Tegoroczne XXIV Ekonomiczne Forum w Krynicy odbyło się pod hasłem „Pokryzysowy świat - czas nowych liderów”. Jednym z wiodących tematów dyskusji było przyszłość sektora energetyki i wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną, w tym rozwiązań LED.
Punktem wyjścia do rozmowy podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?” było studium RWE nt. scenariuszy rozwoju technologii w polskiej energetyce do 2050 r. Zaproponowany scenariusz innowacyjny opiera rozwój branży energetycznej na doskonaleniu już dostępnych technologii oraz na inwestycjach w innowacje. Istotna dla branży będzie rozbudowa inteligentnych sieci przesyłowych oraz właściwe włączenie prosumentów w jej rozwój. Istotnym jest także szerokie zastosowanie technologii energooszczędnych, takich jak rozwiązania LED, które są jednym ze sposobów równoważenia rosnącego zapotrzebowania na energię.
Oświetlenie, odpowiadające za 19% globalnego zużycia energii, to kluczowy obszar, wymagający innowacyjnych energooszczędnych rozwiązań. Philips szacuje, że do roku 2020 w wyniku zastosowania rozwiązań LED 30% mniej energii będzie wykorzystane na oświetlenie w porównaniu do roku 2006. Te oszczędności przełożą się na redukcję emisji CO2 do atmosfery o 515 mln ton.
– Jeśli za 15 lat cała branża oświetleniowa oprze się na technologii LED, a tak przewiduję, to proszę wyobrazić sobie, jak wielki będzie miało to wpływ na skalę zużycie energii, ale również podaż. Pomyślcie też, jak duże pieniądze zostaną uwolnione i będą mogły być przeznaczone na inwestycje – stwierdził podczas panelu „Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?” Joost Leeflang, dyrektor generalny Philips w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Według analiz Philips, zainstalowanie nowego LED-owego oświetlenia ulicznego może przynieść 10 mld euro oszczędności rocznie na skalę globalną. Pełne przejście na oświetlenie półprzewodnikowe (LED) we wszystkich instalacjach oświetleniowych na całym świecie może ograniczyć zużycie energii o 40%, co pozwoli zaoszczędzić energię generowaną przez 640 średniej wielkości elektrownie. Wygeneruje to także oszczędności na poziomie 130 mld euro.
Na energooszczędność również zawracali uwagę uczestnicy panelu „Inteligentne i efektywne miasta dzięki współpracy. Już dziś!”. Miasta generują 70% światowego zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, dlatego coraz częściej sięgają po rozwiązania niskoemisyjne i efektywne energetycznie. Obecnie 10% zainstalowanych systemów oświetlenia ulicznego to rozwiązania LED, a oczekuje się, że udział ten wzrośnie do 80% do roku 2020.
– Sama wymiana oświetlenia na oświetlenie LED daje już znaczne zmniejszenie zużycia energii, a jeszcze wdrożenie systemu zarządzania siecią pozwolić może nawet na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent – stwierdziła podczas panelu Oana Penu, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Philips w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Uliczne oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić od 50% do nawet 80% energii elektrycznej, jeśli wykorzystany zostanie system sterowania.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |