– Jestem bardzo dumny, że udało się nam podjąć współpracę z IKEA, która odnosi ogromne sukcesy na bardzo konkurencyjnym rynku producentów i sprzedawców mebli oraz artykułów dekoracyjnych. Co ważne, jest jednocześnie jednym z wiodących na świecie przedsiębiorstw, jeśli chodzi o zasady zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej i aktywnego włączenia się w społeczną edukację. To modelowy dowód na to, że można łączyć dbałość o ludzi i planetę z zasobnością portfela – powiedział Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska.
Deklaracja współpracy, podpisana przez Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia i Prezes IKEA Annę Pawlak-Kuligę przewiduje wolę współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez prowadzenie działań edukacyjnych, niwelowanie ubóstwa energetycznego, podjęcie inicjatyw mających na celu zapewnienie przystępnej i czystej energii odnawialnej dla jak największej liczby mieszkanie i mieszkańców Słupska, a także poszukiwanie sposobów rozwiązywania globalnych wyzwań społecznych i środowiskowych.
– Zdecydowaliśmy się rozpocząć współpracę ze Słupskiem, gdyż jest to miasto, które w wyjątkowy sposób podziela nasze idee i wartości związane ze zrównoważonym rozwojem. Dzięki wspólnym projektom, chcemy nie tylko pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkanek i mieszkańców Słupska, ale także zainspirować inne miasta do pozytywnych zmian i strategicznego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Wierzę, że dzięki tej współpracy będziemy mogli w praktyce wcielać w życie wizję tworzenia lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, Prezes IKEA w Polsce.
Pierwszym wspólnym projektem IKEA i Urzędu Miasta będzie „Słupski test LEDów”, w ramach którego w około 90 mieszkaniach komunalnych zostanie zainstalowane oświetlenie diodowe. Żarówki LED to obecnie jedna z najpopularniejszych, najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku technologii. Żarówki LED zużywają do 85% mniej energii elektrycznej, co w efekcie pozwala znacznie ograniczyć emisję CO2, ich żywotność sięga nawet 20 lat, przewyższając tym samym wielokrotnie czas działania klasycznych żarówek.
– Produkty wspierające zrównoważone życie w domu, w tym oświetlenie LED, to jedna z najlepiej rozwijających się grup produktów z naszej oferty. W ubiegłym roku sprzedaliśmy w naszym kraju ponad 1,5 mln żarówek LED. Polacy widzą korzyści tego typu rozwiązań, a my staramy się ułatwić im do nich dostęp np. w ciągu trzech lat obniżyliśmy cenę najbardziej popularnej żarówki LED o mocy 400 lumenów o 88% – powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Kunz, dyrektor sklepu IKEA w Gdańsku.
Nowoczesne oświetlenie LED trafi w pierwszej kolejności do wszystkich chętnych mieszkańców pięciu bloków komunalnych przy ul. Herbsta 1a, 1b oraz przy ul. Sołdka 7, 9, 11, w których znajduje się 240 mieszkań. Obecnie administratorzy odwiedzają mieszkańców wskazanych bloków zapraszając ich do udziału w programie i przeprowadzając audyty energetyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przekazanie danych na temat zużycia energii elektrycznej. Zestawy LED otrzymają także mieszkańcy Słupska pobierający dodatek energetyczny, a wszystkie nowe mieszkania komunalne będą standardowo wyposażone w oświetlenie LED IKEA.
– Niezmiernie cieszę się, że mieszkańcy i mieszkanki mojego miasta będą mieli wiele wymiernych korzyści z naszej współpracy. Od kilku dni trwa wspólna akcja pt. „Słupski test LEDów”, podczas której mieszkańcy wybranych bloków komunalnych będą mogli otrzymać za darmo żarówki LED do testowania w mieszkaniach. Cieszę się, że IKEA i Słupsk pokazują, że ekologia opłaca się wszystkim: mieszkańcom, odpowiedzialnemu biznesowi i miastu. Podobnych akcji planujemy wiele - zarówno w dziedzinie energii, ale także edukacji, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji – dodał Robert Biedroń, Prezydent Słupska.
Także Słupsk od dwóch lat aktywnie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju. Ma to swój wyraz zarówno w dokumentach planistycznych miasta, jak również w konkretnych projektach dotyczących m.in. edukacji ekologicznej, efektywności energetycznej, mobilności, gospodarki wodnej. W jednostkach miejskich zużyte oświetlenie sukcesywnie wymienianie jest na LED-owe, w ośmiu szkołach prowadzony jest program oszczędzania energii „Każdy WAT na wagę złota”, a pierwszy w Polsce Zielony Punkt prowadzi edukację ekologiczną i angażuje się w imprezy promujące oszczędność energii i zasobów.
Wysiłki miasta zostały docenione w listopadzie 2016 roku, kiedy to Słupsk zwyciężył w dwóch z czterech kategorii pośród miast do 100 tysięcy mieszkańców w prestiżowym konkursie Eco-Miasto organizowanym przez Ambasadę Francji. Współpraca z IKEA jest dla władz miasta kolejnym krokiem w działaniach na rzecz poprawy jakości życia słupszczan.
Od września 2015 roku w sklepach IKEA dostępne jest oświetlenie wykonane wyłącznie w technologii LED. 100% oświetlenia wewnętrznego w sklepach IKEA w Polsce jest wykonane w tej technologii. Oświetlenie LED, które klienci IKEA zakupili w 2015 pozwoliło im sześciokrotnie ograniczyć zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Pozwoliło to na ograniczenie zużycia energii łącznie o 37,5 tys. MWh. To mniej więcej tyle, ile energii zużywa blisko 2,4 tys. gospodarstw domowych rocznie. Pozwoliło to zaoszczędzić 6,3 mln zł i zredukować emisję CO2 o ponad 29 tys. ton (to tyle CO2, ile powstaje przy przejechaniu ponad 174 mln km samochodem, czyli okrążając ziemię ponad 4,3 tys. razy).
Źródło: IKEA
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
NIE POLECAM ;)