Naukowcy unowocześnią technologię betonowych osłon dla elektrowni jądrowych - ENERGETYKA JĄDROWA W POLSCE - BEZPIECZEŃSTWO JĄDROWE - PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE - MARIA - INŻYNIERIA MATERIAŁOWA - BETON
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Naukowcy unowocześnią technologię betonowych osłon dla elektrowni jądrowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Naukowcy unowocześnią technologię betonowych osłon dla elektrowni jądrowych

Naukowcy unowocześnią technologię betonowych osłon dla elektrowni jądrowych
fot. NCBJ

Eksperci Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Hydrobudowy-1 rozpoczynają prace badawcze nad unowocześnieniem betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym. Rozpoczynający się projekt, o wartości 3,2 mln zł, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom firm, które m.in. będą budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.

Celem rozpoczynającego się projektu „Trwałość i skuteczność betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym w obiektach energetyki jądrowej” jest opracowanie nowej technologii betonu osłonowego o podwyższonej funkcjonalności. Posłuży ona do budowy specjalistycznych osłon przed promieniowaniem jonizującym stosowanych w elektrowniach jądrowych, składowiskach odpadów promieniotwórczych, pracowniach izotopowych, szpitalach onkologicznych i przy akceleratorach medycznych i przemysłowych. W wyniku badań opracowane zostaną również kryteria oceny technicznej, które umożliwią opracowanie nowych norm i przepisów dostosowanych do obecnego stanu wiedzy.

Opracowując nową technologię produkcji betonu, eksperci będą brać pod uwagę wiele kluczowych czynników, wśród których wymienić należy: składniki i warunki technologiczne wykonania mieszanki i dojrzewania betonu, właściwości mechaniczne i mikrostrukturę betonów czy właściwości osłonowe betonów przy różnych rodzajach promieniowania jonizującego. Naukowcy do badań wykorzystają polski badawczy reaktor jądrowy MARIA znajdujący się w Świerku pod Warszawą. Podczas ich trwania sprawdzana będzie zmiana właściwości betonów osłonowych poddanych intensywnej ekspozycji promieniowania gamma i promieniowania neutronowego. Co więcej, dla pełnego obrazu eksperymentów, pobrane i przeanalizowane zostaną próbki z, nieczynnego już, badawczego reaktora EWA eksploatowanego przez ponad 30 lat. Na podstawie uzyskanych wyników badań laboratoryjnych i symulacji numerycznych  wytypowane zostaną receptury betonu do badań w skali przemysłowej. Następnie zostanie przeprowadzona próba technologiczna wytwarzania betonu osłonowego. W skali zbliżonej do rzeczywistych konstrukcji osłonowych zostaną wykonane elementy masywne, a także elementy próbne do badań weryfikujących. W wyniku końcowych analiz opracowane zostaną wytyczne techniczne i sformułowane kryteria oceny służące do uaktualnienia obowiązujących norm, a także gotowe receptury produktowe.

Beton jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym osłon osłabiających promieniowanie jonizujące. Powrót zainteresowania do badań nad wpływem promieniowania jonizującego na stabilność jego mikrostruktury i właściwości uwidocznił się w ostatnim czasie po publikacjach o niespodziewanych uszkodzeniach w elektrowni jądrowej Seabrook (Kanada) oraz defektów jakości na budowie w Olkiluoto (Finlandia).

Projekt „Trwałość i skuteczność betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym w obiektach energetyki jądrowej” o wartości 3 165 989 zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 3 074 384 zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach II konkursu Programu Badań Stosowanych. Koordynatorem projektu jest prof. Michał A. Glinicki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, a za część badawczą realizowaną przez NCBJ odpowiada dr inż. Michał A. Gryziński. Całość prac ma zostać wykonana do końca 2016 roku.

Źródło: NCBJ

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl