Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light - ABB - ELEKTROENERGETYKA - PRZESYŁ ENERGII - HVDC LIGHT - LINIA PRZESYŁOWA - FALOWNIK NAPIĘCIA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light

Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light
fot. ABB

Połączenie wzajemne 500 MW w technologii HVDC pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią umożliwia wykorzystanie energii wiatrowej i ułatwia przesył energii pomiędzy obu krajami

Firma ABB dostarczyła połączenie wzajemne Wschód-Zachód do EirGrid, irlandzkiego operatora systemu przesyłowego. 500-megawatowe (MW) połączenie przesyłowe jest największą pod względem mocy tego typu instalacją, opartą na technologii VSC (falowniku napięcia) i uruchomioną w celach komercyjnych.

Instalacja stanowi ważne połączenie pomiędzy sieciami Irlandii i Wielkiej Brytanii, umożliwiając transgraniczny przesył energii i zwiększając niezawodność oraz bezpieczeństwo dostaw elektryczności. Nowe połączenie umożliwia również handlowanie energią elektryczną pomiędzy krajami oraz przyłącza Irlandię do sieci europejskiej. Wraz ze zwiększeniem zainstalowanej mocy w elektrowniach wiatrowych Irlandii, kraj ten będzie mógł eksportować nadwyżkę elektryczności do Wielkiej Brytanii, a z drugiej strony importować energię elektryczną w miarę potrzeb.

System kabli o długości 262 km łączy Woodland w hrabstwie Meath w Irlandii z Deeside w północnej Walii. Kable wykorzystują izolację polimerową, która gwarantuje wytrzymałość i elastyczność, neutralizując wpływ surowego środowiska Morza Irlandzkiego. Technologia HVDC Light umożliwia rozruch bez poboru mocy ze źródeł zewnętrznych, co pomaga przywrócić zasilanie w szybki sposób w przypadku przestoju.

 – Jest to już kolejny przykład rosnącego znaczenia przesyłu w technologii HVDC w przypadku realizowania kluczowych, kształtujących się trendów, jak integracja odnawialnych źródeł energii i połączenia wzajemne. ABB pozostaje liderem rynku w tym obszarze i będziemy nadal przesuwać granice technologii HVDC – powiedział Brice Koch, szef biznesu Systemy Energetyki ABB.

ABB stała się pionierem technologii HVDC 60 lat temu. Firma otrzymała zlecenia na realizację około 90 projektów HVDC o łącznej zainstalowanej mocy 95 000 megawatów (MW) - co odpowiada około połowie globalnej zainstalowanej bazy. ABB pozostaje liderem innowacji w obszarze HVDC. Posiada wyjątkową pozycję w przemyśle dzięki wewnętrznym możliwościom produkcyjnym półprzewodnikowych elementów mocy, falowników oraz kabli wysokiego napięcia, czyli kluczowych elementów w systemach HVDC.

HVDC Light jest ewolucją technologii HVDC, która pomaga rozwiązać problem zapotrzebowania na podziemny i podwodny przesył energii elektrycznej na duże dystanse. Technologia jest coraz częściej wdrażana w szerokim zakresie aplikacji, włączając w to integrację odnawialnych źródeł energii z zainstalowanych na morzu i na lądzie farm wiatrowych, dostawy energii elektrycznej z lądu na wyspy, morskie platformy ropy i gazu, zasilanie centrów miast, gdzie wolna przestrzeń jest głównym ograniczeniem, jak również w zakresie połączeń wzajemnych, często przeprowadzanych na obszarze mórz. ABB pełni wiodącą rolę w tym sektorze – dostarczyła 13 z 14 przekazanych do eksploatacji połączeń HVDC, opartych na technologii VSC.

Projekty HVDC light (VSC) zrealizowane przez ABB

Projekty HVDC light (VSC) zrealizowane przez ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl