Co Polacy wiedzą o prądzie? INFOGRAFIKA - ENERGIA ELEKTRYCZNA - PRĄD - SONDAŻ - BADANIE OPINII PUBLICZNEJ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Co Polacy wiedzą o prądzie? INFOGRAFIKA
drukuj stronę
poleć znajomemu

Co Polacy wiedzą o prądzie? INFOGRAFIKA

Co Polacy wiedzą o prądzie? INFOGRAFIKA

Aż 74% internautów kopnął prąd. Nie zawsze oznacza to jednak, że wiedzą z jakim typem prądu mieli do czynienia. Wiedzę Polaków na temat energii elektrycznej zweryfikowała Grupa Multimedia Polska we współpracy z agencją badawczą TNS Polska.

100% poprawnych odpowiedzi udzieliło w teście zaledwie 15% Polaków. Wiedza 44% badanych została oceniona na poziomie niskim lub bardzo niskim[1]. Lepiej w teście wypadły osoby powyżej 50. roku życia oraz mężczyźni.

 – Do przeprowadzonej przez nas analizy podeszliśmy pół żartem pół serio. Obok podstawowych pytań z zakresu fizyki, zapytaliśmy o bezpośrednie doświadczenia Polaków z energią elektryczną. Wyniki analizy pokazują, że prąd jest dla nas ważny, a dłuższa przerwa w jego dostawie jest dla większości z nas sytuacją nie do zaakceptowania. Nasza wiedza z podstaw fizyki jest jednak umiarkowana, co utrudnia nam świadome podejście do oszczędzania energii elektrycznej w domu – mówi Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska Energia.

Ile prądu zużywa żarówka?

Z przeprowadzonej analizy wynika, że aż co czwarty internauta nie wie, ile prądu zużywają dostępne na rynku żarówki. Najmniej z nas potrafi oszacować zużycie energii elektrycznej przez świetlówki kompaktowe (34% poprawnych odpowiedzi), niemal 2/3 badanych wie, ile prądu potrzebują LED’y, a 74% poprawnie wskazuje zużycie energii przez żarówkę tradycyjną.

Stały czy zmienny? – byle by był

Mamy też trudności w określeniu wartości napięcia w gniazdku, typu prądu oraz jego pochodzenia. Zdaniem aż 1/3 internautów prąd płynący w ich gniazdkach ma 220V. Poprawnie (jako 230V) określiło napięcie w gniazdku 61% badanych. Tylko 55% z nas wie, że w gniazdku elektrycznym płynie prąd zmienny (dla 31% zapytanych jest on stały). Większość z nas poprawnie wskazuje źródło pochodzenia prądu.

Jak żyć bez prądu?

Boimy się braku prądu. Jedynie wśród 16% taka sytuacja nie budzi lęku. Częściej obawy wymieniają kobiety i w pierwszej kolejności dotyczą one podstawowych potrzeb – żywności w lodówce, która się rozmrozi (46%). Co piąty badany wskazuje na brak dostępu do internetu, a 7% boi się, że nie będzie mogło naładować telefonu.

Na uwagę zasługuje fakt, że aż 60% internautów jest w stanie wskazać jakąkolwiek korzyść wynikającą z braku energii elektrycznej. Dostrzegane przez nas benefity związane są z możliwością oszczędności (27%), wcześniejszym pójściem spać (14%) czy możliwością zjedzenia kolacji przy świecach (9%).

 – Nie da się ukryć, że korzyści wynikające z przerw w dostawach energii elektrycznej, dostrzegane przez ankietowanych, można łatwo osiągnąć na co dzień. Wystarczy tylko zgasić źródło światła, z którego nie korzystamy. Zatem oszczędzajmy energię, dbajmy o dłuższy sen i jedzmy romantyczne kolacje przy świecach – nie tylko, gdy prądu zabraknie – dodaje Jakub Jacewicz.

Co Polacy wiedzą o prądzie? INFOGRAFIKA

[1] Udzielili poprawnej odpowiedzi na 0-3 pytania z 6 zadanych.

Badanie przeprowadzono przez TNS Polska metodą CAWI (ankieta online) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej gospodarstw domowych, korzystających z usług telekomunikacyjnych. Wzięły w nim udział osoby decyzyjne w zakresie zakupu usług telekomunikacyjnych i energii dla domu oraz posiadające wiedzę na temat wydatków na te usługi. Wielkość próby: N=600. Termin realizacji: wrzesień 2015.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl