Sprawność energetyczna będzie integralną częścią Przemysłu 4.0 - POBÓR MOCY - PRZEMYSŁ 4.0 - SPRAWNOŚĆ ENERGETYCZNA
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Sprawność energetyczna będzie integralną częścią Przemysłu 4.0
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sprawność energetyczna będzie integralną częścią Przemysłu 4.0

Sprawność energetyczna będzie integralną częścią Przemysłu 4.0
fot. prof. Gunther Reinhart

Rozmowa z prof. Guntherem Reinhartem z Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

Jaką rolę na świecie będzie odgrywać sprawność energetyczna?

Wolę używać określenia „produktywność energii”. Postęp w tej dziedzinie nabiera tempa na całym świecie. W czołówce są kraje skandynawskie, które wyprzedzają pod tym względem nawet Niemcy. W Chinach stymulatorem zmian jest wysoki poziom emisji zanieczyszczeń i smog na obszarach wielkomiejskich. Zainteresowanie tą problematyką rośnie nawet w USA. Wzrost udziału energii odnawialnej ze swej istoty powoduje zwiększenie fluktuacji ilości dostępnej energii w cyklu dobowym i rocznym. Oznacza to, że potrzebna jest większa elastyczność energetyczna po stronie odbiorców. Elastyczność energetyczna fabryki bazuje na trzech fundamentach: technologia budownictwa (w tym magazynowanie energii), systemy planowania produkcji i sterowania produkcją oraz właściwości samych maszyn.

Jak Pan definiuje elastyczność energetyczną?

Chodzi po prostu o unikanie pików poboru mocy. Widzimy obecnie coraz częściej rozwiązania, w których energia powstała przy hamowaniu maszyn jest odzyskiwana i przekazywana do innych jednostek. W przyszłości podejście to będzie obejmować całe fabryki. A czy wszystkie wrzeciona na linii produkcyjnej muszą być uruchamiane w tym samym momencie, czy może bardziej sensowne byłoby przesunięcie czasowe momentów ich uruchomienia w celu wygładzenia pików poboru mocy?

Jaki jest kierunek obecnych tendencji?

Sprawność energetyczna będzie integralną częścią Przemysłu 4.0. Niezbędnym warunkiem uzyskania większej elastyczności energetycznej jest praca w sieci wykraczająca poza granice poszczególnych przedsiębiorstw. W przyszłości systemy planowania produkcji i sterowania produkcją będą miały za zadanie również zarządzanie energią. Systemy takie będą wymieniać między sobą dane dotyczące spodziewanego zapotrzebowania na energię. Nastąpi także fuzja koncepcji inteligentnej fabryki (Smart Factory) i inteligentnej sieci energetycznej (Smart Grid).

Źródło: Bosch Rexroth

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl