Problemy planowania rozwoju dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej
Przedsiębiorstwa energetyczne (zgodnie z zapisami Ustawy), które zajmują się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, sporządzają dla obszaru swojego działania plany rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną uwzględniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo kierunki rozwoju gminy określone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Przedsiębiorstwa sporządzają plany rozwoju na okresu nie krótsze niż 3 lata.
Plany obejmują między innymi:
Plany powinny zapewnić minimalizację nakładów i kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo energetyczne dla ograniczenia nadmiernego wzrostu stawek opłat przesyłowych przy zagwarantowaniu pewnych dostaw energii o wymaganej jakości.
Sporządzenie planów rozwoju przez przedsiębiorstwo energetyczne napotyka często bariery spowodowane brakiem planów zagospodarowania przestrzennego. Plany te powinny być przygotowane przez gminy i stanowić podstawę planowania oraz organizacji zaopatrzenia nie tylko w energię elektryczną, ale również w ciepło i gaz.
Wymagania w zakresie jakości napięcia i pewności zasilania
Aktualne przepisy prawne – Ustawa Prawo energetyczne oraz Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego – podają wymagania odnośnie do jakości napięcia i pewności zasilania, zgodnie z poniższym:
Przyłączanie źródeł rozproszonych do sieci elektroenergetycznej
Bardzo ważnym zadaniem, które muszą rozwiązywać przedsiębiorstwa energetyczne jest przyłączenie źródeł generacji rozproszonej. Podstawowymi problemami, jakie występują przy włączaniu tych źródeł do sieci elektroenergetycznej, według [3] są:
Nie sposób omówić wszystkie konsekwencje wynikające z przyłączenia źródeł rozproszonych do sieci. Poniżej opisano najważniejsze z nich.
Źródła generacji rozproszonej, jako źródła o małych mocach jednostkowych, najczęściej przyłączane są do sieci dystrybucyjnej średniego i niskiego napięcia (w wyjątkowychprzypadkach przy mocach rzędu megawatów do sieci 110 kV). Mogą być przyłączane bezpośrednio do sieci lub do odbiorcy (rzadziej stosowane). Rozwiązanie techniczne układu przyłączenia zależy od właściwości źródła i interakcji między źródłem a siecią. Przyłączenie źródeł generacji rozproszonej odbywa się w stosunkowo krótkich okresach (inaczej niż przy dużych elektrowniach systemowych) i na terenach, na których są możliwości wytwarzania energii elektrycznej według określonej technologii. Lokalizacja uwarunkowana jest dostępnością źródeł. Często sieć musi być dostosowana do możliwości lokalizacyjnych źródła rozproszonego. Ponadto niejednokrotnie odbiorcy oddaleni są od źródła i stąd konieczność budowy stosunkowo długich ciągów sieciowych, które pociągają za sobą dodatkowe koszty.
|
REKLAMA |
REKLAMA |