Energooszczędne oświetlenie zmniejszyło średnie zużycie energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - WIELKA BRYTANIA - ZUŻYCIE ENERGII - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ - ŻARÓWKI - ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETLENIE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energooszczędne oświetlenie zmniejszyło średnie zużycie energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energooszczędne oświetlenie zmniejszyło średnie zużycie energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii

Energooszczędne oświetlenie zmniejszyło średnie zużycie energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii
fot. europa.eu

W ciągu ostatnich 15 lat znacząco spadło zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym w Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów jest to zasługa energooszczędnego oświetlenia  poinformował ,,New Scientist".

Brenda Boardman z University of Oxford przypisuje tę zmianę przede wszystkim wycofaniu nieekonomicznych, tradycyjnych żarówek na rzecz świetlówek kompaktowych i źródeł światła wykorzystujących technologię LED. Jeszcze w 1997 r. przeciętny brytyjski dom do celów oświetleniowych potrzebował 720 kWh rocznie, natomiast w 2012 r. na ten cel wystarczało już 508 kWh. Oznacza to spadek o 29%.

Pomiędzy rokiem 2007 a 2012 spadło także  z 61,5 na 57,5 gigawata – szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną całej brytyjskiej gospodarki. Ma to szczególne znaczenie dla energetyki. Zdaniem specjalistów w ciągu najbliższych pięciu lat może wzrosnąć ryzyko ograniczeń w dostawie prądu, zwłaszcza w okresach szczytowego zapotrzebowania na moc. Zagrożenie blackoutami związanie jest ze starzejącą się infrastrukturą energetyczną – niektóre elektrownie, podobnie jak w Polsce, trzeba będzie wkrótce zamknąć, zaś dostępne alternatywne źródła energii są wciąż za mało wydajne. Z kolei planowana elektrownia jądrowa w Hinkley Point to kwestia zbyt odległej przyszłości. 

Na całej północnej półkuli największe zapotrzebowanie na energię przypada na grudzień – ze względu na krótsze dni ludzie zmuszeni są dłużej korzystać z oświetlenia. Najgorszą dla systemu elektroenergetycznego porą dnia jest wczesny wieczór, kiedy oświetlone są zarówno domy, jak i biura. Zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania obniża ryzyko sytuacji, w której trzeba będzie ograniczać dostawy prądu. Brytyjscy specjaliści twierdzą, że w ostateczności odłączane będą od sieci duże obiekty przemysłowe, ale nie domy czy szpitale.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
ostatni gasi światło
To tylko kwestia czasu zanim będziemy mieli redukcje zużycia albo wyłączenia prądu w Polsce. Według prognoz Ministerstwa Gospodarki w latach 2014-17 trzeba będzie wyłączyć w Polsce wyeksploatowane elektrownie o łącznej mocy 4,4 gigawata, czyli ok. 12 proc. obecnych mocy krajowych.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl