Czujniki M-Bus podłączone w 10 minut - CZUJNIKI - MODBUS - MBUS - SIECI PRZEMYSŁOWE - HMS INDUSTRIAL NETWORKS - BRAMKA DOSTĘPOWA - ANYBUS - OPTOEMU
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Czujniki M-Bus podłączone w 10 minut
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czujniki M-Bus podłączone w 10 minut

Czujniki M-Bus podłączone w 10 minut
fot. HMS

Szwedzka firma Processcomponent znalazła sposób na szybkie podłączenie czujników M-Bus do systemu monitorowania energii OptoEMU. Wykorzystując bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus-TCP jest w stanie dostarczyć właścicielom budynków w czasie rzeczywistym dane do celów monitorowania, rejestracji i fakturowania.

Nowoczesny budynek to nie tylko beton, drewno i stal, ale również skomplikowana sieć cyfrowa łącząca systemy chłodzenia, grzania, instalację wodociągową, instalację elektryczną itp. Typowym problemem właścicieli budynków i integratorów systemów jest to, że nie wszystkie maszyny i systemy mogą się wzajemnie komunikować między sobą.

Jednym z przykładów są czujniki ciepła, przepływu, temperatury, energii elektrycznej itp. Czujniki i mierniki często wykorzystują szynę M-Bus nieobsługiwaną przez centralne kontrolery systemu pracujące w sieciach, takich jak Modbus-TCP.

Dokładnie ten problem napotkał szwedzki integrator systemów, Processcomponent AB podczas instalacji systemu monitorowania w jednym z apartamentowców w Gothenburgu. System ten zbiera dane z 72 apartamentów, sklepu spożywczego i centralnego systemu HVAC. W całym budynku są zainstalowane czujniki temperatury, energii elektrycznej i przepływu. Problemem było to, że wspomniane czujniki komunikowały się za pośrednictwem szyny M-Bus, a system monitorowania energii - OptoEMU produkcji Opto22 - korzystał z protokołu Modbus-TCP.

Aby rozwiązać problem komunikacyjny, firma Processcomponent zdecydowała się zastosować bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus produkowaną przez HMS Industrial Networks. Bramka ta dekoduje telegramy M-Bus i mapuje je bezpośrednio w rejestrach Modbus. Dzięki temu sygnały z czujników stają się zrozumiałe dla OptoEMU, umożliwiając bezpośrednią prezentację danych pomiarowych.

Łatwy i szybki dostęp do danych M-Bus

  Jeśli chodzi o bramkę Anybus M-Bus, podoba mi się zwłaszcza jej łatwa obsługa i szybka instalacja. Wszystkie czujniki M-Bus są automatycznie wykrywane przez bramkę bez potrzeby wykonywania jakiejkolwiek konfiguracji. Daje to ogromną oszczędność czasu, jako że nie jest wymagana indywidualna konfiguracja poszczególnych mierników — wszystko jest tu identyfikowane automatycznie wraz z nazwą, numerem seryjnym i bieżącymi parametrami. Nie trzeba być nawet w miejscu instalacji o ile dostępny jest w danym momencie pracownik mogący fizycznie podłączyć czujnik do bramki. Skonfigurowanie pojedynczego miernika M-Bus zajmowało wcześniej nawet kilka godzin. Dzięki bramce Anybus obecnie realizujemy to w 10 minut!  powiedział Jonas Karlsson, menadżer sprzedaży w Processcomponent.

Jak to działa?

  Sam proces jest bardzo prosty. Użytkownik inicjuje wyszukiwanie dostępnych czujników M-Bus podłączonych do bramki w wyniku czego otrzymuje dane z nich wprowadzone do rejestrów Modbus. Dane te są interpretowane przez system OptoEMU, dostarczający wyniki pomiaru w czasie rzeczywistym  kontynuuje Jonas Karlsson.

Konfiguracja bramki jest przeprowadzana za pomocą narzędzia sieciowego. Nie wymaga programowania – dane z mierników automatycznie pojawiają się w OptoEMU w postaci rejestrów Modbus, które są następnie interpretowane i przetwarzane.

OptoEMU podłączony do ramki dostępowej M-Bus

OptoEMU podłączony do ramki dostępowej M-Bus
 

OptoEMU — system monitorowania energii

Firma Processcomponent zainstalowała z powodzeniem OptoEMU – system monitorowania energii (EMU) zbierający dane z budynków, paneli elektrycznych oraz z poszczególnych urządzeń, takich jak agregaty chłodnicze i kompresory. OptoEMU dostarcza użytkownikom dane do wglądu online, które mogą być przetwarzane przez aplikację biznesową np. do celów fakturowania. Użytkownicy są również informowani o alarmach generowanych po osiągnięciu określonych poziomów progowych.

Wyniki

Budynek w Gothenburgu jest teraz wyposażony w bramki dostępowe Anybus współpracujące z dwoma systemami OptoEMU-DR2: jednym obsługującym 72 apartamenty i drugim obsługującym sklep spożywczy. Wyniki pomiarów mogą być rejestrowane w pliku Excel, który może być pobierany przez FTP. Mogą być też wysyłane bezpośrednio do bazy danych SQL lub systemów HMI/SCADA za pośrednictwem serwera OPC.

Ponieważ właściciele budynków zyskują teraz dostęp w czasie rzeczywistym do danych z poszczególnych apartamentów, mogą otrzymywać alarmy po osiągnięciu określonych poziomów progowych. Dostęp do danych z mierników umożliwia również szybkie i zautomatyzowane wystawienia faktur dla właścicieli apartamentów.

  Bramki Anybus z pewnością ułatwiły życie nam i naszym klientom. Dzięki możliwości łatwego i szybkiego wprowadzenia danych z M-Bus do systemu OptoEMU, zapewniamy szybsze działanie systemu monitorowania, co oznacza zalety zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów  podsumowuje Jonas Karlsson z Processcomponent.

Mapowanie rejestrów Modbus jest w pełni zautomatyzowane. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem interfejsu sieciowego
Mapowanie rejestrów Modbus jest w pełni zautomatyzowane. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem interfejsu sieciowego

Źródło: HMS Industrial Networks

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ELMARK Automatyka S.A.
ELMARK Automatyka S.A.
ul. Niemcewicza 76, Warszawa-Wesoła
tel.  22 773 79 37
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl