Szybkie tworzenie dostosowanych stanowisk testowych: taki cel postawiła sobie firma Kraus Automatisierungs-Technik GmbH (KAT) z Haßfurtu (Niemcy), która używa oprogramowania LabVIEW do dostosowywania maszyn testowo-pomiarowych. Gromadzenie mierzonych danych odbywa się przy użyciu graficznego systemu programowania, natomiast za faktyczną sekwencję ruchów maszyny odpowiada program zapisany w sterowniku PLC.
Coraz więcej firm zaczyna kłaść duży nacisk na bezpieczne i w dużym stopniu zautomatyzowane procesy testowania. Firmy takie regularnie przeprowadzają badania długości okresu eksploatacji, próby zmęczeniowe i inne testy materiałów. To jednak powoduje, że producenci maszyn muszą dostosowywać odpowiednie maszyny testowo-pomiarowe. Do tego celu w branży często używa się oprogramowania LabVIEW firmy National Instruments. Ten graficzny system programowania jest używany prawie zawsze, gdy zachodzi potrzeba gromadzenia i przetwarzania danych pomiarowych oraz podłączenia czujników pomiarowych na potrzeby procesów testowania.
Użycie oprogramowania LabVIEW wiązało się jednak dotąd z dublowaniem pracy producentów maszyn. Musieli oni nie tylko napisać program dla sterownika PLC maszyny testującej, decydujący o faktycznej sekwencji ruchów maszyny, lecz także opracować aplikację testowo-pomiarową w systemie LabVIEW.
Tak postępowała również KAT, dopóki nie zapoznała się z oferowaną przez firmę Bosch Rexroth platformą Open Core Engineering. KAT opracowuje m.in. systemy dla przemysłu motoryzacyjnego, które testują okres eksploatacji elementów mechanicznych w jak najbardziej realistycznych warunkach. Powiązanie ze sobą pomiarów z ruchami wymagało programowania synchronizacji pomiędzy LabVIEW a PLC. Było to bardzo uciążliwe, gdyż trzeba było programować w dwóch systemach, znać zarówno PLC, jak i LabVIEW, a także używać dwóch całkowicie różnych interfejsów użytkownika.
Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Paweł Orzech
tel.: +48(22) 738 18 76
pawel.orzech@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |