Podczas generowania wiadomości RREP, z tablicy routingowej węzła pobierana jest aktualna wartość czasu życia drogi. Wskazuje ona, jak dawno droga była używana, przez węzeł generujący wiadomość RREP. Manipulacja zawartości pola czasu życia drogi daje możliwość przesłania odbiorcy wiadomości RREP dodatkowych informacji:
gdzie:
Przy wykorzystaniu takiego mechanizmu steganograficznego, kierunek skrytej oraz jawnej komunikacji odpowiadałby przedstawionemu na rysunku 4, przy czym liczby w nawiasach oznaczają kolejność przesyłanych wiadomości.
Rys. 4. Schemat działania kanału skrytej komunikacji z mechanizmem steganograficznym, polegającym na ingerencji w zawartość pola czasu życia we wiadomościach RREP; nadawcą wiadomości RREQ jest węzeł CR
W tym skrytym kanale komunikacji, rolę CT pełni nadawca wiadomości RREP, które są wysyłane w odpowiedzi na zapytania RREQ. Jednak nie powinny one pochodzić bezpośrednio od CR, ponieważ prowadziłoby to do szybkiego ujawnienia skrytej transmisji. W takim przypadku schemat krytej komunikacji wygląda tak, jak zostało to przedstawione na rysunku 5.
Rys. 5. Schemat działania kanału skrytej komunikacji z mechanizmem steganograficznym, polegającym na ingerencji w zawartość pola czasu życia we wiadomościach RREP; nadawcą wiadomości RREQ nie jest węzeł CR
CT powinien zatem otrzymywać możliwie często wiadomości RREQ od innych węzłów. Nawet przy założeniu, że będą one występować, wiadomości RREP wysyłane są unicastowo do węzła źródłowego, więc CR może pominąć niektóre wiadomości, w szczególności gdy nie będzie znajdował się w obszarze bezpośredniej widoczności radiowej węzła CT. Przy zastosowaniu tego schematu skrytej komunikacji, węzeł CR jest niewykrywalny, ze względu na całkowicie pasywne działanie.
|
REKLAMA |
REKLAMA |