Jak wybrać dobre narzędzia dynamometryczne? - MOMENT OBROTOWY - WKRĘTAKI PRECYZYJNE - ELEKTROMECHANIKA - WIHA - NARZĘDZIA DYNAMOMETRYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jak wybrać dobre narzędzia dynamometryczne?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak wybrać dobre narzędzia dynamometryczne?

Jak wybrać dobre narzędzia dynamometryczne?
fot. Wiha

Klucze i wkrętaki dynamometryczne pozwalają kontrolować siłę dokręcania z możliwie największą dokładnością. Wysoka precyzja tego typu narzędzi wymaga od fachowca nie mniejszej ostrożności w kwestii ich odpowiedniego doboru. Na jakie innowacyjne rozwiązania warto zwrócić dziś szczególną uwagę?

Producenci aparatury modułowej zazwyczaj podają informację o wartości momentu obrotowego dla danego elementu bezpośrednio na jego obudowie lub w dołączonej specyfikacji pracy danego urządzenia. Narzędzie dynamometryczne pozwala dobrać żądaną wartość, co z jednej strony umożliwia pewne i stabilne mocowanie, a z drugiej – zabezpiecza przed zbyt mocnym dokręceniem i ryzykiem zerwania śruby.

Dlaczego odpowiedni moment obrotowy jest taki ważny?

Przykładowo, jeśli świecę żarową dokręcimy z niewłaściwym momentem obrotowym, może nastąpić utrata kompresji, co z kolei prowadzi do niepotrzebnych uszkodzeń materiału i strat związanych z dodatkowymi kosztami naprawy. Fachowiec musi zachować maksymalną precyzję pracy szczególnie tam, gdzie śruby łączą ze sobą części aluminiowe lub aluminiowe i stalowe, a także w przypadku połączeń istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa maszyn oraz ich użytkowników.

Samych zastosowań dla narzędzi dynamometrycznych jest wiele i zależą one od konkretnego rodzaju prac. W przypadku mechanika samochodowego będzie to przede wszystkim montaż kół i praca przy głowicy silnika, dla specjalisty w dziedzinie mechatroniki – obsługa elementów systemów automatyki lub centralnych szaf sterowniczych, a dla elektryka – montaż i konserwacja systemów modułowych urządzeń rozdzielczych.

Na styku elektromechaniki i sterowania cyfrowego

W pracy mechatronika maksymalna precyzja jest pojęciem absolutnie kluczowym. Systemy mechatroniczne powinny bowiem charakteryzować się wielofunkcyjnością, elastycznością, możliwością łatwego konfigurowania oraz adaptacyjnością i prostotą obsługi. Zdarza się, że producenci narzędzi wykorzystują specyfikę danej branży, aby samemu tworzyć rozwiązania dostosowane pod konkretne zastosowania.

Za przykład posłużyć może niemiecka firma Wiha, która zaprojektowała i wdrożyła mechatroniczny wkrętak dynamometryczny Wiha iTorque. Moment dokręcania regulujemy wygodnie poprzez zintegrowane z rękojeścią pokrętło, bez konieczności stosowania oddzielnego narzędzia. Ewentualnym błędom odczytu zapobiega duży wyświetlacz cyfrowy ze wskazaniem numerycznym. Komponent cyfrowy nie tylko pozwala na łatwe, bezstopniowe ustawienie momentu dokręcania oraz zmianę jednostek, ale rejestruje też każde użycie i automatycznie informuje o konieczności przewzorcowania.

Wiha iTorque

 – Narzędzia dynamometryczne wykorzystywane w codziennej, profesjonalnej eksploatacji, ulegają naturalnemu zużyciu. Z tego względu należy je poddawać regularnym kontrolom. W celu absolutnego zabezpieczenia procesu nadzoru przyrządu pomiarowego, po 5000 użyciach Wiha iTorque uruchamia się specjalny alarm sugerujący konieczność przewzorcowania – mówi Wojciech Gradowski, specjalista w firmie Wiha.

Narzędzie dla elektryka – precyzja i bezpieczeństwo

W przypadku prac z instalacją elektryczną fachowiec ma do czynienia z całym szeregiem połączeń śrubowych. Także w ich przypadku bardzo istotne jest zachowanie precyzji momentu dokręcenia. Zbyt luźno lub zbyt mocno zamocowane śruby mogą prowadzić do wzrostu rezystancji przejścia i nagrzewania się styków, skąd prosta droga do zagrożenia pożarowego.

Aby w trakcie prac elektrotechnicznych zwiększyć bezpieczeństwo zarówno instalatora, jak i urządzeń i instalacji, a także zapewnić precyzyjny moment dokręcania, Wiha stworzyła wkrętak dynamometryczny w izolacji do prac pod napięciem do 1000V AC. Model Wiha TorqueVario®-S VDE dostępny jest w trzech zakresach roboczych: od 0,6 do 2,0 Nm, od 1,0 do 5,0 Nm i od 2,0 do 8,0 Nm. W zestawie znajduje się rękojeść dynamometryczna, klucz do nastawiania momentu oraz specjalny adapter który umożliwia wykorzystanie końcówek slimBits służących do precyzyjnych prac w trudno dostępnych miejscach. Średnica trzonu zmniejszona o 33% pozwala na dotarcie do głęboko osadzanych elementów śrubowych czy sprężynowych.

 – Narzędzie jest bar­dzo proste w obsłudze. Najpierw, za pomocą klucza, ustawiamy żądaną wartość momentu, następnie w rękojeść wsu­wamy adapter, a na koniec wkładamy odpowiedni rodzaj końcówki slimBits. Narzędzie w pierw­szej fazie dokręcania działa jak trady­cyjny wkrętak. Po osiągnięciu zadane­go momentu mechanizm zostaje wy­sprzęglony, co sygnalizuje wyraźnie słyszalne i odczuwalne „kliknięcie”. Mamy wówczas stuprocentową pewność, że element został dokręcony z należytą dokładnością – tłumaczy Wojciech Gradowski.

Codzienna praca z pojazdami, maszynami i instalacjami wymaga od specjalisty maksymalnej precyzji. Choć doświadczeni monterzy i elektrycy mawiają, że odpowiednią siłę dokręcania są w stanie wyczuć intuicyjnie, to precyzyjna kontrola momentu jest praktycznie niemożliwa do wykonania w ten sposób. Na szczęścia z pomocą przychodzą profesjonalne, innowacyjne narzędzia dynamometryczne do zastosowań specjalistycznych.

Źródło: Wiha

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl