Przemysł 4.0 – technologie jutra w zakładach produkcyjnych - AUTOMATYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH - PRZEMYSŁ 4.0 - INTERNET OF INDUSTRIAL THINGS - FABRYKA 4.0 - CZWARTA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Przemysł 4.0 – technologie jutra w zakładach produkcyjnych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przemysł 4.0 – technologie jutra w zakładach produkcyjnych

Przemysł 4.0 – technologie jutra w zakładach produkcyjnych

Zwiększenie efektywności i wydajności produkcji oraz zmniejszenie jej kosztów  – to główne cele dzisiejszego przedsiębiorstwa produkcyjnego, chcącego zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Aby to osiągnąć, każda firma musi na bieżąco wdrażać najnowsze rozwiązania nie tylko do swojego zakładu produkcyjnego, ale i całego procesu zarządzania. Wiele z nich okazało się tak innowacyjnymi, że przyczyniły się do rewolucyjnych zmian w przemyśle nie tylko na polu gospodarczym, ale i społecznym.

Technologie dawniej i dziś

Rozwój struktury przemysłowej na świecie zaczął kształtować się w II połowie XVIII. Okres ten zapoczątkował tzw. rewolucje przemysłowe, które znacząco wpłynęły na formę dzisiejszego przemysłu. W I rewolucji przemysłowej, która trwała od końca XVIII wieku do II połowy XIX wieku, największe znaczenie miało wynalezienie maszyny parowej, zastosowanej wówczas we włókiennictwie i górnictwie. Innymi cennymi osiągnięciami były zastąpienie węgla drzewnego koksem czy budowa krosna mechanicznego. Zaczęły tworzyć się wielkie okręgi przemysłowe, powstające w miejscach eksploatacji rud żelaza czy węgla kamiennego. Okres takiego uprzemysłowienia nazwano industrializacją. Kolejne rewolucje przemysłowe równie znacząco przyczyniły się do rozwoju całej branży przemysłowej. W II rewolucji Edison odkrył żarówkę, Diesel skonstruował silnik spalinowy, w fabryce Forda uruchomiona została pierwsza na świecie linia montażowa. W drugiej połowie XX wieku na rynku pojawił się silny nurt komputeryzacji, a na potrzeby branży motoryzacyjnej zbudowano sterownik programowalny Modicon, który dał początek automatyzacji procesów produkcyjnych. Tak kształtowała się III rewolucja przemysłowa. Wszystkie te osiągnięcia i dokonania znacznie odciążyły ludzi w codziennych pracach i pozwoliły zwiększyć moce przerobowe w zakładach produkcyjnych. Przy obecnych celach biznesowych każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego takie rozwiązania nie wystarczą. Czego można się spodziewać w najbliższych latach w związku z rozwojem IV rewolucji przemysłowej?

Czwarta rewolucja przemysłowa – co to oznacza dla przedsiębiorstwa?

Rosnące spersonalizowane potrzeby klientów, którym zależy na zróżnicowanej ofercie, a co za tym idzie – podążanie przedsiębiorstwa za nowymi trendami technologicznymi, wymagają zwiększania efektywności produkcji i dostosowania się do obecnych standardów rynkowych. Dynamika postępu technologicznego postawiła przed producentami nowe wyzwania w postaci zróżnicowanej produkcji niskoseryjnej „just in time”. Aby zapewnić możliwość takiej produkcji klienci coraz częściej sięgają po rozwiązania, które integrują możliwie najwięcej procesów wytwórczych w jeden zautomatyzowany system. Między innymi w tym kierunku zmierzać będzie Przemysł 4.0 – wszystkie procesy wytwórcze zostaną zintegrowane ze sobą w inteligentnej fabryce. – Każde przedsiębiorstwo produkcyjne, chcąc rozwijać się na obecnym rynku, musi wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom klientów. Nasza grupa już w latach 90 zaczęła wdrażać rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, jednak wówczas nie było na to jeszcze konkretnej nazwy. Od tamtej pory dążyliśmy do połączenia maszyn w jeden zintegrowany system produkcyjny, nazwaliśmy to koncepcją „All in one the only one” – tłumaczy Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.

 – Nasza grupa ma jasną i praktyczną wizję zarządzania w zakresie Przemysłu 4.0. Obejmuje ona 3 moduły: pierwszy to inteligentne maszyny i fabryki - dzięki wykorzystaniu czujników i kamer zbierają one dane w czasie rzeczywistym i dane historyczne. Kolejnym elementem są inteligentne oprogramowania, kończąc na zdalnej diagnostyce i konserwacji maszyn, czyli analizie wyników produkcji, monitorowania statusu i stanu maszyn – wymienia Padewski.

Aplikacje obsługujące procesy produkcyjne, zarządzanie przedsiębiorstwem, kontaktami z klientami i kontrahentami oraz wszystkie związane z nimi dane nie tylko ulegną połączeniu, ale również będą na bieżąco poddawane analizie. Połączenie ich z symulacją cyfrową sprawi, że wdrożenia ustawień produkcyjnych będą mogły być testowane, zanim zostaną wprowadzone do oprogramowania w stanie rzeczywistym. Również dostęp do wielu informacji stanie się możliwy dzięki zastosowaniu czujników w sieci przemysłowego internetu rzeczy (IoT), które posłużą do komunikacji pomiędzy elementami wytwarzanymi a zajmującymi się ich obróbką maszynami, co z kolei przełoży się na całościowe sterowanie procesem produkcyjnym. Wówczas przewidywanie potencjalnych awarii systemu stanie się dużo szybsze i prostsze oraz zmniejszy przestoje na liniach produkcyjnych.

Koncepcja Przemysłu 4.0

Koncepcja Przemysłu 4.0 rozkwitła nie tylko ze względu na pojawiające się możliwości oferowane przez współczesne technologie, ale również z potrzeby dostosowania produkcji do trendów rynkowych. Wyzwaniem będzie zatem zaspokojenie coraz bardziej rosnących potrzeb klientów w zakresie produkcji. Dochodzą do tego stale zmieniające się kampanie marketingowe promujące kolejne rozwiązania technologiczne, co przekłada się na coraz krótszy czas życia produktu. Chodzi więc o zmianę produkcji masowej na zindywidualizowaną. Takie możliwości ma dać właśnie fabryka 4.0.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl