Dzięki zastosowaniu diodowych źródeł światła typu LED możliwe jest zmniejszenie mocy oświetlenia o ponad połowę przy zachowaniu wymaganych parametrów intensywności światła. Wydłużenie żywotności źródeł światła z 1 tys. godz. (dla lamp halogenowych) do 15 tys. godz. (dla lamp LED) pozwoli również zmniejszyć koszty eksploatacyjne i poprawi bezpieczeństwo działania systemu. Ponadto nowoczesna konstrukcja zainstalowanych opraw LED gwarantuje dużą odporność na uszkodzenia występujące w okresie zimowym, w czasie odśnieżania drogi startowej.
Pierwsze oprawy oświetlenia nawigacyjnego typu LED na Lotnisku Chopina zostały zainstalowane w 2013 r. na krawędzi drogi kołowania DK-N2. Obecnie na drogach startowych i drogach kołowania zainstalowanych jest ok. 1150 sztuk lamp typu LED, co stanowi 20% wszystkich źródeł światła.
– Nowe oświetlenie ma same zalety i dlatego w najbliższym czasie planujemy wymienić wszystkie lampy nawigacyjne na lotnisku na tańsze i mniej uciążliwe w użytkowaniu. Lampy halogenowe, ze względu na swoje wady, takie jak: krótka żywotność źródeł światła i większe zużycie energii elektrycznej, są sukcesywnie wypierane z rynku i zastępowane przez oświetlenie LED-owe. Lotnisko Chopina chce być pod tym względem liderem zmian na polskim rynku – mówi Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |