Na 10 tys. pracowników w Polsce przypadają tylko 22 roboty - POLSKA - PRZEDSIĘBIORSTWA - AUTOMATYKA I ROBOTYKA - ROBOTYZACJA - IBNGR
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Na 10 tys. pracowników w Polsce przypadają tylko 22 roboty
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na 10 tys. pracowników w Polsce przypadają tylko 22 roboty

Na 10 tys. pracowników w Polsce przypadają tylko 22 roboty
fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polskie przedsiębiorstwa powinny jak najszybciej nadrabiać zaległości w robotyzowaniu produkcji jeżeli chcą pozostać konkurencyjne i utrzymać, a nawet zwiększyć zatrudnienie - ocenili eksperci podczas debaty w Centrum Prasowym PAP.

Z danych Międzynarodowej Federacji Robotyki wynika, że w Polsce na 10 tys. pracowników przypadają 22 roboty. Tymczasem średnia europejska to 85 robotów na 10 tys. pracowników. Potęgą pod tym względem są Niemcy, gdzie ta liczba wynosi 292 roboty.

Mimo że roboty pozwalają zwiększać produkcję, podnosić jej jakość, zmniejszać koszty działalności i stwarzać miejsca pracy, polskie firmy nadal niechętnie w nie inwestują - zauważyli paneliści debaty PAP „Czas na roboty”.

 

Prezes FANUC Polska: przedsiębiorcy za mało wiedzą o korzyściach z robotyzacji

Polscy przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z korzyści, które może im przynieść robotyzacja produkcji - ocenia Jędrzej Kowalczyk, prezes "FANUC Polska". Jego zdaniem nie brak pieniędzy czy profil produkcji, ale brak wiedzy o robotyzacji jest największą barierą w przekonywaniu polskich przedsiębiorców do modernizacji produkcji poprzez "mechanicznych pracowników".

 – Zainteresowanie robotami jest coraz większe, to pozytywny sygnał. Jednak patrząc na wyniki badania IBnGR, możemy zauważyć, że w Polsce ciągle jest mała świadomość wykorzystania robotów, które niosą za sobą obniżanie kosztów produkcyjnych, podnoszenie jakości, ale również poprawę bezpieczeństwa czy łatwiejsze planowanie produkcji. To dostrzegają osoby, które te roboty już u siebie mają – zauważył Kowalczyk.

Choć zaznaczył, że zakup robotów wciąż przekracza możliwości większości przedsiębiorców, to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji.

 – Robot może pracować nawet do kilkunastu lat. Mogą one poprawić konkurencyjność firmy i zwiększyć jej produkcję, i nawet jeśli ta inwestycja zwraca się długo, jest lepszą inwestycją niż samochód czy budynek – przekonywał Kowalczyk.

W Polsce brakuje tysięcy mechatroników, robotyków i automatyków

W Polsce brakuje robotyków i mechatroników nie tylko na rynku pracy, ale i na uczelniach, jako wykładowców – ocenia prof. Mariusz Olszewski z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Jego zdaniem wielu specjalistów znajduje pracę za granicą, gdzie zarabiają znacznie więcej niż profesorowie na polskich uczelniach.

 

IBnGR: przedsiębiorcom brakuje wiedzy o korzyściach z robotyzacji

Pod względem robotyzacji produkcji Polskę wyprzedziły nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale i Czechy, Słowacja czy Węgry. Mimo ewidentnych korzyści z robotyzacji, polscy przedsiębiorcy w swoich strategiach stawiali raczej na rozwój pracochłonny, niż kapitałochłonny, woleli zatrudnić ludzi niż zainwestować w takie urządzenia jak roboty, co się wydaje drogie – powiedział Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego zdaniem robotyzacja jest potrzebna, aby poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw i coraz więcej firm to dostrzega.

 

PARP: w najbliższych latach będą środki na innowacje i robotyzację produkcji

Od wielu lat rośnie zainteresowanie wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, a polscy przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują do tego roboty przemysłowe - ocenia Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zapewniła też, że "w najbliższych latach będzie sporo pieniędzy na tak zwane innowacje, na wdrażanie wyników badań oraz na prace badawczo-rozwojowe".

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl