Projekt jest realizowany przez spółkę Agrirobo działającą we Wrocławskim Parku Technologicznym (WPT) wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.
Innowacyjna konstrukcja robota pozwala na automatyzację prac rolniczych w sadzie. "Agribot" porusza się na gąsienicach i stosuje wymienne narzędzia. Dzięki temu może służyć do różnorodnych zadań: oprysków, przycinania, nawożenia. Liczne czujniki i precyzyjny GPS pozwalają mu na samodzielne poruszanie się po wyznaczonym terenie.
Jak informuje na swoich stronach WPT, pierwszy międzynarodowy pokaz możliwości "Agribota" odbył się podczas branżowych targów rolniczych Agritechnica w Hanowerze. Oprócz potencjalnych nabywców, swoje uznanie dla projektu wyrazili m.in. szef departamentu robotyki w Komisji Europejskiej. Agrirobo to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce zaproszone do stowarzyszenia EuRobotics z siedzibą w Brukseli.
Prace nad prototypem "Agribota" rozpoczęły się w czerwcu 2012 roku. Po roku przeprowadzono próby w terenie.
AGRIBOT jest wyposażony w szereg czujników wykrywających przeszkody oraz system precyzyjnej lokalizacji z wykorzystaniem sygnału GPS o dokładności jednego centymetra. Pojazd potrafi bezobsługowo poruszać się między rzędami roślin w sadach lub winnicach. Dwa podnośniki pozwalają maszynie wykonywać dwa zabiegi za jednym przejazdem, np. oprysk i koszenie.
Na robocie można dodatkowo zamontować inteligentny opryskiwacz, precyzyjny rozsiewacz nawozów, system do ciągłego badania zasobności gleby, kosiarki oraz sekatory automatyczne.
AGRIBOT może ponadto posłużyć do tzw. deszczowania. Jest to zabieg rolniczy, który może zabezpieczyć kwiaty i owoce przed wiosennymi przymrozkami. Polega on na rozpylaniu wody nad drzewami w sadzie. Robot potrafi wytwarzać mgłę za pomocą specjalnych dysz - dmuchaw gazowych, które dodatkowo oszczędzają wodę.
Bezobsługowy oprysk o dowolnej porze dnia i nocy pozwala zaoszczędzić plantatorowi znaczną ilość czasu. Dzięki systemowi odzysku oprysku oszczędność ma też wymiar finansowy.
W dziale badań i rozwoju firmy Agrirobo trwają prace nad wyposażeniem robota w system do zbierania owoców np. jabłek. Wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym prowadzone są badania możliwości stosowania niechemicznych metod zwalczania chwastów, jak solaryzacja i zwalczanie termiczne. Technologia ta pozwoli znacznie zredukować stosowanie środków ochrony roślin.
Razem z Katedrą Ochrony Roślin UP Wrocławiu firma prowadzi też badania nad biologiczną metodą ochrony roślin, jaką jest stosowanie mikroorganizmów do ograniczenia populacji szkodliwych owadów. Oprysków takich dokonuje się np. stosując larwy nicieni zmieszane z odpowiednią ilością wody.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |