czujnik mikroklimatu Climo mierzy i analizuje jakość powietrza w czasie rzeczywistym - CZUJNIKI - BOSCH - INTERNET OF THINGS - CLIMO - CES 2018 - APLIKACJE IOT
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Czujnik mikroklimatu Climo mierzy i analizuje jakość powietrza w czasie rzeczywistym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czujnik mikroklimatu Climo mierzy i analizuje jakość powietrza w czasie rzeczywistym

Czujnik mikroklimatu Climo mierzy i analizuje jakość powietrza w czasie rzeczywistym
fot. Czujnik mikroklimatu Climo

Inteligentne rozwiązania poprawiające jakość powietrza, bezpieczeństwo i komfort życia w mieście zaprezentowane na CES 2018.

Coraz więcej ludzi przenosi się do miast: według szacunków ONZ do 2050 roku około dwie trzecie ludności na świecie będzie żyć w aglomeracjach – dla porównania w roku 2014 tylko połowa ludności żyła w miastach. Wraz z postępem urbanizacji rosną także wymagania mieszkańców miast. Już dziś istnieje wysoki popyt na inteligentne rozwiązania. – Musimy pracować nad nową wizją miast. Kluczowe znaczenie mają technologie, dzięki którym miasta stają się inteligentne, a przez to bardziej interesujące jako przestrzeń życiowa – powiedział dr Stefan Hartung, członek zarządu spółki Bosch, podczas targów CES w Las Vegas. – Bez inteligentnych rozwiązań miasta nie mają perspektyw rozwoju i grozić im będzie upadek.

Bosch pracuje nad tym, aby przygotować miasta i gminy na nadchodzącą przyszłość. Inteligentna mobilność, lepsze powietrze, wyższy komfort i poprawa bezpieczeństwa oraz wiele nowych usług, krótko mówiąc, celem jest znacznie wyższa jakość życia w mieście i jego okolicach. – Bosch, jak żadne inne przedsiębiorstwo, oferuje w obszarze Smart City kompleksowe portfolio produktów, szerokie doświadczenie i wysokie kompetencje w dziedzinie czujników, oprogramowania i usług – a wszystko to z jednego źródła – powiedział dr Stefan Hartung. Podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej CES 2018 w Las Vegas, które odbędą się w dniach 9–12 stycznia koncern technologiczno-usługowy zaprezentuje liczne nowe rozwiązania dla inteligentnych miast – od nowego, kompaktowego modułu, który mierzy i analizuje jakość powietrza w czasie rzeczywistym, poprzez system cyfrowy nadzorujący stan wód i odpowiednio wcześniej ostrzegający o powodzi, aż po w pełni zautomatyzowaną usługę parkingową, która odciąży kierowców.

Perspektywy biznesowe: boom na rynku Smart City

Niektóre metropolie – np. Barcelona, Seul lub Londyn – już dziś są synonimem inteligentnego miasta (Smart City). Na całym świecie duże i małe gminy inwestują w technologie Smart City. Rynek wzrasta rocznie o 19% i do roku 2020 osiągnie wartość ok. 680 miliardów euro. Bosch spodziewa się w związku z tym dobrych perspektyw i stawia na inteligentne miasta: – Przez długi czas Smart City było tylko wizją, my pomagamy wprowadzić ją w życie. Bosch ma bardzo dobrą pozycję wyjściową, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, i jest w stanie utorować inteligentnym i zintegrowanym z internetem miastom drogę do sukcesu – powiedział Hartung. Koncern bierze obecnie udział w 14 poważnych projektach związanych z koncepcją Smart City, realizowanych m.in. w San Francisco, Singapurze, Tianjin, Berlinie i Stuttgarcie. W planach są kolejne projekty.

W San Leandro niedaleko San Francisco Bosch wyposażył około 5 000 latarni ulicznych w inteligentne oświetlenie LED oraz system zdalnego sterowania oświetleniem. Dzięki temu oświetlenie włącza się tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne. Rozwiązanie to umożliwi miastu San Leandro zaoszczędzenie w ciągu najbliższych 15 lat około 8 milionów dolarów. – Nasze inteligentne rozwiązania dla małych i dużych miast pomagają oszczędzać energię oraz pieniądze – powiedział Mike Mansuetti, prezes Bosch North America podczas konferencji prasowej Bosch na targach CES. Ponadto dzięki zastosowaniu czujników możliwy jest pomiar i analiza jakości powietrza w tym liczącym 100 000 mieszkańców mieście, a kamery monitorujące ruch na drogach mogą samodzielnie kierować samochody na objazdy w przypadku korka.

Postęp integracji z internetem: IoT i sztuczna inteligencja

Istotnym warunkiem dla rozwoju miast zintegrowanych z internetem jest Internet rzeczy (Internet of Things; IoT), który staje się popularny we wszystkich obszarach: według badania przeprowadzonego przez Gartner do roku 2020 na świecie ma być 230 milionów inteligentnych i zintegrowanych z internetem domów – liczba ta stanowi około 15% wszystkich gospodarstw domowych. Także tutaj obserwujemy duży potencjał: wartość rynku w roku 2020 ma wynieść szacunkowo 250 miliardów dolarów. W tym samym czasie na całym świecie będzie ponad 20 miliardów urządzeń zintegrowanych ze sobą przez internet – czujki dymu, instalacje alarmowe, liczniki prądu, zautomatyzowany sprzęt pomocny w kuchni czy pralni i wiele innych urządzeń. – Bosch wcześnie zidentyfikował istnienie tego potencjału – powiedział Hartung. – Już dziś ponad połowa naszych grup produktów elektronicznych ma możliwość podłączenia do internetu – do roku 2020 w taką opcję będą wyposażone wszystkie urządzenia. Ale to nie wszystko: do każdego produktu chcemy oferować związane z nim usługi. – Kolejnym czynnikiem gwałtownego rozwoju inteligentnych miast jest sztuczna inteligencja. Bosch chce nadal rozszerzać badania w tej dziedzinie. W ubiegłym roku koncern otworzył ośrodek badań nad sztuczną inteligencją, który zatrudnia obecnie około 100 pracowników w Renningen, Palo Alto i Bengaluru. Do 2021 roku Bosch zainwestuje około 300 milionów euro w rozbudowę ośrodka. Przedsiębiorstwo wychodzi z założenia, że za dziesięć lat trudno będzie sobie wyobrazić produkt bez sztucznej inteligencji.

Lepsze powietrze: Climo jako podstawa dla ukierunkowanych działań

Jakość powietrza to jedno z największych wyzwań w miastach. Dzięki inteligentnym technologiom miasta mogą szybciej podejmować działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Warunkiem tego są precyzyjne pomiary wartości. Na targach CES 2018 Bosch pokaże nowe rozwiązanie, które przedsiębiorstwo opracowało wspólnie z firmą Intel: system monitoringu mikroklimatu o nazwie Climo. Climo mierzy i analizuje 12 parametrów mających wpływ na jakość powietrza – w tym stężenie najróżniejszych gazów, takich jak dwutlenek węgla i tlenek azotu, ale także temperaturę i wilgotność względną powietrza. Urządzenie jest sto razy mniejsze niż konwencjonalne systemy, a jego koszt to zaledwie jedna dziesiąta ceny tego typu systemów. Climo otrzymał nagrodę targów CES Honoree Innovation Award w kategorii Smart Cities.

 

System wczesnego ostrzegania: cyfrowy monitoring stanu wód w rzekach

System monitoringu powodzi

Zmiany klimatyczne powodują, że zmienia się pogoda w wielu regionach świata. Meteorolodzy przewidują, że wskutek ulewnych deszczy będzie częściej dochodziło do powodzi. Dotychczas stan wody rzek mierzono metodami mechanicznymi. Jednak zanim takie dane zostaną udostępnione osobom trzecim, potrafi minąć wiele godzin. Zupełnie inaczej ma się sprawa z nowym systemem Flood Monitoring System. Rozwiązanie to pozwala w czasie rzeczywistym nadzorować stan wód w rzekach i innych zbiornikach wodnych w pobliżu miast oraz wcześnie ostrzegać o możliwości powodzi. W ramach pilota projektu Bosch testuje obecnie nowy system na rzece Neckar pod Ludwigsburgiem: czujniki ultradźwiękowe lub kamery śledzą tam zmiany poziomu wody, prędkości i natężenia przepływu. Dane są przesyłane do chmury obliczeniowej Bosch IoT Cloud i tam analizowane. W przypadku osiągnięcia poziomu krytycznego gmina lub mieszkańcy i właściciele firm na terenach zagrożonych otrzymają odpowiednio wcześniej wiadomość SMS. Dzięki temu będą mogli wcześniej podjąć działania, aby ochronić siebie i swoje mienie przed skutkami zalania. Zainteresowane rozwiązaniem są m.in. gminy z Indii i Ameryki Południowej, które często muszą walczyć z powodziami.

Więcej czasu dla kierowcy: zintegrowane parkowanie

Natężenie ruchu w miastach ma zwiększyć się do roku 2050 o około jedną trzecią. Bosch pracuje nad tym, aby przyszła mobilność była bezwypadkowa, bezemisyjna i bezstresowa. Na targach CES 2018 koncern zaprezentuje liczne rozwiązania służące urzeczywistnieniu tej wizji. W przypadku około połowy projektów z zakresu Smart City realizowanych przez Bosch znaczącą rolę odgrywają rozwiązania opracowane z myślą o miejskim ruchu drogowym, a szczególnie z usprawnieniem parkowania. Przeszło 40 godzin rocznie amerykańscy kierowcy spędzają, stojąc w korkach, i marnując przy tym ponad 160 miliardów dolarów. Blisko jedna trzecia tych strat to efekt bezskutecznego poszukiwania miejsca do zaparkowania. Bosch oferuje pomoc: rozwiązanie Community-based Parking opracowane przez firmę wspiera kierowców podczas szukania wolnego miejsca do zaparkowania samochodu. Przejeżdżający samochód rozpoznaje i dokonuje pomiaru przestrzeni pomiędzy zaparkowanymi pojazdami, a następnie, w czasie rzeczywistym, nanosi informacje na cyfrową mapę. W ten sposób kierowcy mogą łatwiej znaleźć drogę do miejsca parkingowego. Bosch prowadzi już testy usługi w miastach niemieckich, m.in. w Stuttgarcie.

W pierwszym kwartale 2018 roku Bosch i Daimler zaoferują także inną usługę parkingową: Automated Valet Parking. Na parkingu muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie samochody będą mogły automatycznie i bez udziału kierowcy wyszukiwać miejsce i parkować. Zmniejszy to poziom stresu i zapewni efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej: przy automatycznym parkowaniu na tej samej powierzchni można zmieścić nawet 20% więcej samochodów. Automatyczne parkowanie jest możliwe m.in. dzięki inteligentnej infrastrukturze parkingu, która komunikuje się z samochodem przez internet. To rozwiązanie firmy Bosch zostało niedawno uhonorowane nagrodą Frost & Sullivan 2017 Technology Innovation Award.

Niższe zużycie energii i obniżka kosztów: Bosch DC Microgrids

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian klimatu (IPCC) miasta odpowiadają dziś za około 75% całkowitego zużycia energii na świecie. Z tego 40% zużyci przypada na budynki. Według prognozy BP Energy Outlook 2035 do roku 2035 zużycie energii na świecie wzrośnie o 30%. Bosch ma w swojej ofercie liczne rozwiązania, które dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią pomagają obniżyć zużycie prądu: przykładem może tu być mikrosieć Bosch DC Microgrid, przeznaczona do zasilania większych budynków lub kompleksów budynków. Mikrosieci są wyjątkowo proekologiczne, ponieważ z reguły pozyskują one energię ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do konwencjonalnych elektrowni Bosch DC Microgrids mogą zaoszczędzić do 10% energii. Ponadto, dzięki swojej samowystarczalności, są niezawodnymi dostawcami energii w przypadku awarii standardowego zasilania wskutek anomalii pogodowych lub wyłączenia elektrowni ze względów bezpieczeństwa.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl