ORLEN inwestuje niemal 40 mln zł w nową linię produkcyjną - ENERGETYKA - CZECHY - ORLEN - ZAKŁAD PRODUKCYJNY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności ORLEN inwestuje niemal 40 mln zł w nową linię produkcyjną
drukuj stronę
poleć znajomemu

ORLEN inwestuje niemal 40 mln zł w nową linię produkcyjną

ORLEN inwestuje niemal 40 mln zł w nową linię produkcyjną
fot. ORLEN Unipetrol

Grupa ORLEN w czeskim Litvinovie uruchomiła ciąg technologiczny, który siedmiokrotnie zwiększy produkcję bezpyłowych mieszanek stabilizacyjnych, wykorzystywanych do wytwarzania polietylenu i polipropylenu. Inwestycja warta niemal 40 mln zł umożliwi wyprodukowanie około 3 tysięcy ton specjalistycznej mieszanki rocznie.

Nowa instalacja pozwoli na pełne pokrycie własnego zapotrzebowania multienergetycznego koncernu, zapewniając mu niezależność surowcową od zewnętrznych dostawców.

Grupa ORLEN jest producentem polietylenu dużej gęstości (HDPE) i polipropylenu (PP). Projekt wytwarzania bezpyłowych mieszanek stabilizacyjnych w Litvinovie powstał we współpracy z centrum badawczo-rozwojowym ORLEN Polymer Institute Brno. Instytucja ta zajmuje się opracowywaniem specjalistycznych receptur dodatków uszlachetniających, wykorzystywanych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

Mieszanki bezpyłowe są wykorzystywane w produktach: HDPE LITEN i PP MOSTEN. Dzięki odporności chemicznej HDPE LITEN może być wykorzystywany do produkcji komponentów przemysłowych i elementów konstrukcyjnych. PP MOSTEN jest z kolei odporny na ścieranie, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym.

W 2022 roku czeski zakład ORLEN Unipetrol w Litvinovie uzyskał certyfikację, umożliwiającą produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych (HVO), która częściowo zastępuje ropę naftową alternatywnym surowcem roślinnym.

ORLEN Unipetrol zajmuje się przetwórstwem ropy naftowej, a także produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw oraz produktów petrochemicznych, w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów, w Czechach i Europie Środkowej. Do Grupy Unipetrol należą m.in. rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach, sieć stacji benzynowych Benzina oraz centra badawcze.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl