Darmowe żarówki LED dla ubogich rodzin ze Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny - ŻARÓWKI LED - UBÓSTWO ENERGETYCZNE - ZIELONE ŚWIATŁO
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Darmowe żarówki LED dla ubogich rodzin ze Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny
drukuj stronę
poleć znajomemu

Darmowe żarówki LED dla ubogich rodzin ze Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny

Darmowe żarówki LED dla ubogich rodzin ze Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny

18 sierpnia Towarzystwo na rzecz Ziemi i Zielony Instytut po raz drugi rozpoczęli społeczną akcję „Zielone światło”, w ramach której 50 rodzin ze Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny otrzyma energooszczędne oświetlenie. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa energetycznego i roli, jaką w walce z nim odgrywa zwiększenie efektywności energetycznej.

W akcji „Zielone światło” zorganizowanej przez Towarzystwo na rzecz Ziemi  oraz  Zielony Instytut, we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i przy wsparciu lokalnych aktywistów, weźmie udział 50 rodzin z województw śląskiego,  małopolskiego i lubelskiego. Wszystkie należą do grupy najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym. Będą to rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby w podeszłym wieku, a także chore – znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. W ich domostwach tradycyjne żarówki wymienione zostaną na energooszczędne LED-y. W oparciu o dokonaną analizę potrzeb, organizatorzy łącznie przygotowali 772 żarówki LED-owe. Ponadto część dzieci otrzyma nowe lampki biurkowe LED, co pozwoli na poprawę jakości oświetlenia.

Dzięki wymianie oświetlenia, niektóre z rodzin będą mogły zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną ponad 600 zł w ciągu roku, przy założeniu wykorzystania pełnego oświetlenia domu przez zaledwie dwie godziny dziennie.

 – Zdajemy sobie sprawę, że poprzez akcję nie rozwiążemy w całości problemu ubóstwa energetycznego, z którym borykają się rodziny objęte programem. Jednak będzie to dla nich krok we właściwą stronę, aby wyjść z błędnego koła w którym się znalazły – powiedział Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

 – Dotychczas rodziny próbowały oszczędzać poprzez zakup tanich żarówek starego typu. Szybko jednak okazywało się, że ich użytkowanie jest związane z wielokrotnie wyższym poborem prądu, co powoduje drastyczny wzrost wydatków na energię elektryczną. To z kolei uniemożliwia im zakup droższych, ale energooszczędnych LED-ówek – dodał. Zaangażowane w akcję organizacje liczą, że działania nie tylko pomogą wybranym rodzinom. Zostaną one również zauważone przez decydentów, którzy pochylą się nad problemem ubóstwa energetycznego i stworzą prawne instrumenty, umożliwiające kierowanie podobnej pomocy przez samorządy lokalne.

Z danych GUS wynika, że tylko w pierwszej dekadzie XXI w. prąd drożał w naszym kraju średnio o 3% rocznie. Z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej dochodów energia elektryczna w Polsce należy do najdroższych w UE. To powoduje, że udział środków przeznaczanych przez nasze gospodarstwa domowe na zakup energii elektrycznej i cieplnej należy do jednego z najwyższych w Europie i wynosi 11% w ogólnej kwocie wszystkich wydatków. Dla porównania średnia unijna utrzymuje się na poziomie 7%.

Na tym jednak nie koniec. Od lipca obowiązuje wyższa opłata przejściowa – stała opłata na skomplikowanych rachunkach za prąd. Większość gospodarstw domowych zapłaci rocznie dodatkowo ok. 50 zł za sam fakt podłączenia do sieci elektroenergetycznej.  Wyższe opłaty podnoszą i tak już należący do najwyższych w UE poziom ubóstwa energetycznego, dotyczący milionów gospodarstw domowych.

W ostatnich tygodniach niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej zaczęli wprowadzać programy wsparcia klientów w oszczędzaniu energii. RWE, Tauron i Duon zaczęły promować korzystanie z oświetlenia LED i obniżanie rachunków.

 – Program RWE wypożyczania LED jest niestety za drogi, ale sprzedaż LED-ów przez Tauron i rozdawanie LED-ów przez Duon należy ocenić pozytywnie. To dobra tendencja ograniczania ubóstwa energetycznego w Polsce przez społecznie odpowiedzialne firmy sektora energetycznego – powiedział Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. – Oczekujemy, że także inni – szczególnie pozostali najwięksi „gracze” na rynku energetycznym czyli PGE, Energa i Enea – włączą się w tę akcję, promującą oszczędzanie energii i podnoszenie efektywności energetycznej. Należy podkreślić, że takie działania są także zgodne z priorytetami polityki energetycznej Polski i Unii Europejskiej – uzupełnił.

Wg szacunków organizatorów akcji wymiana wszystkich 250 mln punktów świetlnych w Polsce na energooszczędne LED, dałaby 12-15 mld zł oszczędności rocznie w wydatkach m.in. obywateli, przedsiębiorstw i samorządów. Te działania opłacają się także koncernom energetycznym, które bez budowania nowych, coraz mniej opłacalnych elektrowni mogą zapewnić prąd i bezpieczeństwo energetyczne większej grupie klientów. Oszczędzanie energii i podnoszenie efektywności energetycznej może być także pomocne w zapobieganiu letnim i zimowym blackoutom w Polsce.

Źródło: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Ciekawe, ile z tych żarówek trafi do wtórnego obiegu (czytaj - zostanie sprzedana przez te ubogie rodziny)?
No avatar
Gość
Żarówki są wolframowe a nie Ledowe
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl