Licznik przedpłatowy jako motywator do oszczędzania energii elektrycznej - ZUŻYCIE ENERGII - PRE-PAID - LICZNIKI ENERGII ELEKTRYCZNEJ - LICZNIK PRZEDPŁATOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Licznik przedpłatowy jako motywator do oszczędzania energii elektrycznej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Licznik przedpłatowy jako motywator do oszczędzania energii elektrycznej

Licznik przedpłatowy jako motywator do oszczędzania energii elektrycznej
fot. Apator

Amerykańskie badania dowodzą, że system przedpłatowej sprzedaży energii sprawdza się nie tylko w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, którzy mają problem z regulowaniem należności wobec zakładów energetycznych. To także skuteczny motywator dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie i oszczędnie korzystać z energii.

Zasada działania przedpłatowych układów pomiarowo-rozliczeniowych, zwanych licznikami przedpłatowymi, najczęściej bywa porównywana do funkcjonowania telefonów komórkowych na kartę. W przypadku liczników przedpłatowych pobieranie energii, podobnie jak wykonywanie rozmów w przypadku telefonów na kartę, umożliwiane jest dopiero po wcześniejszym doładowaniu „konta”, czyli uiszczeniu należności z góry za określoną porcję energii. W Polsce konsumenci korzystający z liczników typu pre-paid mogą dokonać zakupu energii m.in. poprzez Biura Obsługi Klienta danego dystrybutora, przez Internet lub w określonych punktach handlowych.

Chociaż liczniki przedpłatowe zyskują na popularności, to jednak nadal nie można mówić o powszechności stosowania tej formy płatności za energię.

 – W Polsce na sieci elektroenergetycznej pracuje około 500 tysięcy liczników przedpłatowych, podczas gdy wszystkich gospodarstw domowych podłączonych do sieci dystrybucyjnej w Polsce jest 16,5 miliona – komentuje Krzysztof Pilarski, specjalista pracujący w grupie Apator.

Jeszcze do niedawna liczniki przedpłatowe traktowane były przede wszystkim jako narzędzie windykacyjne względem osób, które zalegają z opłatami na rzecz przedsiębiorstw energetycznych. Obecnie coraz częściej wśród zalet tego systemu wymienia się wzrost świadomości konsumentów i większą kontrolę nad sposobem korzystania z energii.

Zależność pomiędzy stosowaniem przedpłatowych systemów sprzedaży energii, a ograniczaniem wielkości jej zużycia, od kilku lat bada amerykańska firma doradcza DEFG (Distributed Energy Financial Group). Z najnowszej analizy przeprowadzonej jesienią 2013 roku wynika, że klienci, którzy zdecydowali się na liczniki przedpłatowe, ograniczyli zużycie energii o 5,5-14%. W ramach badania przeanalizowano dane prawie 1400 klientów korzystających z liczników przedpłatowych na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

  Wyniki badania pokazują, że klienci zmieniają swoje nawyki po tym, jak dobrowolnie decydują się zmienić licznik na przedpłatowy. W bardziej aktywny sposób szukają sposobów na ograniczenie zużycia energii i obniżenie rachunków. Usługa przedpłatowa nie tylko ułatwia regulowanie opłat za energię, ale także zapewnia natychmiastowy dostęp do informacji na temat codziennych kosztów zużywanej energii. Wpływa na to, jak ludzie myślą o energii i jak z niej korzystają  tłumaczy Darren Brady, wiceprezes DEFG.

Zdaniem autorów to właśnie dostęp do bieżących informacji o zużyciu energii i świadomość wiążących się z tym kosztów motywuje konsumentów do oszczędzania. Analizie danych dotyczących zużycia energii towarzyszyła ankieta konsumencka, która wykazała, że 75% respondentów po przejściu na licznik przedpłatowy podjęło działania w celu obniżenia rachunków. Celem ankiety było także poznanie sposobów na ograniczenie zużycie energii, jakie stosują konsumenci, odkąd przestawili się na nowy rodzaj liczników.

― Ogólnie rzecz biorąc badanie pokazuje, że liczniki przedpłatowe zwiększają u użytkowników świadomość korzystania z energii i zachęcają do podejmowania zarówno podstawowych działań (wyłączanie światła czy obniżanie temperatury), jak i poważniejszych inwestycji (wymiana oświetlenia, ocieplenie budynku czy zastosowanie energooszczędnych systemów ogrzewania i wentylacji) ― twierdzi wiceprezes DEFG.

Źródło: Energooszczędne 4 kąty

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Apator SA
ul. Gdańska 4a lok. C4, Toruń
tel.  56 61 91 111
fax.  56 61 91 295
www.apator.com
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl