Latarnie uliczne sprzyjające obserwacjom nocnego nieba - OŚWIETLENIE ULICZNE - ASTRONOMIA - OPRAWY LED - PHILIPS LIGHTING - SIGNIFY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Latarnie uliczne sprzyjające obserwacjom nocnego nieba
drukuj stronę
poleć znajomemu

Latarnie uliczne sprzyjające obserwacjom nocnego nieba

Latarnie uliczne sprzyjające obserwacjom nocnego nieba
fot. Daniel López / IAC

Dzięki instalacji inteligentnego oświetlenia ulicznego przyjaznego astronomom, rozgwieżdżone niebo nad Wyspami Kanaryjskimi staje się jeszcze lepiej widoczne.

Nocą na Wyspach Kanaryjskich podziwianie gwiazd będzie jeszcze bardziej efektowne dzięki tworzonemu z myślą o miłośnikach astronomii oświetleniu ulicznemu od Signify, światowego lidera branży oświetleniowej. W Puerto de la Cruz, mieście położonym na północnym wybrzeżu Teneryfy, firma instaluje inteligentne latarnie LED, które można przyciemnić za pomocą zdalnego sterowania. Latarnie wykorzystują także specjalną technologię optyczną redukującą efekt odbicia i rozproszenia światła na niebie, usprawniając tym samym pracę obserwatoriów znajdujących się w pobliżu.

‎W ramach projektu Puerto de la Cruz około 3 000 opraw Philips Luma oraz 1 500 opraw Philips ClassicStreet będzie monitorowanych, sterowanych i zarządzanych zdalnie za pomocą systemu zarządzania oświetleniem ulicznym Interact City od Signify.

Przy użyciu zestawów złączy do systemu Interact City zostanie podłączonych także 1500 aktualnie działających ulicznych lamp sodowych oraz 165 skrzynek.

Projekt pilotażowy będzie obejmował 100 opraw Philips SR wyposażonych w dwa gotowe gniazda systemowe (jedno na górze i jedno na dole każdej oprawy) zgodnych z międzynarodowym standardem Zhaga.

W przypadku instalacji w Puerto de la Cruz przewidywana oszczędność energii wynosi około 65% w porównaniu do oświetlenia konwencjonalnego.

"Projekt ukazuje, jak daleko przesuwamy granice możliwości oferowanych przez technologię oświetlenia LED. Łuna na nocnym niebie, która spowodowana jest rozproszeniem światła to zmora astronomów na całym świecie. Droga Mleczna jest niewidoczna dla ponad jednej trzeciej ludzkości, w tym dla 60% Europejczyków i prawie 80% mieszkańców Ameryki Północnej", powiedział Paul Peeters, Business Leader Professional Lighting in Europe, Signify. "Nasze lampy uliczne są wyposażone w moduły LED ze specjalnymi płytami optycznymi, które filtrują pasmo niebieskie i jednocześnie kierują światło lamp na ziemię. Energooszczędne latarnie będą także bezprzewodowo połączone z naszym systemem oświetlenia i oprogramowaniem do zarządzania oświetleniem,  dzięki czemu będzie można je zdalnie przyciemnić lub rozjaśnić”.

Nocne niebo pod kontrolą

Wyspy Kanaryjskie cieszą się najbardziej przejrzystym niebem w Europie. Panują tam niezwykle korzystne warunki do obserwacji gwiazd, przez co na wyspach powstało kilka obserwatoriów astronomicznych cieszących się uznaniem na całym świecie. Jakość nieba jest nawet chroniona prawem hiszpańskim (Ustawa o jakości warunków obserwacji astronomicznej dla obserwatoriów Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC)). W związku z tym lokalne władze na Teneryfie Północnej i w La Palmie są zobowiązane podjąć środki mające na celu redukcję zanieczyszczenia światłem. Wśród tych rozwiązań znajduje się między innymi zakaz stosowania wysokociśnieniowych lamp rtęciowych czy lamp emitujących światło białe. Ciekawymi wyjątkami, których prawo to nie obowiązuje, są rozwiązania oświetleniowe dla sportu i reklamy.

"Jakość naszego nieba nie ma sobie równych, potwierdzają to liczni astronomowie i miłośnicy gwieździstych nocy. Chcemy zachować ten cenny zasób, a jednocześnie uczynić nasze ulice jeszcze bezpieczniejszymi dla obywateli i turystów", powiedział Lope Afonso, burmistrz Puerto de la Cruz. "Ta najnowsza technologia uwzględnia potrzeby lokalnych obserwatoriów, a jednocześnie pomoże nam zmniejszyć zużycie prądu przez oświetlenie publiczne o około 65% oraz otwiera nam drogę do wprowadzenia w naszej miejscowości funkcji inteligentnego miasta. Chcemy, aby Puerto de la Cruz stało się jednym z najbardziej innowacyjnych miast w Europie, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z firmą Signify, która wprowadza tę przełomową technologię do naszego miasta."

Odkrywanie inteligentnych rozwiązań

Instalacja liczy 6 000 latarni ulicznych, wśród których 100 lamp ulicznych z oprawami Philips SR objętych jest programem pilotażowym. Lampy te wyposażone są w gniazda, w których można umieścić używane już czujniki, lub w przyszłości zamontować nowe (np. hałasu, zanieczyszczenia, monitorowania ruchu itp.). Także od innych dostawców. Oprawy mogą być parowane z aplikacjami firmy Signify. Fakt, że postanowiono wypróbować tę technologię wpisuje się w wizję władz miasta, która zakłada odkrywanie możliwości funkcji smart city, pomagających lepiej służyć mieszkańcom i chronić środowisko. Zakończenie instalacji latarni ulicznych, sterowanych za pomocą systemu oświetlenia i oprogramowania do zarządzania oświetleniem Interact City, planowane jest na sierpień.

Projekt ukazuje zaangażowanie Signify w ciągłe tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie wydajnych energetycznie technologii LED i podkreśla czołową pozycję firmy na rynku Internetu Rzeczy w kontekście oświetlenia.

Oświetlenie przyjazne astronomii

Moduły LED w oprawach zawierają specjalną optykę kolorów, która tworzy "lekką formę", odfiltrowując głównie niebieskie światło, czyli tę część spektrum światła, która jest najbardziej kojarzona z powstawaniem łuny. Ta sama optyka kształtuje również kierunek światła, zapewniając jego doskonały rozsył.

Moduły LED są o około 16% wydajniejsze w zakresie strumienia światła niż bursztynowe diody LED, które były używane w przeszłości w celu złagodzenia efektu rozświetlenia nieba.

Obserwatorium na Teide, Teneryfa

Obserwatorium na Teide, Teneryfa. Droga Mleczna jest niewidoczna dla ponad jednej trzeciej ludzkości. Signify instaluje nowe oświetlenie uliczne, stworzone z myślą o miłośnikach astronomii, tak, aby nocą w Puerto de la Cruz, mieście położonym na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich, jeszcze lepiej można było podziwiać gwiazdy. Inteligentne latarnie uliczne minimalizują efekt odbicia i rozproszenia światła miejskiego na nocnym niebie. 

Oświetlenie uliczne Signify wykorzystuje podobne światło do tego, które jest przyjazne dla nietoperzy.

Signify N.V. to nowa nazwa spółki Philips Lighting N.V., macierzystej firmy ogólnoświatowej grupy Philips Lighting. Nazwa Philips Lighting Poland sp. z o.o. zostanie zmieniona z początkiem roku 2019.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl