Przepławka na Łabie oświetlona wodoszczelnymi oprawami LED - PROJEKTOWANIE OŚWIETLENIA - OPRAWY LED - KRULEN - NORKA - WODOSZCZELNE OPRAWY - ŁABA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Przepławka na Łabie oświetlona wodoszczelnymi oprawami LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przepławka na Łabie oświetlona wodoszczelnymi oprawami LED

Przepławka na Łabie oświetlona wodoszczelnymi oprawami LED
fot. KRULEN

Firma KRULEN Technika Świetlna prezentuje nowy projekt oświetlenia wodoszczelnymi oprawami BERN LED firmy NORKA GmbH, które zostały zastosowane do oświetlenia nowej przepławki na Łabie w miejscowości Geesthacht. Ośrodek działa od trzech lat i dotąd ponad milion ryb z 48 stawów przepłynęło przez 550-metrową przepławkę. Nie tylko umożliwia ona powrót rdzennych gatunków ryb, ale też wspomaga rozwój populacji wszystkich ryb w rzece.

Podczas gdy ryby znajdują drogę do i przez przepławkę za pomocą prądu rzecznego, sztuczne światło może sprawiać im kłopot. Oświetlenie tras biegnących przez infrastrukturę jest jednak kluczowe ze względu na konserwację i utrzymanie, jak również pracę naukowców. Konieczne było więc rozwiązanie oświetleniowe, spełniające dość specyficzne wymagania. Oprawy muszą wytrzymać wilgotne środowisko, każde warunki pogodowe, a nawet powódź w przypadku bardzo wysokiego poziomu wody. Ze względu na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, spowodowane wymywanymi z lądu szczątkami, konieczne było zastosowanie niezwykle solidnych opraw. Natomiast kluczowym wymogiem ekologicznym dla tego projektu była precyzyjna kontrola nad oświetleniem całej infrastruktury. Emisja światła nie może wpływać ani na ryby w stawach, ani też na okoliczną faunę i florę. Oświetlenie nie może także oślepiać kierowców na pobliskiej autostradzie oraz załóg statków przepływających przez Łabę. Ponadto musiało zostać opracowane zasilanie oświetlenia, a także sterowanie nim w sposób, by nie zakłócać komunikacji radiowej, wykorzystywanej w systemach monitorowania ryb.

Producent opraw oświetleniowych NORKA spełnił wszystkie restrykcyjne wymagania projektu. Stworzony został unikatowy „rurowy system Geesthacht”, przeznaczony dla tras wzdłuż całej przepławki. Za jego podstawę posłużyła oprawa BERN LED z oferty firmy NORKA. Oprawa ma stopień szczelności IP 68 20 m (opcjonalnie możliwy jest też IP 69K), jest więc całkowicie odporna na długotrwałe zanurzenie w wodzie, nawet na głębokość do 20 m, wytrzymuje także działanie niskiej temperatury do -40°C. Jako oprawa rurowa LED posiadała wszelkie rozwiązania techniczne, których wymagał ten projekt. W celu zaprojektowania odpowiedniej instalacji elektrycznej, wytrzymującej napór wody, oprawy zostały zintegrowane w rurowym profilu, który ciągnie się wzdłuż ogrodzenia przepławki na odcinku ponad 1000 metrów. Okablowanie przelotowe 370 opraw nie tylko przebiega wewnątrz opraw, ale też jest chronione przez metalowe osłony.

Przed zaprojektowaniem i wyprodukowaniem „rurowego systemu Geesthacht” dokonano złożonych pomiarów nieregularnych kształtów ogrodzenia, zróżnicowanych krzywizn, nachyleń i sekcji przerywanych bramkami. Na tej podstawie wyprodukowano oprawy BERN LED w specjalnych długościach, które są także używane na odcinkach sekcji. Szczegółowe zaprojektowanie systemu zdecydowanie się opłaciło. Pozwoliło stworzyć system oświetleniowy łączący 25 różnych rodzajów elementów, złożonych przez ekipy montażowe, na miejscu przepławki bez najmniejszego trudu.

wodoszczelnymi oprawami BERN LED firmy NORKA GmbH

Całe oświetlenie kierunkowe przepławki charakteryzuje się poborem mocy jedynie 3996 W. Dzięki dużej trwałości źródeł LED, co najmniej 50 000 h, zarządca obiektu zwolniony jest z kosztownych wymian źródeł światła i częstego serwisu instalacji. Jednym z ważnych aspektów przyjętego rozwiązania jest też emisja widma wolnego od promieni UV. Oznacza to, że zakres promieniowania pozbawiony jest fal o długości poniżej 380 nm, przyciągających insekty. Rozsył wiązki światła opraw BERN LED stosowanych w oświetleniu tras został dopasowany do warunków środowiska. Na układ optyczny składa się liniowa soczewka Fresnela wykonana z PMMA z rozsyłem w kącie 60° i odbłyśnik z anodowanego aluminium. W ten sposób światło kierowane jest dokładnie tam, gdzie jest potrzebne, mianowicie na infrastrukturę. Uniknięto przy tym jakiegokolwiek zakłócającego światła, padającego na stawy oraz na płaszczyzny powyżej.

Każda ze standardowych opraw BERN LED wyposażona jest w 12 źródeł LED o mocy 0,9 W każdy. Krótsze oprawy BERN LED posiadają odpowiednio mniejszą liczbę diod. W oprawach BERN LED zastosowano specjalne diody, które mogą być zasilane bezpośrednio na 230 V, stąd też dodatkowe oprzyrządowanie sterujące nie jest wymagane. Brak tych komponentów czyni oprawy wytrzymalszymi oraz mniej podatnymi na zakłócenia pochodzące od systemu komunikacji radiowej systemu monitoringu ryb. Zarządca obiektu przykłada do tego wielką wagę i gruntownie sprawdził ten aspekt w całej instalacji. Nowy system oświetleniowy zapewnia dobrą widoczność inżynierom oraz naukowcom, którzy zarządzają przepławką. 

Przepławka na Łabie oświetlona wodoszczelnymi oprawami LED

Źródło: KRULEN

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
KRULEN Technika Świetlna
ul. Al. Stanów Zjednoczonych 20A, Warszawa
tel.  +48 22 616 60 54
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl