We współczesnym budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza spółdzielczym, istotne są problemy związane z pomiarami energii zużywanej na ogrzewanie mieszkań, rozdziałem kosztów jej zużycia na poszczególne mieszkania, a także z oceną efektywności energetycznej mieszkań czy budynków (energochłonnością). Autorzy od wielu lat proponują własne rozwiązania tych problemów poprzez zastosowanie rejestratorów mierzących temperatury pomieszczeń w całym budynku.
Autorzy:
Dr inż. Marek Durnaś – Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Szczecinie
dr inż. Jan Skórski – Wydział Elektryczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Ostatnie lata pokazały na przykładach firmowych rozwiązań nowych podzielników kosztów ogrzewania (zastosowano w nich dwuczujnikowy pomiar temperatury, z których jeden mierzy temperaturę grzejnika a drugi temperaturę pomieszczenia w przypadku zamknięcia zaworu grzejnika) prawidłowość proponowanej przez autorów metody. Niestety, podzielniki mimo wprowadzenia pomiaru temperatury pomieszczeń, są nadal umieszczane na grzejnikach z reguły przesłoniętych zasłonami, co fałszuje ich wskazania. Zaproponowaną metodę bezpośredniej rejestracji temperatury pomieszczeń można z powodzeniem wykorzystać także do oceny efektywności energetycznej budynków.
W zaproponowanych systemach pomiarowych najistotniejszymi elementami są miniaturowe rejestratory temperatury, które umieszcza się we wszystkich pomieszczeniach w całym budynku. Zastosowane rejestratory temperatury (DS 192x firmy Maxim) mają parametry [9]:
Niewielkie rozmiary, obudowa odporna na trudne warunki środowiskowe umożliwiają użycie rejestratorów do wielu zastosowań w najtrudniejszych warunkach. Wbudowany zegar czasu rzeczywistego umożliwia przypisanie daty i czasu do każdej zarejestrowanej temperatury. Wewnętrzna pamięć nieulotna umożliwia zapis od 2048 do 8192 pomiarów w zależności od typu rejestratora, co przykładowo przy cogodzinnym pomiarze temperatury umożliwia rejestrację w okresie od 3 do 12 miesięcy. Przykładowe przebiegi zarejestrowanych temperatur pomieszczeń i temperatury zewnętrznej przedstawiono na rysunku 1.
Rys. 1. Przykładowe wyniki rejestracji temperatur czterech pomieszczeń i temperatury zewnętrznej w okresie od października do grudnia
Wprowadzana w ostatnich latach dodatkowa termoizolacja ścian zewnętrznych budynków i wymiana okien przynosi znaczne ograniczenie poboru ciepła lecz również pogorszenie warunków wentylacji pomieszczeń. Użytkownicy mieszkań zmniejszając koszty ogrzewania, dodatkowo uszczelniają pomieszczenia i zmniejszają ich temperaturę. W wyniku takich działań nadmiernie wzrasta stopień zawilgocenia, prowadzący nieuchronnie do zagrzybienia mieszkań. Z tego względu proponuje się zastosowanie miniaturowych rejestratorów temperatury i wilgotności typu DS1923, idealnie nadających się do przeprowadzania długookresowych badań temperatury i wilgotności pomieszczeń, szczególnie narażonych na zawilgocenie.
|
REKLAMA |
REKLAMA |