Jeszcze do niedawna rozwiązania LED były stosowane przede wszystkim do oświetlenia dekoracyjnego. Wraz z rozwojem tej technologii w ostatnich latach, nowa generacja produktów wykorzystujących LEDy może służyć jako pełnowartościowe źródło światła o dużej mocy, wykorzystywanego jako oświetlenie ogólne w domach i biurach, a także na ulicach i drogach.
Dlaczego diody?
By odpowiedzieć na pytanie: „Co sprawia, że diody są dziś obecne praktycznie w każdym segmencie rynku oświetleniowego?”, należy w pierwszej kolejności opisać zalety nowej technologii.
Wymieniając korzyści, jakie daje stosowanie źródeł SSL, najczęściej wspomina się o ich dużej trwałości i energooszczędności. To jedna z najważniejszych przewag technologii diodowej, lecz nie jedyna. Należy bowiem także pamiętać, że diody są odbiornikami, które skupiają w sobie wszystkie zalety, które do tej pory były charakterystyczne dla innych rodzajów źródeł światła. Do momentu pojawienia się odbiorników LED musieliśmy wybierać pomiędzy źródłami światła, które doskonale oddają kolory, ale nie są odporne na wibracje i wstrząsy (żarówki i halogeny) albo są energooszczędne w porównaniu z innymi źródłami, ale mają zbyt niski wskaźnik oddawania barw (lampy sodowe, szczególnie niskoprężne). Do wyboru były również źródła energooszczędne, doskonale oddające kolory, na których działanie miała jednak wpływ np. niska temperatura (emisja strumienia świetlnego w przypadku niektórych świetlówek). Opisane powyżej dylematy, które źródło zastosować, znikają w przypadku LED’ów.
Dostępne obecnie komercyjnie diody elektroluminescencyjne wysokiej mocy zapewniają trwałość użyteczną 50.000 godzin i skuteczność świetlną rzędu 100 lm/W (dla diody białej o Tb=5000 K). Są one odpornym mechanicznie odbiornikiem o Ra sięgającym wartości 90. Nie zawierają elementów, które mogą się przerwać, złamać czy po prostu ulec uszkodzeniu na skutek działania przypadkowej siły. Nie zawierają substancji groźnych dla otoczenia czy nieprzyjaznych środowisku takich jak rtęć, ołów czy kadm. Jeśli zaś chodzi o temperaturę otoczenia – im chłodniej, tym dla diody lepiej. Mówiąc ściślej - wykres strumienia w funkcji temperatury otoczenia diody jest w zasadzie liniowy i rośnie dla niskich temperatur aż do pewnej wartości granicznej (np.: dioda Luxeon Rebel Philips jest specyfikowana do -40 stopni Celsjusza). Jeśli do wymienionych cech dodamy jeszcze bezpieczeństwo (niskie napięcie zasilania) i wyjątkową elastyczność projektową (są to źródła światła o niewielkich gabarytach, co umożliwia stosowanie praktycznie w każdym projekcie oświetleniowym) uzyskamy odpowiedź na pytanie, dlaczego ten segment rynku zgodnie uważany jest za przyszłość oświetlenia.
Parametry uzyskiwane dotychczas przez diodowe źródła światła powodowały, że były one przede wszystkim stosowane do dekoracyjnego oświetlenia wnętrz. MASTER LEDbulb o mocy 12 W, wprowadzony niedawno na rynek przez Philips, oznacza prawdziwą rewolucję oświetleniową: po raz pierwszy w historii diodowe źródło gwarantuje światło w pełni odpowiadające tradycyjnej żarówce o mocy 60 W.
Oświetlona LEDami fasada centrum handlowego „Nowy Świat” w Rzeszowie.
Strumień świetlny nowego źródła Philips wynosi 806 lumenów, czyli o prawie 100 lumenów światła więcej niż dawała „sześćdziesiątka”. Nowy MASTER LEDbulb jest źródłem o temperaturze barwowej 2700 kelwinów. Uzyskane dzięki temu światło ciepłobiałe dokładnie odpowiada tradycyjnej żarówce. Jest to niezmiernie ważny efekt z punktu widzenia konsumentów, którzy – do tej pory – często skarżyli się na zbyt „chłodne” i „blade” światło emitowane przez diody. Trwałość nowego produktu Philips wynosi aż 25 tysięcy godzin, co oznacza, że będzie on świecił 25 lat. MASTER LEDbulb 12 W posiada możliwość regulacji strumienia świetlnego zapewniającą ściemnianie. Produkt jest dostępny z trzonkiem E27.
PARATHOM CLASSIC A 60 z oferty OSRAM stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych żarówek. |
Warty uwagi jest również nowy produkt PARATHOM CLASSIC A 60 z oferty OSRAM. Choć zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 244/2009 w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/ Parlamentu Europejskiego nie można nazwać go odpowiednikiem tradycyjnej żarówki 60 W, to może on stanowić atrakcyjną alternatywę dla innych źródeł światła. Zużywa zaledwie 12 W energii elektrycznej, ma skuteczności świetlną 640 lumenów, a jej trwałość osiąga nawet 25 000 godzin. Nowoczesna technologia pozwala na mniejsze zużycie energii na cele oświetleniowe, nawet o 90%. Światło, jakie wytwarza jest jednostajne (brak migotania) i daje ciepłobiałą barwę przez co jest przyjemne i zdrowe dla oka. PARATHOM CL A 60 nie ogrzewa oświetlanej powierzchni, dlatego bez obaw można ją stosować w pokojach dziecięcych lub do oświetlania wrażliwych powierzchni, czy roślin. Posiada on możliwość płynnego ściemniania, co daje tej lampie przewagę nad pozostałymi produktami dostępnymi na rynku. Jej klasyczny kształt i standardowy trzonek (E27) pozwalają na bezpośrednią wymianę tradycyjnych źródeł światła bez zmiany opraw i ingerencji w instalację elektryczną.
LED’owy odpowiednik tradycyjnej żarówki 60W jest długo oczekiwaną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardzo wydajne, a zarazem niezwykle oszczędne źródła światła. Zastąpienie najpopularniejszej tradycyjnej żarówki 60W jej diodowym odpowiednikiem jest pokonaniem kolejnej bariery na drodze powszechnego zastosowania technologii LED. Dzięki swoim zaletom LEDy są stworzone do wykorzystania w stylowych designerskich rozwiązaniach.
|
REKLAMA |
REKLAMA |
Rozwiązanie to można stosować zarówno do modernizacji istniejącego oświetlenia jak i w planowanych inwestycjach. W tym drugim przypadku koszt instalacji jest taki sam jak przy układach tradycyjnych, a pozwala na uzyskanie znaczącego zmniejszenia zużycia energii, kosztów eksploatacji oraz zwiększenie możliwości sterowania oświetleniem w zależności od sytuacji drogowej.
Sterujemy wszystkimi rodzajami źródeł światła takimi jak wysokoprężne lampy metalohalogenkowe i sodowe, świetlówki oraz LED.