Odszedł Hermann Hager - HAGER - HERMANN HAGER - HAGER GROUP
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Odszedł Hermann Hager
drukuj stronę
poleć znajomemu

Odszedł Hermann Hager

Odszedł Hermann Hager
fot. Hermann Hager

W wieku 85 lat zmarł Hermann Hager, twórcza sukcesu firmy Hager i jedna z najznakomitszych osobistości świata biznesu okresu powojennego.

Zarówno land Saarland, jak i sąsiadująca z nim Francja, straciły jednego z najznamienitszych przedsiębiorców. Hermann Hager, który urodził się w Ensheim w 1928 roku i przez wiele lat mieszkał w Obernai w Alzacji wraz z rodziną, określał samego siebie jako „rezydenta Francji z wyboru”. Jako biznesmen przez dekady wykazywał ponadnarodowy sposób myślenia i działania.

W 1955 roku bracia Hermann i Oswald Hager wraz z ich ojcem, Peterem, założyli Hager oHG, elektrotechnishe Fabrik w Ensheim. W połowie lat 50., gdy Hermann ukończył studia inżynieryjne w Bingen i zdał egzaminy na inżyniera mechanika, utworzenie zakładu w Ensheim stało się zalążkiem tego, czym obecnie jest działająca na całym świecie Hager Group. Wraz z bratem uzupełniali się od samego początku. Hermann - technik i Oswald - biznesmen byli znakomicie przygotowani do przejęcia dominacji w konkurencyjnym branżowym środowisku. Staranny dobór nabywanych kolejno spółek i ich umiejętna integracja w ramach grupy zaowocowała osiągnięciem przez firmę Hager pozycji lidera w obszarze rozwiązań instalacji elektrycznych w sektorze inżynierii budowlanej.

Gdy Saarland włączono do Republiki Federalnej Niemiec, utworzenie zakładu Hager w Obernai w Alzacji w 1959 roku stanowiło przemyślany, a zarazem oczywisty krok w stronę zbudowania drugiego strategicznego filaru. Aż do emerytury Hermann kierował francuską spółką jako Dyrektor Generalny.

Wywiad z braćmi Hermannem i Oswaldem Hager, założycielami firmy Hager:

Decyzja, aby przekroczyć granicę i przeprowadzić się do Obernai, której to miejscowości Hermann Hager był honorowym obywatelem i w której mieszkał wraz z rodziną przez wiele lat, zapoczątkowała powstanie silnych więzi łączących Hermanna z Alzacją, które nie wygasły aż do jego śmierci. Często opisywał własną osobę jako Francuza, który „przysposobił sobie” Francję jako ojczyznę i, gdy tylko miał okazję, zapraszał przyjaciół i partnerów biznesowych do swojego hotelu, "A la Cour d’Alsace", który otworzył w 1987 roku.

Rok 1959 był bardzo szczególny dla Hermanna Hagera, także w sferze życia prywatnego. Poślubił wtedy Luise Fichtner, która w kolejnym roku urodziła ich pierwsze dziecko.

Punkt centralny życia Hermanna Hagera zawsze stanowiła rodzina, w której wychowywało się troje dzieci i, później, dziewięcioro wnucząt. Poświęcał im wszystkim niezmiernie dużo uwagi.

Chociaż Hager Group zatrudnia obecnie 11 400 osób w 22 zakładach produkcyjnych w 11 krajach, firma z Ensheim może być nie bez powodu określana jako przedsiębiorstwo rodzinne. Podejście biznesowe braci Hermanna i Oswalda Hagerów zawsze w pierwszej kolejności uwzględniało ludzi. Szacunek dla własnych pracowników i motywowanie każdego z nich stanowiły podstawowe elementy kultury organizacji od momentu jej powstania.

Hermann Hager, którego osobowość ukształtowały cechy niemieckiej narodowości i na którą wpływał francuski styl życia, zanim ustąpił ze stanowiska, zawsze dążył do poprawy jakości produktów i lepszego dostosowania procesów pracy.

Dzięki temu, że bracia potrafili dzielić się obowiązkami i ufać pracownikom kolejnego pokolenia, możliwe było przeprowadzenie udanej wymiany pokoleniowej w firmie.

Aż do niedawna Hermanna Hagera, miłośnika polowań i pilota-amatora, można było nadal obserwować gdy pilotował samolot.

Ale nawet wtedy, gdy znajdował się ponad chmurami, pozostał człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, mocno związanym z regionem Saar i Alzacją. W rodzinnym mieście, Ensheim, jako pobożny chrześcijanin, zawsze angażował się w kwestie społeczne, jeśli potrzebna była pomoc. Najczęściej wspierał, bez rozgłosu, lokalne stowarzyszenia i inne organizacje, jak również byłych pracowników firmy.

Hermann Hager był jedną z osób odpowiedzialnych za utworzenie „Peter-und-Luise-Hager-Stiftung”, fundacji nazwanej od imion jego rodziców, która, od 2010 roku, zajmuje się promowaniem nauki i badań, edukacji, sztuki, kultury oraz poszerzaniem zaangażowania społecznego w tych dziedzinach.

Hermann Hager odszedł w otoczeniu rodziny 25 marca 2014 roku. Jako osoba prywatna i przedsiębiorca na zawsze pozostanie obecny w pamięci członków rodziny oraz tych, którzy mieli okazję dla niego pracować.

Osoby, które pragną złożyć kondolencje rodzinie lub firmie, mogą wysłać wiadomość na następujący adres e-mail: in_memory_of@hagergroup.com 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Hager Polo Sp. z o.o.
ul. Fabryczna 10, Tychy
tel.  +48 32 32 40 100
fax.  +48 32 32 40 150
www.hager.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl