Oświetlenie zapewniające komfort gości w pokoju hotelowym - ENERGOOSZCZĘDNY HOTEL INTELIGENTNY - HOTEL - DOWNLIGHT - HORECA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Oświetlenie zapewniające komfort gości w pokoju hotelowym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oświetlenie zapewniające komfort gości w pokoju hotelowym

Oświetlenie zapewniające komfort gości w pokoju hotelowym
fot. GTV

Hotelowy pokój staje się dla gości domem – i jak w domu kumulują się w nim wszystkie obszary życia: miejsce do pracy, odpoczynku czy snu. Światło musi podkreślać te wszystkie sfery, zapewniając ich funkcjonalne użytkowanie, jednocześnie budując nastrój pomieszczenia. Oświetlenie w służbie komfortu gości to kolejna przewaga konkurencyjna, ale i znacząca pozycja w budżecie.

Wielu gości hotelowych szuka w swoim pokoju wytchnienia i odpoczynku po podróży czy zwiedzaniu atrakcji turystycznych. Jednak dla wielu z nich pokój to również miejsce pracy, do której potrzebują odpowiedniego oświetlenia. W zależności od pory dnia i celu wyjazdu, osoby korzystające z pomieszczenia, będą oczekiwały nastrojowej aranżacji świetlnej lub idealnego oświetlenia, umożliwiającego sporządzenie notatki służbowej czy gwarantującego kojący relaks po długim, pełnym wrażeń dniu. Tak, jak wielu gości w pokojowych hotelach, tyle przyzwyczajeń, potrzeb i oczekiwań. Co więcej – m.in. od ilości źródeł światła w pokoju uzależniona jest kategoria hotelu – liczba przyznanych mu gwiazdek. Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia staje się więc nie lada wyzwaniem.

Inne oświetlenie, inna strefa

Oświetlenie pokoju hotelowego

Kluczem do sukcesu jest elastyczność systemu oświetlenia. Gość do swojej dyspozycji powinien mieć zarówno oświetlenie ogólne, jak i dodatkowe oświetlenie punktowe.

 – Już na poziomie tworzenia projektu warto podzielić instalacje na oddzielne obwody, umożliwiające swobodne sterowanie oświetleniem ogólnym, miejscowym czy dekoracyjnym. Kinkiety obok łóżka umożliwiające czytanie, lampka LED lub oprawy typu downlight oświetlające blat biurka lub sekretarzyka i dodatkowe oświetlenie przy szafce RTV lub fotelu to absolutna konieczność. Inwestorom szczególnie polecamy oprawa LED typu downlight MATIS, łączące elegancki design z innowacyjną technologią – przekonuje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV, specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych.

Warto zadbać o staranne oznaczenie poszczególnych włączników i wyposażenie ich w ściemniacze, tak by gość mógł samodzielnie stworzyć taką aranżację, która najlepiej w danej chwili odpowiadać będzie jego potrzebom.

Światło dopasowane do nastroju

Sytuacja idealna to taka, w której gość sam dostosowuje kolor oświetlenia do własnego nastroju.

 – Źródło światła z diodami LED RGBW zostało zaprojektowane tak, aby zapewniać szerokie możliwości dostosowania do indywidualnych preferencji użytkowników. W zależności od nastroju technologia ta pozwala swobodnie poruszać się po całej palecie kolorów RGB. Domyślną barwę ciepłą białą gość hotelu może w każdej chwili zmienić na taką, która będzie najbardziej mu odpowiadać – mówi Mateusz Strzałkowski.

Źródło światła z diodami LED RGBWOprawa MATIS
Źródło światła z diodami LED RGBWOprawa MATIS

 

Światło w służbie komfortu

Dobór opraw uzależniony jest od indywidualnej aranżacji obiektu, warto jednak skorzystać z technologii LED. Różnorodność opraw, taśm czy źródeł światła LED daje olbrzymie możliwości aranżacyjne, a ich zmniejszony pobór mocy znacznie zredukuje wysokości rachunków za energię elektryczną.

Natężenie oświetlenia będzie uzależnione od wystroju wnętrza, użytych materiałów i kolorystyki – warto te czynniki uwzględnić już na etapie tworzeniu projektu i zwrócić uwagę na kilka technicznych i kompozycyjnych niuansów. Po pierwsze, meble lakierowane, wykończone na wysoki połysk mogą tworzyć odblaski powodując efekt olśnienia – najlepiej skierować światło na ściany i sufity, co dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie. Po drugie należy zadbać o zrównoważenie kontrastów jasności, by nie mączyć wzroku gości. Głębokie cienie mogą tworzą wrażenie dynamiki, której należy unikać w stonowanych wnętrzach apartamentów hotelowych. Po trzecie w pokojach hotelowych najlepiej stosować światło o ciepłych barwach, w przedziale 2700 do 3000K, ponieważ ten rodzaj światła pozwoli gościom najlepiej się zrelaksować.

Goście często traktują hotel jak inny świat, swobodnie przechodzą po różnych jego obszarach, których charakter i funkcję światło powinno dodatkowo podkreślać. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie, barwa światła i jego natężenie pozwolą na stworzenie przytulnej, domowej atmosfery, by pobyt w hotelu był jeszcze bardziej komfortowy i przyjemny. 

 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
GTV Poland
ul. Przejazdowa 21, Pruszków
tel.  +48 22 444 75 00
www.gtv.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl