W nowym raporcie firmy Eaton specjalizującej się w zarządzaniu zasilaniem opisano, w jaki sposób można zmniejszyć koszty eksploatacyjne i zwiększyć wydajność maszyn dzięki zastosowaniu inteligentnego okablowania i systemu komunikacji na poziomie urządzenia. Umożliwia to zintegrowanie z systemem komunikacyjnym maszyny zarówno złożonych, inteligentnych podzespołów automatyki, jak i prostych urządzeń, takich jak układy odpowiedzialne za sterowanie i sygnalizację, rozruszniki silnikowe, wyłączniki i czujniki. Wynikiem takiego rozwiązania jest kompleksowa przejrzystość danych nawet na poziomie najmniejszych podzespołów maszyny. Pozwala to unikać przestojów dzięki zastosowaniu diagnostyki predyktywnej, prościej i szybciej przeprowadzać serwis oraz zwiększać ogólną wydajność maszyny.
Autor raportu, Heribert Einwag, Product Manager w Eaton, tłumaczy, jak konwencjonalne, skomplikowane systemy okablowania typu punkt-punkt nie są już w stanie – chyba że przy bardzo dużym nakładzie pracy i środków pieniężnych – zapewnić możliwości kompleksowego monitorowania procesów i analizy, które są współcześnie wymagane. Autor raportu przedstawia podejście umożliwiające rozwiązanie tego problemu i dzieli się swoimi doświadczeniami, korzystając z rzeczywistych przykładów.
Einwag sądzi, że nowoczesny system okablowania i komunikacji na poziomie urządzenia powinien nie tylko umożliwiać zmniejszenie nakładów na okablowanie, ale również obejmować łatwe do zamontowania, inteligentne moduły komunikacyjne do rejestrowania i wstępnego przetwarzania danych dla prostych urządzeń automatyzacyjnych. Stanowi to nie tylko podstawę do uzyskania przejrzystości danych aż do poziomu najmniejszych podzespołów maszyny, ale jest również fundamentem dla maszyn, które mają spełniać wymagania czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0).
Korzystanie z tej technologii zapewnia bezpośrednią wartość dodaną przez cały cykl życia maszyny. W ogólnym rozrachunku system inteligentnego okablowania może obniżyć koszty cyklu życia instalacji elektrycznej aż o 30%, zaczynając od projektu, a kończąc na serwisowaniu i konserwacji. Niemniej jednak najważniejszą zaletą wynikającą ze zintegrowanej przejrzystości danych jest usprawnienie diagnostyki i konserwacji oraz zwiększenie wydajności i dyspozycyjności maszyny. Znając prądy silników wszystkich napędów, można na przykład zoptymalizować wydajność maszyny, nie martwiąc się przestojem wynikającym z przeciążenia. Dalsze zalety systemu inteligentnego okablowania i komunikacji obejmują łatwą możliwość rozbudowy maszyny oraz możliwość elastycznego i indywidualnego rejestrowania danych dotyczących maszyny według potrzeb klienta, na przykład w celu wysłania danych do punktu kontrolnego.
Raport można pobrać bezpłatnie ze strony www.eaton.eu/pl/iw/sys.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |