Zastosowanie, charakterystyka i możliwości taśm LED - ELEKTROLUMINESCENCJA - OŚWIETLENIE LED - TAŚMA LED - TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK - LED RGB - OŚWIETLENIE LEDOWE - DIODY LED RGB - NEON LED
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Zastosowanie, charakterystyka i możliwości taśm LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zastosowanie, charakterystyka i możliwości taśm LED

fot. TME

Na przestrzeni ostatniej dekady taśmy LED zyskały dużą popularność w dziedzinie oświetlenia gospodarstw domowych, iluminacji zewnętrznej, dekoracji wnętrz – ale także oświetlenia przemysłowego i roboczego. Technologia ta nie jest jednorodna, oferuje szereg wyspecjalizowanych rozwiązań. Jednak nadrzędną cechą wszystkich taśm LED jest ich żywotność, energooszczędność i łatwość wdrożenia w zróżnicowanych aplikacjach.

Katalog TME oferuje szeroki wybór tych produktów, a ze strony naszych klientów odnotowujemy niesłabnące zainteresowanie ich możliwościami. Dlatego poniżej prezentujemy praktyczny przegląd asortymentu TME z kategorii taśm LED – w rozbiciu na ich:

  • producentów;
  • kolorystykę;
  • technologię wykonania;
  • zastosowanie.

Producenci taśm LED w ofercie TME

Producencie, na których portfolio skupimy się poniżej, należą do czołówki dostawców w dziedzinie oświetlenia LED. Są to wyspecjalizowane firmy działające na światowych rynkach. Pierwszym z nich jest azjatyckie przedsiębiorstwo WISVA Optoelectronics – od ponad 12 lat promujące LED-owe źródła światła jako ergonomiczną i elastyczną alternatywę dla klasycznych technologii. Drugi dostawca to iPixel, wywodzący się z Chin wytwórca skupiony w pierwszej kolejności na taśmach LED typu NEON i efektowych – oferujący pełną gamę produktów o znakomitym stosunku jakości do ceny. Trzecią godną uwagi marką jest Ledxon – niemiecki producent o szerokim portfolio i ponad 30-letnim doświadczeniu w branży oświetleniowej. On również posiada w swojej ofercie szereg taśm LED, stale rozwijając ten segment artykułów (dedykowanych przede wszystkim iluminacji dla biur, mieszkań etc.). Ostatecznie nie sposób tu pominąć marki WorldSemi, która należy do niezaprzeczalnych liderów w produkcji zarówno programowalnych diod elektroluminescencyjnych, ale również (a może przede wszystkim) driverów LED RGB – będących de facto światowym standardem w dziedzinie efektowego oświetlenia LED.

Kolorystyka taśm LED

Najbardziej oczywistą metodą podziału taśm LED jest pogrupowanie ich wg barwy emitowanego światła. A właściwie: możliwości kolorystycznych.

 Pierwszą grupą będą tutaj oczywiście taśmy LED emitujące światło białe. Ich podstawowym parametrem jest maksymalna moc (na metr taśmy), która dla produktów w ofercie TME sięga od 3W do 30W – co przekłada się na jasność z zakresu od 80lm/m do 2912lm/m. Dla porównania, klasyczna żarówka o mocy 60W produkuje strumień świetlny o intensywności ok. 800lm. Nawet takie proste zestawienie doskonale ilustruje energetyczną przewagę LED-owych źródeł iluminacji. Mowa tutaj o świetle produkowanym przez taśmę zasilaną nominalnym, stałym napięciem. Zastosowanie drivera (zasilacza) o regulowanym napięciu lub dostarczającego zasilanie w postaci sygnału modulowanego (PWM) pozwala na dokonanie precyzyjnej nastawy intensywności oświetlenia i ograniczenia konsumpcji energii elektrycznej.

 Należy też podkreślić, że na segment „białych” taśmy LED składa się szerokie spektrum temperatur barwowych. „Ciepłe” światło, przypominające odcieniem płomień świecy, to temperatura 1800K. Iluminacja neutralna (którą w fotografii uzyskuje się, stosując lampy błyskowe) pochodzi od źródeł o charakterystyce barwowej ok. 3500-4500K. „Najzimniejsze” spośród dostępnych w katalogu TME taśm LED produkują barwę białą o temp. 10000K – co można porównać do atmosfery pochmurnego dnia (białe powierzchnie uzyskują kolor bladobłękitny). Warto zauważyć, że wybrane modele taśm LED posiadają możliwość regulacji temperatury barwowej (w zakresie deklarowanym przez producenta), dzięki czemu mogą zostać dostosowane np. do pory dnia lub indywidualnych preferencji użytkowników.

Drugi rodzaj taśm w ofercie TME oparty jest na diodach LED produkujących światło o jednej, ściśle określonej długości fali – są one zatem jednokolorowe. Z katalogu TME można nabyć produkty emitujące kolory: czerwony, fioletowy, niebieski, różowy, zielony, złoty i żółty. Będą one znakomitym wyborem w aranżacji wnętrz, reklamie, szyldach itp. – ponieważ uzyskanie efektu kolorystycznego nie wymaga stosowania specjalnych sterowników, co przekłada się na prostotę i energooszczędność instalacji.

Ostatni rodzaj oświetlenia w omawianej ofercie to zyskujące olbrzymią popularność taśmy LED RGB – to jest takie, których kolorystykę można dowolnie zdefiniować poprzez zmianę intensywności składowych: czerwonej, zielonej i niebieskiej. W zależności od wybranego modelu, użytkownik dobiera kolor oświetlenia na całej długości taśmy, odcinku zawierającym 3 diody RGB, lub dla każdej LED RGB osobno (taśmy programowalne). Co więcej, z katalogu TME można także nabyć produkty typu RGBW, gdzie każdy moduł wyposażono dodatkowo w LED barwy białej. Oznacza to, że ciąg diod elektroluminescencyjnych może pełnić zarówno funkcję zwykłego oświetlenia, a w razie potrzeby zostać wykorzystany do emitowania wielobarwnych efektów świetlnych. Takie produkty są idealnym rozwiązaniem w miejscach, które wymagają elastycznej aranżacji, np. witryny sklepowe, muzea – ale przede wszystkim używane są w lokalach rozrywkowych i wnętrzach mieszkalnych.

Budowa taśmy LED

Istotną charakterystyką taśm LED, która decyduje o możliwościach jej zastosowania w szeregu specyficznych aplikacji, jest technologia wykonania. Poniżej przedstawiamy trzy metody wykonywania tych źródeł iluminacji – oraz podstawowe cechy poszczególnych rodzajów.

Klasyczne taśmy LED


Taśma LED posiada klarownie oznaczone miejsca dzielenia na odcinki.

Taśma LED posiada klarownie oznaczone miejsca dzielenia na odcinki.


Typowa taśma LED jest właściwie ciągiem obwodów wykonanych w technologii montażu powierzchniowego (SMT) na elastycznym podłożu. Produkty te projektowane są tak, aby możliwe było: zasilanie łańcucha za pomocą podłączenia na jednym z końców (dwóch końcach, w przypadku dłuższych pasów); dzielenie go na odcinki będące wielokrotnością pojedynczego modułu; ułatwić montaż taśmy (np. przez fabryczną aplikację kleju na tylnej powierzchni). W niektórych przypadkach elementy elektroniczne zabezpieczane są przed wpływem czynników środowiskowych (przez pokrycie strony emitującej światło przeźroczystym tworzywem lub umieszczenie taśmy w płaszczu ochronnym), dzięki czemu artykuły uzyskują wysoką klasę szczelności (IP65 lub nawet IP67).


Taśmy wykonuje się w wielu szerokościach (dla oferty TME: od 3,5mm do 20mm), przy czym najczęściej spotyka się elementy 8-, 10- i 12-milimetrowe. Ich istotną charakterystyką jest także gęstość rozmieszczenia komponentów emisyjnych. Tradycyjna technologia pozwala zamontowanie do 700 LED-ów na metr - w takim przypadku taśma może być dzielona na (skracana o) bardzo krótkie odcinki.


Produkty te często instaluje się w dedykowanych szczelinach meblowych i ściennych, gdzie pełnią rolę dyskretnego ale skutecznego źródła oświetlenia/doświetlenia. Umieszczenie taśmy w pobliżu jasnej powierzchni pozwala niskim kosztem (przez odbicie) uzyskać równomiernie rozproszoną i przyjazną dla ludzkich oczu iluminację – w domu, zakładach pracy, obiektach użyteczności publicznej. Klasyczne taśmy LED są też wykorzystywane jako elementy podświetlające (displaye reklamowe), do tworzenia znaczników ostrzegawczych, a także doświetlania tablic rozdzielczych w skrzynkach instalacji przemysłowych itp.

 

Taśmy typu COB

COB, czyli chip on board, to metoda montażu LED bezpośrednio na podłożu (w obwodzie), bez uprzedniego umieszczania ich w obudowie SMD. Na powierzchni taśmy umieszcza się struktury LED (gęsto) i zalewa się je paskiem fluorescencyjnego fosforu. Struktury LED emitują promieniowanie niebieskie, które pobudza fosfor do wytwarzania światła białego – całą objętością, dzięki czemu eliminuje się niepożądany kontrast między jaśniejszymi punktami a ciemniejszymi odcinkami.

Takie taśmy, chociaż odznaczają się nieco wyższą ceną, posiadają szereg zalet: produkują jednorodne oświetlenie na całej długości (wykluczając potrzebę dodatkowego rozpraszania); emitują światło w szerokim kącie (180° zamiast typowych dla klasycznych taśm 120°). Dzięki tym zaletom stosowane są do iluminacji konturowej, ostrzegawczej, w artykułach designerskich – cieszą się także popularnością w oświetleniu architektonicznym, pozwalając na podkreślenie bryły budynków.

 

HH-GRI-528GNA-COB

Technologia COB pozwala zatrzeć granice między poszczególnymi punktami LED.

 

Taśmy typu ”Neon LED”

 

HH-CWI-1018GA-NEON

Taśma typu „neon” może być z łatwością wyginana, aby uzyskać pożądany kształt.

W przeciwieństwie do modeli opisanych wyżej, produkty typu „neon” mogą być ciasno zaginane dookoła osi równoległej do kąta świecenia, dzięki czemu umożliwiają tworzenie linii krzywych przypominających klasyczne neony. Taśmy te zatapiane są w elastycznym tworzywie, co z jednej strony pozwala uzyskać złudzenie jednorodnej linii świetlnej, z drugiej zaś uodparnia obwód elektroniczny na czynniki środowiskowe (co z kolei owocuje możliwością stosowania tego rodzaju taśm na zewnątrz budynków). Cechuje je niskie zużycie energii, zróżnicowana szerokość oraz dostępność w wielu atrakcyjnych kolorach. Ze względu na swoje właściwości taśmy typu Neon LED są chętnie wykorzystywane do tworzenia reklam w przestrzeni publicznej (szyldów, logotypów). Z katalogu TME można również nabyć tego typu produkty w wariancie programowalnym, dzięki czemu możliwe jest konstruowanie atrakcyjnych, różnobarwnych i animowanych oznaczeń.

 

Taśmy LED w praktyce

Na koniec przyjrzyjmy się podziałowi taśm LED ze względu na ich zastosowanie. Dzięki swojemu zróżnicowaniu te źródła światła obecne są praktycznie w każdej dziedzinie związanej z iluminacją – warto jednak mieć na uwadze, że produkty należy dobrać wg potrzeb, skupiając się na pożądanej intensywności, barwie, a także elektrycznych i mechanicznych ograniczeniach poszczególnych produktów.


Oświetlenie do domu i biura

Właściwie każdy rodzaj taśm LED może służyć jako źródło oświetlenia do wnętrz mieszkalnych czy pracowniczych – jednak najpopularniejszym wyborem będą tu, oczywiście, produkty emitujące światło białe. Na rynku dostępne jest wiele artykułów z dziedziny iluminacji wykorzystujących taśmy LED, np. „świetlówki LED”, a także wiele rodzajów lamp (pierścieniowe, robocze, designerskie) . Popularnym rozwiązaniem jest także montowanie ich jako elementów mebli, ram luster, w formie oświetlenia przeszkodowego (krawędzie schodów) itd.

Kilka zalet przemawia za używaniem taśm LED jako podstawowego źródła oświetlenia w gospodarstwach domowych i zakładach pracy. Przede wszystkim energooszczędność: nowoczesne taśmy wyposażone we właściwy zasilacz potrafią znacznie zredukować rachunki za prąd, zwłaszcza w przypadku iluminowania dużych pomieszczeń. Drugim atutem jest możliwość montażu taśm w szczelinach, skąd dostarczą rozproszone, bardziej naturalne światło (i eliminują jasne, rażące punkty). Oświetlenie oparte na diodach LED ma również te zalety, że łatwo można manipulować jego intensywnością, przy zachowaniu stabilnej intensywności strumienia światła – będą to pożądane właściwości w przypadku sal konferencyjnych, klasowych itp. Stosując taśmy typu RGBW czy nawet kombinację taśm białych oraz RGB, można wykonać zaawansowany system iluminacji z możliwością dowolnej aranżacji.


9009233 LED

Dzięki diodom LED o dużej intensywności taśmy mogą zastąpić żarówki.

 

W przemyśle

Do celów przemysłowych polecić należy przede wszystkim produkty marki Ledxon. Są to jasne, wydajne taśmy z gęsto rozmieszczonymi diodami LED, dzięki czemu równomiernie oświetlają wnętrza, redukując cienie. Idealnie nadają się zarówno jako iluminacja hal, magazynów, jak również w mniejszych przestrzeniach (np. szafach sterowniczych, w maszynach) . Występują w wariantach RGB i kolorowych, co pozwala na użycie ich w roli sygnalizatorów bądź oświetlenia ostrzegawczego (np. informującego o pracy maszyny, oznaczeniu strefy niebezpiecznej itp.). W zależności od modelu, pracują z napięciami 12V lub 24V.

9009046 LED

Wysoką intensywność uzyskano przez rozmieszczenie LED-ów w dwóch szeregach.

 

Taśmy efektowe

 

S010060CA4SA1 LED

Taśmy RGBW łączą wielobarwne LEDy RGB z elementem produkującymi białe światło.


Ostatecznie nie sposób pominąć jednej z największych zalet taśm LED – możliwości budowania systemów oświetlenia efektowego. Wykorzystując możliwości programowalnych rozwiązań RGB  czy też za pomocą linii typu „Neon” – z łatwością można wykonać rzucające się w oko reklamy, szyldy, jak również nastrojowe oświetlenie wnętrz w klubach, restauracjach, salach projekcyjnych i wielu innych wnętrzach – nie wykluczając oczywiście mieszkań. Możliwość dynamicznej zmiany koloru i intensywności oświetlenia oznacza, że może zostać zsynchronizowane z obrazem na ekranie, muzyką, a nawet interaktywnie reagować na ruch czy inne parametry otoczenia. Dlatego wielobarwne taśmy LED cieszą się popularnością zarówno pośród właścicieli domów, jak również dekoratorów wnętrz, architektów i artystów.

 

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl