Co czeka polskie miasta w najbliższej przyszłości? - POLSKA - INWESTYCJE - INTELIGENTNE MIASTA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Co czeka polskie miasta w najbliższej przyszłości?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Co czeka polskie miasta w najbliższej przyszłości?

Co czeka polskie miasta w najbliższej przyszłości?
fot. Warszawa

Według danych PwC łączne inwestycje miast do 2035 roku szacowane są 1100 mld złotych. Jest to kwota porównywalna z całym PKB wytworzonym w Polsce w 2011 roku. Inwestycje te powinny uwzględniać takie działania jak: rewitalizacja obszarów miejskich, optymalizacja środków transportu miejskiego, poprawa efektywności energetycznej i wykorzystania inteligentnych technologii. O tym, jaka przyszłości stoi przed polskimi miastami rozmawiali eksperci i praktycy podczas kolejnej „Sesji Dialogu Miasta Przyszłości 2016”.

Polskie miasta, choć dość nierównomiernie cały czas się rozwijają. Według danych PwC zawartych w raporcie „Wyzwania inwestycyjne głównych miast polski – perspektywa 2035” największe wydatki miast na rozwój będą koncentrować się w obszarze transportu i komunikacji oraz mieszkaniowym. Szczególnych nakładów wymaga obszar mieszkaniowy, gdyż większość wybudowanych przed 1999 rokiem mieszkań będzie do 2035 roku wymagała modernizacji lub kapitalnego remontu. Całkowite wymagania inwestycyjne w infrastrukturę mieszkaniową szacuje się na 737 mld złotych, co stanowi 67% ogółu potrzeb. Inwestycje te wydają się być szczególnie ważne ponieważ bezpośrednio dotykają podstawowych potrzeb mieszkańców. Mimo to, miasta muszą skupić się też na innych obszarach, a pozyskane środki zewnętrzne jak i własne rozdzielać na podstawie rzeczywistych potrzeb.

Jak wskazują eksperci, największe wydatki poniosą Warszawa, Kraków i Wrocław, a najmniejsze Rzeszów. Dla porównania według danych PwC Warszawa wyda aż 209,9 mld złotych, a Rzeszów jedynie 19,4 mld. Z kolei najmniejsze wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na głowę mieszkańca czekają Łódź, głównie z racji najszybciej spadającej populacji. Inwestycje te nie obciążą jednak miejskiej kasy tak jakby mogło się to wydawać, gdyż większość środków można pozyskać z funduszy unijnych. Mimo to miasta mają do odegrania bardzo ważną rolę podmiotu wspierającego dla tych inwestycji, związaną przede wszystkim z planowaniem przestrzennym.

Jak zgodnie wskazali eksperci oraz przedstawiciele władz samorządowych uczestniczących w „Sesji Dialogu Miast Przyszłości:, miasta nie zawsze mogą samodzielnie stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoją. Dlatego też, podmioty prywatne posiadające wiedzę i technologie zdolne pomóc miastom w sprostaniu tym wyzwaniom włączają się
w proces przeobrażania polskich miast. Z taką też myślą powstało Polskie Miasto Przyszłości - innowacyjny i unikalny projekt na rzecz rozwoju i zwiększenia konkurencyjności polskich miast dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Do projektu przystąpiły takie firmy jak Cisco, IBM, Schneider Electric, Philips, Samsung, Swarco, Vulcan, Young Digital Planet, Seventica i Financal Solutions Partner.

Wszystkie firmy aktywnie angażują się w pracę nad przeobrażaniem polskich miast w kierunku bardziej inteligentnych i przyjaznych mieszkańcom, doradzając samorządom i projektując konkretne rozwiązania. Jak zaznaczał w trakcie sesji Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska, „stworzenie inteligentnego miasta to proces, który można przeprowadzić wyłącznie dzięki kooperacji firm i instytucji samorządowych. Współpraca ta musi być rozumiana, jako partnerstwo i wzajemne zaufanie podmiotów biorących udział w projekcie. Ponadto, istotna jest również komplementarność stosowanych przez partnerów rozwiązań zaspokajających określone potrzeby miast.”

„Sesja Dialogu Miasta Przyszłości” została zorganizowana przez ośrodek dialogu i analiz Think Thank, który już od dłuższego czasu wspiera rozwój polskim miast poprzez wymianę doświadczeń między samorządami a przedstawicielami sektora prywatnego. Podobnie Schneider Electric już od wielu lat jest promotorem inteligentnych miast w Polsce i na świecie. Doświadczeniami wyniesionymi z takich projektów dzieli się z samorządami i sektorem prywatnym ułatwiając tym samym realizację takich inwestycji.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl