Tauron Dystrybucja i miasto Gliwice opracowały wspólną kompleksową koncepcję oświetlenia miasta. Zgodnie z nią dwa podstawowe rodzaje oświetlenia Gliwic: architektoniczne - związane z iluminacją budynków i funkcjonalne - służące między innymi oświetleniu ulic, mają wykreować spójny nocny obraz miasta.
Oświetlenie architektonicznego ma w założeniu odzwierciedlać charakter Gliwic i podkreślać jego tożsamość, funkcjonalne ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Mowa tu zarówno o pieszych, którzy po zmroku przemieszczają się lub spacerują ulicami, jak i kierowcach poruszających się po dobrze oświetlonych drogach.
– Gliwice podjęły się pionierskiego zadania, jakim jest kompleksowe uporządkowanie miejskiego systemu oświetleniowego. To proces długotrwały, ale dzięki realizacji masterplanu wspólnie z naszą spółką, miasto zyska estetyczne oświetlenie, które będzie efektowne, tanie w utrzymaniu i wizualnie uporządkuje przestrzeń miejską – tłumaczy Piotr Kołodziej, prezes Taurona Dystrybucja.
Plan zakłada zróżnicowanie oświetlenia śródmieścia i dzielnic. Ścisłe centrum z jego kręgosłupem jest najbardziej aktywną częścią miasta, gdzie do pracy dojeżdża spora część gliwiczan. Otaczające je dzielnice mają z kolei charakter mieszkalny. Zamysł koncepcji polega na tym, by dzięki oświetleniu wyeksponować różnicę między obszarem wewnętrznym (centrum), a zewnętrznym (pozostałymi dzielnicami) Gliwic. W ten sposób oświetlenie ma uporządkować wizualnie miasto, podkreślając równowagę między pracą a wypoczynkiem.
Zgodnie z koncepcją, światło najcieplejsze będzie pierścieniowo rozchodzić się wokół Starego Miasta, a kolejne części Gliwic otrzymają oświetlenie o większej intensywności i chłodniejszej barwie. Ulica Zwycięstwa, dzięki tzw. welonowi światła, ma być przykładem syntezy oświetlenia architektonicznego i funkcjonalnego. Tego typu system oświetleniowy łączy w sobie oświetlenie uliczne z komponentem rozjaśnienia fasad kamienic.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |