Założyciele spółki NanoLight: Christian Yan, Tom Rodinger i Gimmy Chu z San Diego w Kaliforni przedstawili w serwisie Kickstarter nowy projekt żarówki LED. Jak twierdzą, ich prototyp jest obecnie najbardziej wydajnym tego typu źródłem światła na świecie. Kickstarter jest serwisiem, za pośrednictwem którego zgłaszane pomysły finansowane w modelu tzw. crowdfundingu (ang. finansowanie tłumu). Do tej pory projekt LED-owych żarówek NanoLight wsparło ponad 2 tys. użytkowników Kickstartera łączną kwotą ponad 100 tys. dolarów
W USA podobnie jak wcześniej w Europie trwa proces wycofywania tradycyjnych żarówek ze sprzedaży. Większość konsumentów zamienia je na świetlówki kompaktowe, których wadą może być gorsza jakość emitowanego światła oraz odstęp pomiędzy włączeniem świetlówki a osiągnięciem maksymalnej jasności. Z tego powodu wysiłki badawcze projektantów oświetlenia skupiały się na opracowaniu nowego rodzaju źródeł światła, które mogłyby zaoferować jakość światła tradycyjnej żarówki przy jednoczesnym obniżeniu jej energochłonności. Większość tych badań koncentrowała się na lampach LED, również szeroko dostępnych dla konsumentów, ale po znacznie wyższej cenie i zawierajacych "niezgrabne" radiatory.
NanoLight opracowało unikalny sposób radzenia sobie z ciepłem wytwarzanym podczas pracy diod LED. Zostały one przytwierdzone do niewielkich płytek drukowanych rozpraszających ciepło. Płytki są odpowiednio przycinane, tak aby pasowały do siebie niczym puzzle 3D, tworząc ostrą formę nawiązującą do tradycyjnej żarówki. Bazując na tym projekcie NanoLight chce zaproponować trzy różne rodzaje LED-owych żarówek o temperaturze barwowej 4000 K. Pierwszym jest 10-watowy retrofit żarówki 75 W; drugi przy mocy 12 W daje zapewnia strumień świetlny 1600 lm, odpowiadający klasycznej 100-watowej lampie żarowej. Trzecia zadeklarowana przez NanoLight propozycja to jeszcze większa wydajność, bo aż 1800 lm z 12 W.
Ze względu na problemy z odprowadzaniem ciepła tylko nieliczni producenci oferują LED-y, które mogą być odpowiednikami 100-watowej żarówki, w czym NanoLight upatruje swojej szansy. Kolejną przewagą może być design żarówki, który gwarantuje dookólną dystrybuję światła i oświetlenie całego pomieszczenia, podczas gdy większośc LED-ów to oświetlenie kierunkowe.
Choć do zakończenia projektu pozostało jeszcze ponad 40 dni, użytkownicy Kickstartera już teraz zadeklarowali wsprarcie finansowe znacznie przekraczające cel określone NanoLight (20 tys. dolarów). Wygląda więc na to, że nowe żarówki wkrótce pojawią się w amerykańskich domach, gdzie będą mogły udowodnić zadeklarowane przez projektantów parametry.
Sprawdź też: "Oddychający LED" - zamiennik żarówki 100W od GE
Test wydajności żarówki NanoLight LED 12W:
Więcej informacji: kickstarter.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |