Największy producent cynku w Polsce korzysta z rozwiązań technicznych ABB - ABB - PRZEMYSŁ CIĘŻKI - HUTA CYNKU - BOLESŁAW - ELEKTROLIZA CYNKU
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Największy producent cynku w Polsce korzysta z rozwiązań technicznych ABB
drukuj stronę
poleć znajomemu

Największy producent cynku w Polsce korzysta z rozwiązań technicznych ABB

Największy producent cynku w Polsce korzysta z rozwiązań technicznych ABB
fot. ZGH Bolesław

ABB dostarczyła dwa nowe zespoły prostownikowe do Działu Elektrolizy Cynku Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskało możliwość zwiększenia produkcji cynku elektrolitycznego o ok. 5 tys. ton rocznie. ZGH „Bolesław” to jedyny w Polsce producent cynku elektrolitycznego, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej, której właścicielem jest Stalprodukt S.A.

Elektroliza cynku to jedno z ogniw procesu technologicznego w produkcji cynku elektrolitycznego metodą RLE (prażenie, ługowanie, elektroliza cynku), prowadzona w hali wanien elektrolitycznych, zasilanych za pomocą zespołów prostownikowych. Od jakości i niezawodności zasilania zależy więc ciągłość produkcji. Grupa Kapitałowa ZGH „Bolesław” SA produkuje rocznie 160 tys. ton cynku najwyższej jakości, z czego 80 tys. ton w procesie elektrolizy. By zapewnić ciągłość i niezawodność zasilania procesu, firma zdecydowała się na modernizację układu zasilania, pracującego od 1973 roku. Przetarg wygrała firma ABB.

– Klient zadecydował o wymianie dwóch z pięciu zespołów prostownikowych o mocy 12,5 MVA na nowe o mocy 16 MVA, łącznie z autotransformatorami regulacyjnymi oraz transformatorami prostownikowymi wraz z układem regulacji – mówi Włodzimierz Frykowski z ABB. – Nowe urządzenia pozwoliły na zwiększenie znamionowego prądu pojedynczego zespołu z 10 kA do 13 kA, co bezpośrednio umożliwiło podniesienie wydajności całego układu zasilania zawierającego nowe i istniejące prostowniki o ok. 15 proc. Dzięki tej inwestycji huta może zwiększyć produkcję o ok. 5 tys. ton cynku elektrolitycznego rocznie. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie niezawodności zasilania.

Dwa nowe zespoły prostownikowe w Dziale Elektrolizy Cynku Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie

Już na etapie negocjowania kontraktu okazało się, że dużym wyzwaniem jest czas realizacji zadania, który można było przeznaczyć na wymianę urządzeń. Od momentu wyłączenia z ruchu starego zespołu do chwili uruchomienia nowego nie mogło upłynąć więcej niż pięć tygodni.

– To był jeden z ważniejszych punktów naszego kontraktu, produkcja w czasie modernizacji nie mogła zostać ograniczona, a wyłączenie jednego zespołu prostownikowego pozostawiało nas bez niezbędnej rezerwy – przyznaje mgr inż. Leszek Stencel, członek rady nadzorczej ZGH „Bolesław”, dyrektor huty. – Pierwszy zespół został wymieniony w II kwartale, a drugi w III kwartale 2016 roku. Każda z umów – od momentu podpisania kontraktu – została zrealizowana w bardzo krótkim okresie siedmiu miesięcy, co wypełniło ambitne założenia projektu. W czasie rozruchu i ruchu próbnego potwierdziły się wszystkie założone w projekcie. Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” to bardzo ważny klient ABB. Spółka bierze udział niemal we wszystkich modernizacjach przeprowadzanych w hucie. W 2006 roku ABB wymieniła cały układ sterowania zespołami prostownikowymi, instalując system wykorzystujący sterowniki programowalne, gwarantujące stabilizację prądu zasilania hali wanien oraz pełny nadzór nad poziomem mocy pobieranej w relacji do mocy zamówionej. Uzyskano wówczas pełen podgląd parametrów pracy, możliwość sterowania i nadzoru stanu poszczególnych zespołów oraz możliwość regulacji i stabilizacji wartości prądu.

– Zastosowano wówczas nasze najnowsze rozwiązania dla urządzeń energoelektroniki, czyli wysokowydajny układ sterowania serii AC800 – mówi Włodzimierz Frykowski.

Z kolei począwszy od roku 2009 ABB dostarczyła do huty cztery silniki średniego napięcia dużej mocy do modernizacji napędu turbodmuchaw w instalacji fabryki kwasu siarkowego. ABB dostarczyła silniki nie tylko ze względu na wieloletnią współpracę, ale przede wszystkim dlatego że zaproponowane silniki zostały specjalnie przygotowane według wymagań klienta – gwarantowały bezpośredni rozruch, odpowiednią krotność rozruchu oraz zostały dostosowane do specyfiki zakładowej sieci elektroenergetycznej.

Huta cynku w Bukownie powstała w 1955 roku. Do dziś jest głównym dostawcą cynku elektrolitycznego oraz jego stopów na rynek krajowy oraz znaczącym dostawcą na rynki krajów sąsiadujących – Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier. Produkty zakładu stosowane są m.in. do cynkowania ogniowego i elektrolitycznego nakładania powłok chroniących powierzchnie stalowe przed korozją. Cynk i jego związki wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, AGD, samochodowym (do pokrywania blach karoseryjnych, odlewów ciśnieniowych, produkcji ogumienia), chemicznym (farby, lakiery, związki chemiczne), farmaceutycznym – nanotlenki cynku (kosmetyki, filtry UV) i fotowoltaicznym (baterie, panele słoneczne).

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl