Cały projekt obejmuje prace nad ośmioma innowacjami z dziedzin takich jak: budownictwo, produkcja maszyn rolniczych, gospodarka wodno-ściekowa czy odnawialne źródła energii. Naukowcy pracują m.in. nad robotem, który pomoże w monitorowaniu pod ziemią sieci wodno-kanalizacyjnej, bez konieczności prowadzenia wykopów. Projektować też będą linię technologiczną do produkcji ciągłej silikatowej płytki elewacyjnej. Wypracowanie też mają być nowe, ekologiczne rozwiązania związane z wykorzystaniem granulatu asfaltowego w budowie dróg.
Jedną z branż, na których rozwój stawia uczelnia, są odnawialne źródła energii. Naukowcy pracują m.in. nad nową konstrukcją i wdrożeniem do produkcji siłowni wiatrowej o pionowej osi obrotu.
W związku z tym, że chodzi o nowe, innowacyjne rozwiązania, w trakcie prac nad nimi naukowcy nie chcą omawiać żadnych szczegółów z nimi związanych, by nie pokazać ich konkurencji – tłumaczy odpowiedzialna za promocję na Politechnice Białostockiej Agnieszka Halicka.
Pracownicy uczelni chcą też m.in. opatentować zbudowany z kształtowników stelaż do wyrywania kotew ukośnych z betonowych ścian warstwowych budynków z wielkiej płyty czy śrubę szybkozłączną.
– Istotą wynalazku jest śruba szybkozłącza posiadająca co najmniej dwa ruchome elementy z gwintem, sterowane mechanizmem obrotowym umieszczonym w tulei. Śruba w tym stanie może być szybko wkładana na dowolną głębokość do otworu gwintowanego, może też być szybko usuwana z otworu – mówi Miniuk.
Na uczelni opracowano również urządzenie do diagnostyki powietrznego układu hamulcowego, którego można używać w stacjach diagnostycznych w badaniach homologacyjnych czy technicznych. Ochronę własności intelektualnej uczelnia chce także zapewnić autorom specjalistycznych zagadnień związanych ze światłowodami i zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Politechnika Białostocka kształci około 14 tys. studentów. Uczelnia zasłynęła m.in. z międzynarodowych sukcesów studentów w konkursach w USA na konstrukcje łazików marsjańskich. W 2013 roku studenci wygrali te zawody z łazikiem Hyperion, łazik Magma 2 zajął drugie miejsce w 2011 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |