Technologia oświetlenia LED, ze względu na potencjał, jeśli chodzi o osiągane parametry techniczne, różnorodność zastosowań, możliwość tworzenia całkowicie nowych rozwiązań oświetleniowych zasługuje na miano przełomowej. Tak sformułowane perspektywy oświetlenia LED doprowadziły do ogromnych oczekiwań ze strony konsumentów i inwestorów, a także strategów gospodarczych, którzy słusznie widzą w tej technologii możliwość znacznego ograniczenia zużycia energii na cele oświetleniowe.
Oświetlenie LED rozwija się w szybkim tempie, pomimo to, jest nadal na wczesnym etapie w porównaniu z innymi technologiami, np. bazującymi na świetlówkach, czy wysokoprężnych lampach wyładowczych, które były doskonalone przez dziesięciolecia. Od kilku lat uznani producenci oświetlenia z sukcesem wprowadzają na rynek produkty oświetleniowe LED. Dzięki doskonaleniu technologii i postępowi w rozwiązywaniu problemów technicznych oferują oni produkty o coraz to wyższych parametrach technicznych i szerszym zakresie stosowania. Równolegle na rynku rośnie liczba przereklamowanych produktów LED o niskiej jakości, które często nie odpowiadają podstawowym warunkom bezpieczeństwa. Brak niektórych przepisów prawnych, norm oraz nadzoru rynkowego w zakresie deklarowanych parametrów technicznych powoduje, że segment wyrobów niespełniających minimalnych kryteriów jakościowych niebezpiecznie rośnie. Grozi to zahamowaniem rozwoju technologii oświetlenia LED i utratą, związanych z nią, wielostronnych korzyści dla konsumenta, konkurencyjności gospodarki oraz środowiska naturalnego.
Niniejsza publikacja została opracowana przez zespół specjalistów Polskiego Komitetu Oświetleniowego oraz Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting” z zamiarem przybliżenia problematyki diod świecących tym wszystkim, którzy zawodowo zajmują się oświetleniem (projektanci, instalatorzy elektryczni) lub podejmują decyzje związane z zakupem produktów oświetleniowych (zamówienia publiczne, inwestorzy budowlani), czy prowadzą wyspecjalizowaną dystrybucję oświetlenia (sprzedawcy hurtowi i detaliczni).
Autorzy wyrażają nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym opracowaniu będą pomocne w racjonalnym poruszaniu się w gąszczu różnorodnych ofert rynkowych w zakresie oświetlenia LED. Opracowanie odzwierciedla najistotniejsze zagadnienia związane z diodami świecącymi według aktualnego stanu wiedzy i praktyki. Szybki rozwój technologii LED i postęp w zakresie norm i metod badawczych będzie wymagał aktualizacji informacji zawartych w niniejszej publikacji.
|
REKLAMA |
REKLAMA |
Czy istnieją Polskie Normy tych świateł i jakie "barwy" światła dopuszczone są do zastosowania w pojazdach. Chodzi przede wszystkim o barwę światła postojowego - przód -"białą",( zimna ? , ciepła? ) , oraz spełnienie warunków widoczności w nocy..
Bardzo bym prosił o wyjaśnienia i na adres: mmot@wp.pl
Pozdrawiam marimor.
Pozdrawiam.