PKN ORLEN pilotażowo montuje panele fotowoltaiczne na jedenastu wybranych stacjach paliw w Polsce. Energia elektryczna generowana ze światła słonecznego zasili część potrzeb własnych stacji generując zarówno efekt ekologiczny w postaci pozyskania czystego źródła prądu nie obarczonego skumulowaną emisją substancji takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenek węgla (CO), tlenku azotu (NoX), tlenki siarki (So2) oraz pyłu, jak też efekt ekonomiczny poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci.
W instalację fotowoltaiczną zostaną wyposażone stacje znajdujące się w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu, Bielsku-Białej, miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów, a także w terenach o dużym stopniu zapylenia jak Kraków i Katowice, co pozwoli dodatkowo sprawdzić w fazie testów wydajność instalacji w trudnych warunkach środowiskowych atmosferycznych.
Panele o łącznej mocy około 180 kWp umieszczone będą na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także unikniętych w ten sposób emisji będą prezentowane na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.
Głównym celem realizacja pilotażowego projektu wykorzystania paneli fotowoltaicznych jest sprawdzenie efektywności technologii konwersji energii słońca w elektryczną w różnych lokalizacjach geograficznych o zróżnicowanym nasłonecznieniu. Dzięki pozyskanym danym będzie można określić warunki co do opłacalności takiego rozwiązania na szerszą skalę na stacjach, czy też na innych budynkach o dobrym nasłonecznieniu i odpowiedniej konstrukcji dachu.
Wśród dostawców systemów fotowoltaicznych dla pilotażowych stacji ORLEN jest firma OPEUS Energia, która ma umowę na montaż dedykowanych układów paneli PV na sześciu stacjach benzynowych koncernu zlokalizowanych w Gdańsku, Guzowie-Wsi, Katowicach, Płocku, Radomiu oraz Rzeszowie. Łącznie w ramach współpracy zostanie zainstalowanych 238 wysokiej klasy modułów sprawdzonej niemieckiej technologii SolarWorld, które wygenerują moc 92 kWp.
– Przygotowany przez nas system pozwoli na optymalne eksploatowanie światła słonecznego. Będzie on dostarczał prąd do wszystkich urządzeń elektrycznych, co przyniesie znaczne oszczędności w poborze energii z sieci. Wewnątrz stacji zamontujemy monitory, na których klienci będą mogli zobaczyć jak pozytywny wpływ na środowisko ma korzystanie z paneli PV – mówi Sławomir Reszke, Prezes OPEUS Energia.
Fotowoltaika (PV) jest technologią polegającą na konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pozyskany z modułów fotowoltaicznych prąd jest prądem stałym, który zostaje przekształcony w zmienny przy zastosowaniu falowników (zwanych również inwerterami), działających w oparciu o układy elektroniczne. Moduły fotowoltaiczne zbudowane są zwykle z niewielkich ogniw krystalicznych, będących półprzewodnikami uzyskanymi z różnych związków.
Na stacjach ORLENU wykorzystane moduły z ogniw krzemowych mono- i polikrystalicznych.
Źródła: ORLEN, OPEUS Energia
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |